شرکت سبدگردان زاگرس

صندوق‌های طلا بورسی

صندوق های طلا بورسی، یکی از نوین ترین روش های سرمایه گذاری در طلا به حساب می‌آیند که نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری در طلا مزیت‌های خاص خود را دارند. با سرمایه گذاری در صندوق‌ های طلا بورسی این امکان را دارید سرمایه خود را در زمان‌های بحران اقتصادی و ناپایدار جامعه حفظ کنید. در این مطلب از مجله سبدگردان زاگرس قصد داریم، بیشتر با صندوق های طلا بورسی آشنا شویم. همراه ما باشید.

معیارهای انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

همانطور که می‌دانید یکی از روش های امن سرمایه گذاری در طلا، صندوق های بورسی هستند. در حال حاضر بیش از 13 صندوق طلا در بازار بورس فعالیت دارند اما همه آنها گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در طلا نیستند. همواره چند معیار برای انتخاب صندوق های سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، که در ادامه بر شرح آنها می‌پردازیم.

معیارهای انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

عملکرد گذشته صندوق

یکی از شاخص های انتخاب صندوق بهترین صندوق طلا، بررسی عملکرد گذشته صندوق نسبت به شاخص مربوط به بازار طلا است که می‌تواند نشان‌دهنده قوت و ضعف آن باشد. نگاه به بازده گذشته صندوق در دوره‌های مختلف، از جمله یکساله، سه ساله و پنج ساله، اطلاعات بیشتری درباره عملکرد آن ارائه می‌دهد. البته این معیار بیشتر برای صندوق هایی کارایی دارد که مدت زیادی از تاسیس آن ها گذشته و برای صندوق های تازه تاسیس اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

حجم صندوق

اندازه حجم صندوق نشان دهنده تقاضا و اعتماد سرمایه‌گذاران به آن باشد. صندوق‌های بزرگتر ممکن است دارای تسهیلات و امکانات متنوع‌تری باشند. صندوق های کوچکتر معمولا نسبت به هیجانات بازار واکنش سریعتری نشان می‌دهند که این برای بعضی سرمایه گذاران جذاب اما برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلندمدت دارند تفاوت زیادی نخواهد داشت.

کارمزدها

بررسی و مقایسه کارمزدهای مختلف صندوق‌ها، از جمله کارمزد مدیریتی و هزینه‌های مختلف، اهمیت دارد. ممکن است صندوقی با کارمزد کمتر برای سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب‌ باشد. با توجه به اینکه صندوق های طلای بورسی همگی زیر نظر بورس کالا فعالیت می‌کنند، معمولا تفاوت کارمزد آن ها ناچیز است، اما در هر صورت این عامل برای سرمایه گذاری در هر صندوق سرمایه گذاری باید مورد توجه باشد.

استراتژی های سرمایه گذاری مدیران صندوق

شناخت مدیران صندوق، سابقه کاری آن‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری طلا و دیگر تجارت‌ها، اطلاعات مهمی در انتخاب صندوق به شمار می‌آید. تجربه و شناخت مدیران می‌تواند تأثیر مستقیمی بر عملکرد صندوق داشته باشد. همچنین استراتژی های سرمایه گذاری آینده صندوق نیز برای سرمایه گذاری مهم خواهد بود. در حال حاضر به دلیل امکان سرمایه گذاری صندوق‌ها بر روی سکه و شمش، برخی صندوق ها ترجیح می‌دهند سهم بیشتر سکه داشته باشند، در حالی که برخی دیگر سهم شمشی بیشتر را ترجیح می‌دهند. همچنین برخی صندوق ها از استراتژی های مختلفی برای مدیریت پورتفو استفاده می‌کنند که در عملکرد سالانه صندوق‌ها موثر خواهد بود. این استراتژی ها مهم ترین فاکتور عملکرد صندوق در آینده هستند.

حباب اسمی و ذاتی

نمادهای صندوق ها در زمان های مختلف بر اساس عرضه و تقاضا دچار تغییرات قیمتی می شوند. این تغییرات قیمتی نسبت به ارزش خالص دارایی (NAV) باعث ایجاد حباب اسمی می شود. در واقع حباب اسمی به این معناست که معامله هر واحد صندوق روی تابلو معاملاتی از ارزش خالص هر واحد صندوق بیشتر است و هر لحظه ممکن است قیمت افت کرده و به ارزش خالص برسد. بنابراین هنگام خرید واحد های صندوق طلا به حباب اسمی آن ها باید توجه کرد.

معیارهای انتخاب بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

همچنین حباب ذاتی، ناشی از حباب دارایی های پورتفو صندوق است. صندوق های طلای بورسی عمدتا دارایی های خود را در شمش و سکه سرمایه گذاری می کنند. بنابراین برای سنجش حباب ذاتی صندوق ها ابتدا باید حباب شمش و سکه سنجیده شده و پس از آن حباب ذاتی صندوق‌ها محاسبه و مقایسه شوند. در لحظه تنظیم این گزارش، حباب شمش حدود 2 درصد مثبت و حباب سکه حدود 25 درصد مثبت است. بنابراین به طور مثال، صندوقی که 90 درصد پورتفو در سکه و 10 در صد در شمش است دارای 22.7 درصد حباب ذاتی (0.90*0.25+0.10*0.02=0.227) و همچنین صندوقی که 90 درصد پورتفو در شمش و 10 درصد پورتفو در سکه است دارای 4.3 درصد حباب ذاتی (0.90*0.02+0.10*0.25=0.043) است.

با توجه به توضیحات بالا، برای خرید واحد های صندوق های طلا، حتما به مجموع حباب های اسمی و ذاتی باید توجه شود.

نحوه انجام عملیات بازارگردانی

یکی از عواملی که باعث افزایش نقدشوندگی و عدم ایجاد حباب های سنگین می شود، عملیات بازارگردانی واحد های صندوق های طلا است. به طور کلی صندوق هایی که بازارگردانی فعالی دارند، معمولا نقدشوندگی بیشتری خواهند داشت. البته باید توجه کرد که میزان واحدهایی که در اختیار بازارگردان قرار می‌گیرد و سقف صندوق، عامل موثری برای کنترل حباب های قیمتی است که به بررسی تخصصی تری نیاز دارد. بنابراین بهتر است سیاست های بازارگردانی و کنترل حباب های قیمتی در شرایط غیرعادی ار مدیران صندوق سوال شود.

معرفی صندوق‌های طلا بورسی

در حال حال حاضر 13 صندوق طلای بورسی پذیرفته شدند که اطلاعات آن‌ها به شرح زیر است.

نامنمادمدیر
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زاگرسجواهرشرکت سبدگردان زاگرس
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای آسمان آلتونآلتونشرکت سبدگردان آسمان
صندوق سرمایه‍گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگرنابشرکت سبدگردان امید نهایت نگر
صندوق سرمایهگذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کیمیا زرین کاردانگنجشرکت تامین سرمایه کاردان
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبانفیسشرکت سبدگردان اندیشه صبا
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرفام آشنازرفامشرکت سبدگردان سهم آشنا
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرین اگاه مثقالشرکت سبدگردان آگاه
صندوق سرمایه گذاری پشتوانه  طلای لوتوسطلاشرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان
صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای زرافشان امید ایرانیانزرشرکت تامین سرمایه امید
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کیانگوهرشرکت مشاوره سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان
صندوق سرمایه گذاری طلای عیار مفیدعیارشرکت سبدگردان مفید
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کهرباکهرباشرکت سبدگردان کاریزما
صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای تابان تمدنتابششرکت تامین سرمایه تمدن

مقایسه صندوق طلا و سایر اقلام سرمایه‌گذاری

به طور کلی سرمایه گذاری در صندوق های طلا با وجود کارمزدهایی که دارند، معمولا به صرفه‌تر و راحت‌تر از سایر روش های سرمایه گذاری در طلا است. این صندوق‌ها معمولا کسب بازدهی، نزدیک به میانگین بازدهی شمش و سکه را (بسته به نسبت سرمایه گذاری شده در پورتفو هر صندوق) خواهند داشت. از طرفی به علت امکان خرید در قیمت های بهینه نسبت به خرید فیزیکی، معمولا خرید سکه و شمش فیزیکی برای سرمایه گذار خرد هزینه بیشتری نسبت به کارمزد های این صندوق ها لازم دارد.

بنابراین با توجه به ریسک های خرید فیزیکی و سایر روش ها، خرید واحد های صندوق های طلا کاملا به صرفه است (درصورتی که حباب شدیدی نداشته باشند). همچنین هنگام فروش معمولا طلای فیزیکی یا سکه افت قیمت دارند و که این مقدار به علت سرمایه گذاری روی اوراق گواهی، برای صندوق های طلا کمتر می‌شود. بنابراین با توجه به اختلاف قیمتی خرید و فروش فیزیکی، سرمایه گذاری روی صندوق های بدون حباب برای کسانی که قصد سرمایه گذاری روی طلا دارند کاملا منطقی خواهد بود.

سودآوری صندوق‌های طلا

به علت اینکه بخش عمده پورتفو صندوق های طلا بورسی سکه و شمش است، سودآوری صندوق های طلا به قیمت شمش و سکه بستگی دارد. قیمت شمش و سکه نیز از دو پارامتر قیمت داخلی دلار و قیمت طلای جهانی تاثیر می پذیرد.

قیمت داخلی دلار

به دلیل ساختار تورمی اقتصاد ایران، متاسفانه نرخ دلار همواره صعودی بوده و در چندسال اخیر نیز این افزایش قیمت دلار شدت گرفته است. با توجه به ساختارهای اقتصادی، بنظر می رسد این تورم مضمن در سال های آینده نیز ادامه دار باشد و از این جهت کاهش ارزش پول ملی و به تبع آن افزایش قیمت دلار را انتظار داریم.

قیمت طلای جهانی

قیمت طلای جهانی یکی از مهمترین عواملی است که تأثیر مستقیم بر قیمت و ارزش طلای بورسی و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلای بورسی دارد. در ادامه، به توضیح مفصل در مورد قیمت طلای جهانی پرداخته می‌شود:

تأثیر عوامل عرضه و تقاضا

قیمت طلای جهانی تحت تأثیر عوامل عرضه و تقاضا قرار دارد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد ولی عرضه آن کاهش پیدا کند، قیمت آن معمولاً افزایش می‌یابد و بالعکس. معمولا میزان استخراج معادن به عنوان اصلی ترین عامل عرضه و تقاضای بانک‌های مرکزی جهان به عنوان اصلی ترین عامل تقاضا بر قیمت طلای جهانی تاثیر می‌گذارند.

سودآوری صندوق‌های طلا

تأثیر اقتصاد جهانی و شرایط اقتصادی خاص کشورها

وضعیت اقتصادی جهانی نیز تأثیر بسزایی بر قیمت طلای جهانی دارد. در شرایط نامطمئنی و نقض‌شده اقتصاد جهانی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرپناه در سرمایه‌های مختلف، از جمله طلا می‌گردند. عواملی مانند نرخ تورم، نرخ بهره، تغییرات تورم، و تحولات اقتصادی و سیاسی در کشورهای مختلف نیز به قیمت طلای جهانی تأثیر می‌گذارند.

تأثیر شاخص دلار آمریکا

قیمت طلای جهانی معمولاً به دلار آمریکا مرتبط است. زمانی که ارزش دلار کاهش می‌یابد، قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند و برعکس.

رفتار سرمایه‌گذاران

رفتار سرمایه‌گذاران نیز در بازارهای مالی تأثیرگذار است. در شرایط نااطمینانی مانند جنگ، سرمایه‌گذاران به عنوان یک سرمایه امن، به طلای جهانی متوجه می‌شوند.

با توجه به این عوامل، سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی به تغییرات در قیمت طلای جهانی و همچنین درآمدزایی آن توجه ویژه‌ای می‌کنند. تحلیل دقیق این عوامل به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در خصوص سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلای بورسی بگیرند.

با توجه به توضیحات فوق، انتظار داریم صندوق های طلای بورسی به واسطه افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت داشته و روند صعودی بلندمدتی نیز داشته باشند. سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری بر روی دلار را دارند نیز معمولا مشتریان این صندوق ها هستند؛ زیرا به دلیل محدودیت های خرید دلار، جهت پوشش ریسک از دست رفتن بخشی از سرمایه در مقابل افزایش قیمت دلار راحت ترین راه سرمایه گذاری بر روی این صندوق هاست که معاف از مالیات نیز هستند.

صندوق طلا بهتر است یا سکه و شمش؟

همانظور که در مطلب “سرمایه گذار در طلا چگونه است” صحبت کردیم، صندوق سرمایه‌گذاری طلا به عنوان یک ابزار مدرن برای سرمایه‌گذاری در طلا عمل می‌کند. این روش روش را می‌توان بهترین نوع طلا در سرمایه گذاری  معرفی کرد. در این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران با داشتن واحدهایی که نمایانگر مشارکت در سرمایه‌گذاری در طلا هستند، به نوسانات بازار سکه و طلا بهره‌مند می‌شوند. با داشتن کد بورسی، می‌توانید از طریق کارگزاران بورس کالا به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بپردازید.

صندوق طلا بهتر است یا سکه و شمش؟

صندوق طلا چقدر سود دارد؟

صندوق های طلا مانند صندوق های درآمد ثابت نیستند که درصد سود مشخصی داشته باشند. باید توجه داشته باشید سود این صندوق ها ناشی از رشد ارزش شمش و سکه و اوراقی است که در پورتفو دارند. با توجه به اینکه ساختار تورمی اقتصاد ما همواره باعث کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت طلا شده، این صندوقها در اقتصاد ما سودده بوده‌اند (در بلندمدت) و تقریبا سودی به اندازه رشد قیمت سکه و شمش داشتند. اما در کوتاه مدت دوره هایی بوده که قیمت سکه و طلا افت شدیدی داشته و به تبع آن این صندوق ها نیز افت قیمت پیدا کردند. بنابراین به عنوان سرمایه گذار باید دقت داشته باشید که در هر زمان و هر قیمتی این صندوق ها ارزنده نیستند و ریسک هایی برای سرمایه گذاری دارند.

بهترین زمان خرید صندوق طلا

صندوق طلا نیز مانند تمام صندوق های بورسی، زمان مناسبی دارند که سرمایه گذاری در آن برحه‌های زمانی می‌تواند سرمایه گذاران را به حداکثر سودآوری برساند. عوامل زیر بهترین زمان خرید صندوق طلا را به شما خواهند گفت.

تورم بالا و انتظار کاهش ارزش پول ملی

اولین عاملی که باعث افزایش قیمت طلا در ایران می‌شود، کاهش ارزش پول ملی است که در قالب افزایش قیمت‌ها و تورم، خود را نشان می دهد. از آن جایی که چند سال اخیر تورم بالایی در اقتصاد ایران وجود داشته، سرمایه گذاری در صندوق های طلا در بلند مدت سودآور بوده اما بهتر است، سرمایه گذاری روی این صندوق ها زمانی انجام شود که رفتارهای هیجانی وجود ندشته و ثبات نسبی قیمتی در بازار حاکم است.

پیش‌بینی رشد قیمت طلای جهانی

دومین عامل موثر در قیمت طلا و صندوق های طلا، قیمت جهانی طلا است. پیش بینی قیمت جهانی می‌تواند باعث شناخت بهترین زمان ورود به این بازار باشد. هرچند که به علت نوسان بیشتر قیمت دلار نسبت به طلای جهانی، معمولا عامل افزایش قیمت دلار  تاثیر بیشتری در افزایش قیمت طلا در ایران دارد. به همین دلیل برای سرمایه گذاری بلند مدت، بهتر است عامل اول بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

البته باید توجه داشت که پیش بینی دقیق زمان خرید کار مشکلی است، زیرا برای پیش بینی رشد طلا در کشور ما، باید همزمان دو عامل قیمت دلار و طلای جهانی را تحلیل نمود که پیشنهاد می‌شود که با مشاوره کارشناسان مالی و تحلیل دقیق شرایط بازار، تصمیم به خرید صندوق طلا بگیرید.

صندوق طلا جواهر زاگرس انتخابی مطمئن برای سرمایه گذاری در طلا

صندوق طلا دنای زاگرس با نماد جواهر، یکی از پربازده ترین صندوق های طلا قابل معامله در بورس است. دارایی صندوق جواهر زاگرس مبتنی بر شمش بوده و درصد کمتری از پرتفوی این صندوق به سکه اختصاص گرفته، به همین دلیل حباب کمتری نسبت به سایر صندوق های طلا دارد. از دیگر مزایا صندوق جواهر می‌توان به مدیر صندوق و کارشناسان خبره آن اشاره کرد که با دانش تخصصی خود از ضرر سرمایه گذاران جلوگیری خواهند کرد. برای خرید صندوق طلا دنا زاگرس کافی است نماد جواهر را در سامانه آنلاین معاملاتی خود جستجو کنید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: