شرکت سبدگردان زاگرس

چشم انداز بورس در سال ۱۴۰۲

در این قسمت از پادکست رادیوزاگ در خدمت جناب آقای همایون دارابی (کارشناس ارشد بازار سرمایه) هستیم و پیرامون چشم انداز بورس در سال ۱۴۰۲ و عوامل تاثیرگذار داخلی و خارجی بر بازار سرمایه گفتگویی خواهیم داشت.

شما می‌توانید فایل صوتی این گفتگو را گوش دهید و یا متن گفتگو را در ادامه مطالعه کنید.

به نظر شما بورس در سال ۱۴۰۲ به کدام سمت حرکت خواهد کرد و چه عواملی بیشترین تاثیر را در روند بورس خواهد داشت؟

 در مورد بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲ باید به چند مساله توجه داشته باشیم. جریان کلی بازار سرمایه خیلی دور از جریان اقتصاد کلان کشور نخواهد بود به همین خاطر در سال ۱۴۰۲ همان مسائل کلان که در سال ۱۴۰۱ تجربه کردیم را خواهیم داشت. بحث تورم، افزایش نقدینگی و همچنین فشارهای نرخ بهره، نرخ ارز و قیمت گذاری‌ دستوری جزو این مسائل هستند.

همانطور که در انتهای اسفندماه ۱۴۰۱ شاهد بودیم، تهران ابتکار عمل سیاسی را در دست گرفت و توافقاتی با آژانس انرژی اتمی و همچنین با عربستان با واسطه‌گری چین صورت گرفته است.

این موارد باعث شده‌اند تا شاهد فروکش کردن تب و تاب در بازارهای موازی مثل ارز، سکه و طلا و خودرو باشیم که این موضوع هم بر بازار سرمایه اثر خواهد گذاشت.

اما مهمترین مساله این است که اگر شاهد بازگشت تورم نباشیم و قیمت ارز برای مدتی در یک محدوده مشخص مثلا ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان نوسان کند و ثبات نسبی را تجربه کند می‌تواند نشان دهنده این باشد که از دوران تلاطم فاصله گرفته‌ایم.

در بازار با ثبات معمولا نقدینگی به سمت بازار سهام و ساخت و ساز مسکن خواهد رفت. در شرایط بی ثبات و شرایط نامشخص، نقدینگی به سمت سکه و ارز و کالاهای دلالی هدایت می‌شوند.

به همین خاطر دید که آیا بازار سرمایه می‌تواند نقدینگی را جذب کند و شاهد رشد بازار سهام باشیم یا خیر.

تاثیر بودجه ۱۴۰۲ و هزینه‌های دولت بر بازار بورس چه خواهد بود؟

بخش عمده مشکلات بودجه حل و فصل شده است و بغیر از بحث عوارض صادرات که فشار زیادی بر بازار سرمایه وارد کرد، بقیه موارد مرتفع شده‌اند. احتمالا دولت هم در مورد تعیین نرخ خوراک گاز و خوراک پالایشگاه‌ها هم تغییراتی را اعمال خواهد کرد و به نظر می‌رسد وضعیت از طرف دولت و لایحه‌ی بودجه اثرات منفی بر بازار سرمایه نداشته باشد مگر اینکه دولت وارد بحث اصلاح حامل‌های انرژی شود که خیلی دور از ذهن نیست و شاید اصلاحی در بازار برق و انرژی نظیر بنزین و گازوئیل داشته باشیم. باید دید دولت شرایط را در چه زمانی برای چنین جراحی‌های اقتصادی مناسب می‌بیند.

ولی به طور کلی در حال حاضر مسائل مربوط به لایحه بودجه اثرات منفی بر بازار سرمایه نخواهند داشت.

به نظر شما چه صنایعی در سال ۱۴۰۲ برای سرمایه گذاری در بازار بورس مناسب‌ هستند؟

انتظار داریم با ورود نقدینگی، کل بازار کمی رشد کند و سطوح جدیدی را ببینیم و احتمالا شاهد شاخص کل بالاتر از یک میلیون و هشتصدهزار واحد باشیم و بازار به صورت یکپارچه رشد کند. با توجه به اینکه نرخ دلار در بازار مبادله ارز و سکه بالاتر از میانگین کل سال ‍۱۴۰۱ خواهد بود برای شرکت‌های صادراتی وضعیت مثبت خواهد بود و فضا برای شرکت‌هایی که می‌توانند از توافقات سیاسی استفاده کنند نظیر بانک‌ها و شرکت‌های خودرویی، بیشتر فراهم است.

برای مردم و شنوندگان رادیو زاگ برای سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۲ چه توصیه‌ای دارید؟

موضوعی که مردم باید به آن توجه کنند این است که با دید بنیادی و از نظر مالکیتی به شرکت‌ها نگاه کنند. نگاه کوتاه مدت و نوسان گیری کاری بسیار سخت است و اغلب افرادی که دنبال نوسان گیری‌های کوتاه مدت هستند شانس برد زیادی ندارند و زیان بیشتری را تحمل می‌کنند.

به طور کلی رویکرد سرمایه گذاری بلندمدت در شرکت‌هایی که وضعیت بنیادی خوبی دارند با دید استفاده از منافع بنگاه مثل سودهای نقدی، بیشتر از نوسان گیری و معاملات کوتاه مدت برای مردم مناسب است.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: