شرکت سبدگردان زاگرس

صندوق درآمد ثابت | سرمایه گذاری امن با سودی بالاتر از بانک

اگر شما هم جز افرادی هستید که برای دریافت سود ماهانه بیشتر، تمامی بانک ها را بررسی می‌کنید،‌ باید بگوییم صندوق‌ های درآمد ثابت انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری شما خواهند بود. صندوق درآمد ثابت یکی از روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم و نوینی به حساب می‌آید که با ارائه سود بالاتر از بانک توانسته جایگاه خوبی برای سرمایه گذاری افراد بدست آورد. در این مطلب از مجله سبدگردان زاگرس قصد داریم تا شما را با صندوق درآمد ثابت فردا و سازوکار آن آشنا کنیم،‌ پس همراه ما باشید.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست و مناسب چه کسانی است؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک محسوب می‌شود که به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری غیرمستقیم، با حداقل ریسک، بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می ‏کند. اشخاصی که در این نوع صندوق‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، افراد ریسک گریزی هستند که می‌خواهند سود قابل قبولی هم به دست بیاورند.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست و مناسب چه کسانی است؟

انواع صندوق درآمد ثابت از نظر نحوه سوددهی

صندوق های درآمد ثابت، از نظر پرداخت سود به دو دوسته زیر تقسیم می‌شوند.

  1. صندوق درآمد ثابت با تقسیم سود: در این نوع صندوق های درآمد ثابت در زمان‌هایی مشخص از هر ماه، مبلغی به حساب دارندگان واحدهای سرمایه گذاری به عنوان سود دوره واریز خواهد شد.
  2. صندوق درآمد ثابت بدون تقسیم سود: این نوع صندوق های درآمد ثابت تقسیم سود ندارند و سهامداران از تفاوت قیمت صدور و ابطال (خرید و فروش) آن منتفع می‌شوند.

انواع صندوق درآمد ثابت از نظر نحوه سرمایه گذاری

صندوقهای درآمد ثابت از منظر نحوه سرمایه گذاری به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  1. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF): این نوع صندوق‌ها از طریق پنل کارگزاری قابل خرید و فروش هستند.
  2. صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال: این نوع صندوق‌ها، قابل معامله در بورس نیستند و برای سرمایه گذاری در صندوق باید در سایت صندوق صدور زده شود و در زمان خاتمه سرمایه گذاری ابطال زده خواهد شد.
انواع صندوق درآمد ثابت از نظر نحوه سرمایه گذاری

ارکان صندوق های درآمد ثابت

ارکان هر صندوق سرمایه گذاری برای مدیریت بهتر آن، به دو نوع اجرائی و نظارتی تقسیم می‌شود. مجمع صندوق، مدیر صندوق، متولی صندوق، حسابرس، کارگزار صندوق، بازارگردان و… از ارکان یک صندوق سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند.

مجمع صندوق

مجمع صندوق‌ بالاترین رکن صندوق تلقی شده و مهم‌ترین وظیفه آن انتخاب مدیر، متولی و حسابرس و معرفی آن‌ها به سازمان بورس و اوراق بهادار جهت تأیید است.

مدیر صندوق

مدیر هر صندوق سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین رکن آن صندوق محسوب می‌شود. رکن مدیر از میان نهادهای مالی دارای مجوز انتخاب شده و وظیفه تحقق اهداف اجرایی مانند جذب منابع از سرمایه گذاران و استخدام افراد حرفه ای جهت کسب بازدهی صندوق خواهد بود. از این رو مدیر هر صندوق لازم است از طریق تهیه نرم‌افزارهای کاربردی و برنامه‌ریزی درست، صندوق را به اهداف خود نزدیک‌تر کرده و بازدهی آن را افزایش دهد.

متولی صندوق

متولی، یکی از ارکان نظارتی صندوق‌ بوده و توسط مجمع صندوق انتخاب می‌شود. از وظایف مهم متولی می‌توان پیشنهاد حسابرس به مجمع صندوق‌، تأیید حساب‌های بانکی افتتاح‌ شده توسط مدیر برای صندوق‌ و نظارت مستمر بر عملکرد مدیر بر اساس اساسنامه و امیدنامه و ابلاغیه های سازمان را نام برد.

ارکان صندوق های درآمد ثابت

حسابرس

حسابرس، یکی دیگر از ارکان نظارتی صندوق به شمار می‌رود که از بین مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس انتخاب می‌شود. مدت مأموریت حسابرس توسط مجمع تعیین شده و حسابرس با قبول این مسئولیت، وظایف تهیه صورت های مالی صندوق را بر عهده خواهد داشت.

کارگزار صندوق

مدیر صندوق، برای انجام امور مربوط به معاملات اوراق بهادار پذیرفته‌ شده در بورس از خدمات کارگزاران مورد تأیید سازمان استفاده می‌کند.

بازارگردان

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله علاوه بر ارکان مذکور در بالا دارای رکن بازارگردان نیز هستند. بازارگردان مسئولیت نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری را به عهده دارد. یعنی در مواقعی که برای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، عرضه‌کننده‌ای وجود نداشتـه باشد، اقدام به عرضه یا زمانی که خریداری نخواهد واحدهای صندوق را بخرد، اقدام به خرید واحدهای صندوق می‌کند.

ترکیب دارایی صندوق های درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت بر اساس ماهیت صندوق باید منابع خود را در دارایی های کم ریسک سرمایه گذاری کنند. حداقل 40 درصد منابع صندوق صرف خرید اوراق درآمد ثابتی می‌شود که در بورس پذیرفته شدند. اینکه چه نوع اوراقی در چه زمانی و با چه نسبتی خریداری شود تا حین کسب بازدهی مناسب کمترین ریسک متوجه صندوق شود، وظیفه مدیران سرمایه گذاری است.

ترکیب دارایی صندوق های درآمد ثابت

حداکثر 40 درصد منابع صندوق در بانکها سرمایه گذاری خواهد شد. میازن سپرده بانکی از یک حدی نباید کمتر شود تا نقدشوندگی صندوق حفظ شود. مدیران سرمایه گذاری همچنین اختیار دارند که حداکثر 10 درصد منابع صندوق را در بخش سهام سرمایه گذاری کنند که البته به شرایط حاکم بر بازار بستگی خواهد داشت. طبیعی است در زمان‌هایی که بازار سهام در دوره رونق به سر می‌برد صندوق‌ها حداکثر استفاده را، از پتانسیل سهام در جهت کسب بازدهی بیشتر استفاده کنند.

صندوق درآمد ثابت با سپرده بانکی چه تفاوتی دارد؟

شرحبانکصندوق درآمد ثابت
میزان پرداخت سود (بازدهی)نرخ مصوب بانک مرکزیبیشتر از نرخ مصوب بانک مرکزی
نحوه پرداخت سودماه شمارروزشمار و بدون نرخ شکست
شفافیتجزئیات زیادی در خصوص پروژه ها و سرمایه گذاری‌ها و میزان بازدهی پروژه‌ها افشا نمی‌شود و صرفا سود ثابتی به سپرده گذاران پرداخت می‌شود.به دلیل گزارشهای روزانه در سایت صندوق و همچنین گزارش های ماهانه و صورت‌ های مالی فصلی و سالانه از شفافیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
ترکیب داراییارائه تسهیلات و سرمایه گذاری در پروژه های تولیدیاوراق کم ریسک و سهام

سودهای سپرده گذاری در بانک، معمولا به شرط بلند مدت بودن و عدم برداشت از سپرده تا مدت مشخصی، به سپرده گذاران پرداخت خواهد شد. در حساب سپرده بانکی اگر به هر دلیلی قبل از تاریخ مقرر، مبلغ سرمایه‌گذاری شده را برداشت کنید، نرخ سپرده با شکست مواجه می شود. با توجه به محدودیت این چنینی در کسب سود از حساب سپرده بانکی، صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با محاسبه روز شمار سود سرمایه شما، نگرانی مربوط به برداشت وجه را از بین می‌برد. بنابراین می‌توان هر زمان که وجه نقد احتیاج داشتید، از مبلغ سرمایه‌گذاری شده خود برداشت کنید.

چرا سود صندوق درآمد ثابت بالاتر از سپرده بانکی است؟

صندوق درآمد ثابت به دلیل ساز و کار حرفه‌ای و ویژگی‌هایی که دارد سودی بالاتر از سپرده بانکی محقق خواهد کرد که در ادامه این دلایل را باهم بررسی خواهیم کرد.

مديريت حرفه‌ای

صندوق های سرمایه گذاری به لحاظ در اختیار داشتن افراد متخصص و حرفه‌ای این امکان را دارند که با برخورداری از افراد خبره و تصمیم گیری‌های درست، سود صندوق را افزایش دهند.

صرفه‌جویی در مقياس

احتمالا می‌دانید که اگر سرمایه‌ اندکی داشته باشید، ابدا صرفه اقتصادی نخواهید داشت. با سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت این فرصت را دارید تا بهره گیری از دانش افراد متخصص و حرفه‌ای بازار،‌ مدیریت سرمایه‌ خود را به آنها بسپارید تا بازدهی مناسبی را برای شما محقق کنند. این صندوق‌ها به ‌دلیل اینکه حجم گسترده‌ای از منابع مالی را در کنار هم قرار داده و تجمیع می‌کنند، می‌توانند سرانه هزینه‌های تأمین نیروی متخصص و نرم‌افزارهای تخصصی را کاهش داده و با صرفه‌جویی هزینه‌ها در مقیاس، بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش دهند.

قدرت چانه زنی

صندوق های سرمایه گذاری به دلیل یک کاسه کردن منابع سرمایه گذاران این امکان را دارند که با چانه زنی بتوانند خرید و فروش های خود را با قیمت مناسب‌تری انجام دهند و یا با نرخ بالاتری نسبت به افراد عادی سپرده بانکی باز کنند که این باعث بالاتر رفتن بازدهی صندوق می‌شود.

شروع سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت آوای فردای زاگرس

صندوق سرمایه گذاری آوای فردای زاگرس، از نوع صندوق قابل معامله و بدون تقسیم سود است. برای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری آوای فردای زاگرس می‌توانید از طریق پنل کارگزاری خود نماد “فردا” را جستجو کرده و با مشخص کردن تعداد و قیمت خرید خود را انجام دهید.

شروع سرمایه گذاری در صندوق درآمدثابت شکوه بامداد زاگرس

صندوق سرمایه گذاری شکوه بامداد زاگرس از نوع صندوق صدور و ابطالی و با تقسیم سود ماهیانه است که در 15 هر ماه سود تمازاد بر مبلغ اسمی را تقسیم می‌کند. برای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری شکوه بامداد زاگرس می‌توانید با مراجعه به سایت شکوه بامداد زاگرس از طریق بخش “ورود سرمایه گذاران” نسبت به ثبت نام و واریز مبلغ اقدام کنید.

عملکرد صندوق درآمد ثابت آوای فردای زاگرس

نمودار زیر روند رشد ان ای وی (NAV) صندوق سرمایه گذاری آوای فردای زاگرس را از ابتدای فعالیت نشان می‌دهد.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید صندوق فردا در طول عمر 3 ساله خود توانسته است بالغ بر 94 درصد بازدهی کسب کند. در بازه زمانی مشابه سپرده بانکی فقط توانسته است 76 درصد بازدهی نصیب سپرده گذاران کند.

عملکرد صندوق درآمد ثابت شکوه بامداد زاگرس

در نمودار زیر میزان تقسیم سود (بازدهی) معادل سالانه صندوق شکوه بامداد زاگرس در ماه های مختلف نشان داده شده است. صندوق درآمد ثابت شکوه بامداد زاگرس مناسب افرادی است که دنبال عایدی ماهانه به صورت نقد هستند.

صندوق فردا زاگرس،‌ بهترین جایگزین بانک برای سرمایه گذاری

صندوق درآمد ثابت فردا زاگرس، یکی از صندوق‌ های شرکت زاگرس به حساب می‌آید که با تحقق سود روزشمار 3/28٪‌ بهترین جایگزین برای سرمایه گذاری در بانک به شمار می‌رود. صندوق درآمد ثابت فردا زاگرس با بیشترین ذخیره مثبت خیال سرمایه گذاران را آسوده می‌کند تا هرزمان که نیاز به نقدینگی سرمایه خود داشتند بتوانند آن را نقد کنند.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: