اصولا هر فردی که به دنبال سرمایه گذاری برای رشد درآمد خود است. سرمایه گذاری در بورس هم یکی از این راه های افزایش درآمد است. شما سبدگردانی اختصاصی می توانید یک سرمایه گذاری مطمئن را برای بورس خود داشته باشید.

سبدگردانی چیست؟

یکی از کلماتی که ممکن است هر سرمایه گذاری که وارد بورس شده، شنیده باشد. و حال سوالی که پیش می آید این است که سبدگردانی چه معنی دارد.

میتوان به این شکل معنی کرد که شما سرمایه خود را دست فردی میسپارید که آن فرد با مسئولیت خود مدیریت سهام شما را بر عهده می گیرد. و با تجربه ای که دارد سهم های متفاوت خرید و فروش می کند. سبدگران ها افرادی هستند که در حوزی بورس از تخصص بالایی برخوردار هستند. به سبدگردانی، مدیریت پرتفوی هم گفته می شود.

سبدگرانی اختصاصی

در توضیح بالا در رابطه با سبدگرانی کاملا توضیح داده شد. و حال سبدگردانی اختصاصی همان است ولی با این تفاوت که با روش کاملا اختصاصی و تخصصی برای فرد سرمایه گذار سبدگرانی می شود.

با جزئیات بیشتری به سبدگرانی میپردازیم؛ طبق بند 4 ماده یک سبدگردانی اختصاصی، تصمیم به فروش، خرید یا نگهداری اوراق بهادار به نام  خود سرمایه گذار در یک قرارداد نوشته می شود. شاید برای خود بگویید چه کاری است که درصدی از سود خود را به فرد سبدگران بپردازم. اگر همچنان فکر میکنید سبدگردانی درست نیست توضیح زیر را کامل مطالعه کنید. فرض کنید شما یک تازه کار هستید و وارد بورس شده اید. میخواهید سرمایه گذاری داشته باشید. ولی نمی دانید که کدام سهم را بخرید و روی چه سهمی سرمایه گذاری کنید. اینجاست که سبدگران به کمک شما می آید و با علم و تجربه ای که دارد سرمایه شما را به سود خواهد رساند. بعد شما در قراردادی که دارید تمام موارد را قید میکنید که ار چه درصدی بیشتر سود کردید، سبدگران حق دارد کارمزد بردارد.

سبدگرانی چه مزایایی دارد؟

سبدگردانی اختصاصی : شرکت های سبدگرانی با توجه به اهدافی که سرمایه گذار و متناسب با درجه ریسک پذیری شرکت سبد اختصاصی برای او تشکیل می شود.

انعطاف پذیری شرکت های سبدگران: در طول مدتی که شما سرمایه گذاری می کنید، میتوانید که استراتژی خود را تغییر دهید. و آن شرکت با توجه به استراتژی شما سبد سرمایه گذاری را تشکیل دهد.

بدون نیاز به دانش فنی: در این حالت شما نیاز ندارید که علم سرمایه گذاری و بورس را مسلط باشید آنها تمام کار ها را برای شما انجام خواهند داد.

سود منطقی:  در سبدگردانی اختصاصی شما هر چقدر سود بیشتری داشته باشید میزان کارمزد هم بیشتر خواهد بود. و اگر هم سود شما از سرمایه گذاری انجام شده کم بود شرکت سبدگران از شما سودی نخواهد گرفت. در این صورت میزان ریسک شما بسیار پایین خواهد بود.

معایب سبدگرانی

• حداقل سرمایه ای که نیاز است در سبدها اختصاصی سرمایه گذاری شود فعلا 5 میلیارد تومن است.

• مدت زمان سرمایه گذاری هم یک ساله است. زمانی هم که سرمایه گذار خواست قرارداد را فسخ کند این امکان وجود دارد.

چرا به شرکت سبدگردان اعتماد کنیم؟

لازم به ذکر است که برای اخذ مجوز فعالیت سبدگردانی راه بسیار سختی هست. به این شکل است که:

  1. درخواست مجوز برای تاسیس شرکت سبدگردان
  2. درخواست مجوز برای تغییر شرکت موجود به شرکت سبدگردان
  3. درخواست مجوز جداگانه برای فعالیت سبدگرانی از سازمان بورس

در نتیجه

در کشور ما بیشتر مردم در تورمی که وجود دارد سرمایه های خود را به بانک ها می برند. در صورتی که اگر شما با سبدگران ها آشنا شوید خواهید توانست که به بهترین سود از سرمایه خود برسید. در این مقاله سعی شده است که در رابطه با سبدگردانی و  سازمان بورس  اطلاعاتی مفیدی در اختیاز شما قرار داده شود.

سبدگردانی اختصاصی