شرکت سبدگردان زاگرس

صفر تا صد صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سهامی یکی از ابزارهای مهم و محبوب در سرمایه‌گذاری هستند که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند تا به صورت جمعی در سهام شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند. در این مقاله از مجله زاگرس، به بررسی کامل و جامعی از صندوق‌های سهامی می‌پردازیم و تمام جنبه‌های مختلف این نوع صندوق‌ها را پوشش می‌دهیم.

مفهوم صندوق سهامی

صندوق سهامی یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که عمده دارایی‌های خود را در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف اصلی این صندوق‌ها کسب سود از طریق افزایش قیمت سهام و دریافت سود سهام است.

تعریف و ویژگی های صندوق‌های سهامی

 • سرمایه‌گذاری در سهام: عمده دارایی‌های صندوق‌های سهامی در سهام شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود.
 • مدیریت حرفه‌ای: مدیریت دارایی‌های صندوق توسط مدیران حرفه‌ای صورت می‌گیرد.
 • تنوع بخشی: سرمایه‌گذاری در مجموعه‌ای از سهام به منظور کاهش ریسک.

مزایا و معایب صندوق سهامی

مزایا:

 • مدیریت حرفه‌ای: بهره‌مندی از تخصص و تجربه مدیران حرفه‌ای
 • تنوع بخشی: کاهش ریسک از طریق سرمایه‌گذاری در سهام مختلف
 • دسترسی آسان: امکان سرمایه‌گذاری با مبلغ کم
 • نقدشوندگی بالا: قابلیت خرید و فروش سریع واحدهای صندوق

معایب:

 • کارمزدها: هزینه‌های مدیریت و کارمزدهای صندوق (در مقایسه با سهام این مقدار کمتر است)
 • ریسک بازار: تحت تاثیر نوسانات بازار سهام
 • عدم کنترل: سرمایه‌گذار کنترل مستقیم بر انتخاب سهام ندارد

صندوق‌های سهامی مناسب چه افرادی هستند؟

صندوق‌های سهامی برای افرادی مناسب هستند که توانایی تحمل ریسک متوسط تا بالا را داردند، به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند، تمایل به استفاده از تخصص مدیران حرفه‌ای دارند، نمی‌خواهند وقت زیادی را صرف مدیریت سرمایه‌گذاری‌های خود کنند.

صندوق سهامی تاراز زاگرس

صندوق سهامی تاراز زاگرس با نماد معاملاتی تاراز یکی از صندوق‌های معتبر و محبوب در ایران است که توسط شرکت سبدگردان زاگرس مدیریت می‌شود. این صندوق با عملکرد مطلوب و بازدهی مناسب توانسته است جایگاه خوبی در بین سرمایه‌گذاران کسب کند.

صندوق سهامی تاراز زاگرس

چگونه در صندوق سهامی سرمایه‌گذاری کنیم؟

پس از بررسی و مقایسه صندوق های سهامی می‌توانید از طریق کارگزاری های بورسی، نماد صندوق سهامی موردنظر را جستجو کرده و پس از واریز وجه به کارگزاری و با توجه به مبلغ، مقدار واحد از صندوق سهامی مدنظرتان را خریداری کنید.

ترکیب دارایی صندوق سهامی

دارایی های صندوق سهامی انواع مختلفی دارد. بخش عمده دارایی صندوق های سهامی شامل سهام شرکت ها ‌می‌شود. بخش دیگری را اوراق مشارکت به جهت کاهش ریسک و بخش دیگری را نقدینگی به منظور پاسخگویی به نیازهای نقدی صندوق شامل می‌شود. نسبت‌های سرمایه‌گذاری بسته به استراتژی صندوق ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول، صندوق‌های سهامی بیش از 70% دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

چگونه در صندوق سهامی سرمایه‌گذاری کنیم؟

انواع صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سهامی به دو دسته فعال و غیر فعال تقسیم می‌شود.

صندوق‌های فعال صندوق‌هایی هستند که به صورت فعال مدیریت می‌شوند و مدیران صندوق به دنبال کسب بازدهی بیشتر از بازار هستند. در مقابل صندوق‌های سهامی غیرفعال (شاخصی) صندوق‌هایی هستند به دنبال تطابق با عملکرد یک شاخص خاص هستند و به صورت غیر فعال مدیریت می‌شوند.

صندوق‌های سهامی از دیدگاه دیگری به دو دسته قابل معامله در بورس (ETF) و صدور و ابطالی تقسیم می‌شود.

صندوق‌های قابل معامله یا ETF (Exchange Traded Fund) صندوق‌هایی هستند که واحدهای آن‌ها همانند سهام در بورس قابل معامله است. این نوع صندوق‌ها از ویژگی‌های زیر برخوردارند: امکان خرید و فروش سریع واحدها در بورس و وجود بازارگردان برای تسهیل در امر خرید و فروش (نقدشوندگی بالا) – اطلاعات مربوط به دارایی‌ها و عملکرد صندوق به صورت ماهانه منتشر می‌شود (شفافیت)

صندوق های صدور و ابطالی به صندوق‌هایی گفته می‌شود که به صورت مستقیم توسط شرکت‌های مدیریت دارایی صادر و ابطال می‌شوند و ویژگی‌های زیر را دارند: زمان مورد نیاز برای صدور و ابطال واحدها معمولاً بیشتر از ETF است (نقدشوندگی کمتر) – مدیران صندوق می‌توانند استراتژی‌های متنوع‌تری را اجرا کنند. (انعطاف‌پذیری در سرمایه‌گذاری)

صندوق سهامی تاراز زاگرس از دسته صندوق های سهامی فعال و قابل معامله (ETF) است.

بهترین صندوق سهامی

برای انتخاب بهترین صندوق سهامی می‎‌توان معیار های زیر را مدنظر قرار داد:

 • عملکرد گذشته: بررسی بازدهی صندوق در دوره های گذشته
 • مدیران صندوق: تجربه و تخصص مدیران صندوق
 • تنوع پرتفوی: میزان تنوع بخشی در دارایی‌های صندوق
 • کارمزدها: بررسی هزینه‌های مدیریتی و کارمزدهای صندوق

نتیجه گیری

صندوق‌های سهامی یکی از بهترین ابزارهای سرمایه‌گذاری برای افرادی هستند که به دنبال کسب سود از بازار سهام با استفاده از تخصص مدیران حرفه‌ای و کاهش ریسک از طریق تنوع بخشی هستند. با انتخاب صندوق مناسب و سرمایه‌گذاری هوشمندانه، می‌توان به بازدهی مطلوبی دست یافت.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: