نسل جدید صندوق های سرمایه گذاری با ساختاری تازه عرضه می شوند

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس از موافقت هیات مدیره این سازمان با تأسیس نوع جدیدی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، راضیه صباغیان در ادامه ایفای نقش های کلیدی بازار سرمایه در توسعه اقتصاد و ایجاد بستری برای فراهم ساختن تأمین مالی بر پایه دارایی ها از موافقت هیات مدیره  سازمان بورس با تأسیس نوع جدیدی از صندوق های سرمایه گذاری در سهام با مدیریت غیرفعال خبر داد و به سنا گفت: معمولاً بسیاری از شرکت های هلدینگ قسمت عمده ای از منابع مالی را در قالب سهام موجود در پرتفوی شرکت نگهداری می کنند که این منابع عمدتاً به منظور کنترل شرکت های سرمایه پذیر و با هدف بلندمدت سرمایه گذاری شده اند.

وی افزود: در راستای فراهم ساختن امکان تأمین منابع مالی کوتاه مدت شرکت ها از جمله سرمایه در گردش شرکت ها، سازمان بورس با تصویب اساسنامه و امیدنامه این صندوق مدلی طراحی کرد که هدف از تشکیل آن، جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آنها به خرید سهام مشخص شده در امیدنامه و نگهداری دارایی‌ها در طول فعالیت صندوق است. سهام موضوع ایجاد این صندوق ها باید متعلق به ناشران بورسی و فرابورسی و واجد ویژگی های خاصی باشد که متعاقباً اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: این صندوق علاوه بر فراهم ساختن منابع مالی برای متقاضیان و امکان جذب نقدینگی از جامعه به افزایش نقدشوندگی و افزایش سهام شناور آزاد شرکت ها در بازار سرمایه نیز کمک شایانی خواهد کرد. ساختار این صندوق قابلیت معامله در بورس تهران یا فرابورس را خواهد داشت و مدت فعالیت آن نامحدود است. واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق نیز به دو نوع ممتاز و عادی و با شرایطی شبیه موارد موجود در سایر صندوق های سرمایه گذاری تقسیم می‌شود.

صباغیان عنوان کرد: در این نوع پس از تأسیس صندوق و ثبت آن نزد سازمان، موسسان مبلغ مبنای واحدهای سرمایه گذاری عادی را بصورت آورده اوراق بهادار موضوع تشکیل صندوق طبق مجوز اعطا شده و موارد مندرج در امیدنامه به صندوق منتقل کرده و به ازای آن واحد سرمایه گذاری عادی دریافت می کنند. پس از انجام اقدامات فوق امکان صدور مجوز عرضه عمومی واحدهای سرمایه گذاری عادی وجود خواهد داشت.

به گفته وی، با توجه به اینکه استفاده از این نوع در مقایسه با سایر روش های تأمین مالی هزینه چندانی برای متقاضی ایجاد نمی کند ، امکان اعطای تخفیف به سرمایه گذاران در واحدهای صندوق وجود خواهد داشت  و به نظر می رسد با استقبال گسترده ای از طرف متقاضیان تامین مالی و نیز سرمایه گذاران روبرو شود. جزئیات بیشتر در خصوص نحوه اداره و اعطای مجوز صندوق های مذکور متعاقبا اعلام خواهد شد.

برچسب ها :

ورود آریاساسول به فرابورس

خبر مهم برای صنعت بورسی: جزئیات قیمت و حاشیه سود شکر با ارز نیمایی

نسل جدید صندوق های سرمایه گذاری با ساختاری تازه عرضه می شوند

با این فرمول سود خود را از بورس بیشتر کنید

با این فرمول سود خود را از بورس بیشتر کنید

هجوم مردم برای اخذ معاینه فنی

افزایش ۵۰درصدی حقوق همه پرسنل وزارت بهداشت