شرکت سبدگردان زاگرس

همه چیز درباره دریافت وام با سهام بورس

فرآیند توثیق هوشمند سهام یا دریافت وام با سهام بورس نیازمند این است که متقاضی یک سری شرایط را در بازار پول (بانک) و بازار سرمایه داشته باشد، در صورت فراهم بودن این شرایط می‌تواند توثیق هوشمند سهام را انتخاب کند.

در این قسمت از رادیو زاگ با سرکار خانم سمیه محمدی، مدیر پروژه توثیق الکترونیک سهام همراه هستیم تا اطلاعات کاملی در این خصوص کسب کنیم.

دریافت وام با سهام بورس - رادیو زاگ - خانم سمیه محمدی مدیر پروژه توثیق الکترونیک سهام - معراج عباسیان شرکت سبدگردان زاگرس

به طور خلاصه فرآیند دریافت وام با سهام بورس به این شکل است که افرادی که کد سجام دارند و اطلاعات خود را در سامانه جامع مشتریان ثبت کرده‌اند می‌توانند وارد این خدمت بشوند و دارایی قابل توثیق خود را مشاهده کنند و بعد از انتخاب کل یا بخشی از دارایی می‌توانند به میزان درصدی از دارایی انتخاب شده که سیاست هر بانک مشخص می‌کند تامین مالی انجام بدهند و تسهیلات دریافت کنند.

کدام دسته از سهامداران می‌توانند از این وام استفاده کنند؟

تمامی سهامدارانی که دارایی‌شان قابلیت وثیقه شدن داشته باشه، مانند سهام بورسی و یا صندوق‌های درآمد ثابت، یا دارایی‌شان سپرده باشد و همچنین نزد مراجع قضایی توقیف نشده باشد و محدودیت کارگزار ناظر نداشته باشد می‌توانند از خدمات توثیق هوشمند سهام استفاده کنند.

از طریق چه بانک‌هایی می‌توان اقدام به توثیق سهام کرد؟

در حال حاضر سه بانک ملی، مهر ایران و رسالت می‌توانند به صورت رسمی اقدام به ارائه تسهیلات کنند.

برای دریافت وام با سهام بورس چه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است؟

هر بانک بر اساس سیاست‌هایی که دارد تسهیلات متفاوتی را به سهامداران ارائه می‌کند. در واقع تنها تفاوتی که در این نوع وام وجود دارد ضمانت آن است که دارایی سهام سهامداران نقش ضامن را ایفا می‌کند و مابقی شرایط توسط بانک تعیین می‌شود.

سهامداران بر اساس تسهیلاتی که دریافت می‌کنند، در یک بازه زمانی مشخصی به تعهدات خود عمل می‌کنند. این بازه زمانی در ابتدای قرارداد مشخص و تعیین می‌شود که برای مثال ۶ ماهه، یکساله، سه ساله و… است.

اگر دریافت کننده تسهیلات به تعهدات خود عمل کند رفع توثیق انجام می‌شود و دارایی از کد وثیقه به کد شخص منتقل می‌شود و اگر به تعهدات عمل نکنند و بازپرداخت‌ها به صورت منظم انجام نشود دارایی به نفع بانک به فروش می‌رسد و سهامدار دیگر نمی‌تواند به سهام خود دسترسی داشته باشد.

آیا دریافت وام با سهام عدالت هم ممکن است؟

بله، از اسفندماه سال ۱۳۹۹ سهام عدالت قابلیت وثیقه شدن دارند و این طرح با سهام عدالت اجرایی شد و تا کنون (تا تاریخ انتشار این مقاله) بیش از ۳۰۰ هزار نفر از این خدمت استفاده کرده‌اند.

زمان بندی توثیق سهام به چه صورت است؟

در روزها و ساعات کاری از ساعت ۸ صبح الی ۴ عصر سهامداران می‌توانند درخواست‌های وثیقه خود را ثبت کنند و در روز کاری بعد از طریق سیستم بانک مربوطه پیگیری و استعلام مبنی بر انجام شدن یا نشدن درخواست را انجام دهند.

این وام چه تفاوتی با وام‌های دیگر دارد؟

تنها تفاوتی که وجود دارد این است که بجای اینکه یک فرد ضمانت شما را برای دریافت تسهیلات انجام دهد، دارایی سهام و اوراق بهادار سهامدار می‌تواند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار بگیرد.

آوای فردای زاگرس

با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ درآمد ثابت آوای فردای زاگرس علاوه بر اینکه از سود ۲۶٪ روزشمار صندوق بهره‌مند خواهید شد، می‌توانید از آن به عنوان وثیقه برای دریافت وام نیز استفاده کنید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: