شرکت سبدگردان زاگرس

ثبت نام بورس | ثبت نام غیرحضوری سجام 

یک شروع حساب شده در بازار جذاب بورس به شما قدرت می‌دهد تا سفر سرمایه گذاری خود را با موفقیت آغاز کنید. برای خرید سهام بورسی یا واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، باید ابتدا کد بورسی دریافت کنید. در ادامه ما مراحل کلیدی شامل ثبت نام در بورس، تایید هویت برای معاملات بورس، ثبت نام غیرحضوری سجام و دریافت کد بورسی را بررسی می‌کنیم. ثبت‌نام در بورس فرآیندی دارد که قصد داریم در این مطلب از مجله زاگرس به تشریح روش‌های مختلف موجود و الزامات مربوطه بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

دریافت کد بورسی سجام

داشتن کد بورسی برای انجام معاملات بورسی ضروری بوده و به همين دليل نخستین گام برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس اقدام برای دریافت آن به شمار می‌آید. کد بورسی یا شناسه کاربری معامله‌گر در بازار سهام، مشابه کد ملی برای هر شخص است. کد سهامداری متشکل از حروف و اعداد بوده و از ترکیب سه حرف و یک عدد پنج رقمی تشکیل می‌شود. نمونه کد بورسی برای فردی که نام خانوادگی او حبیب زاده است می‎تواند به شکل “حبی12345” باشد. 

برای دریافت کد بورسی نیاز است تا در سامانه سجام ثبت نام کنید. سجام سامانه‌ای برای ثبت اطلاعات مشتریان بازارهای مالی است. تمامی معامله‌گران بورس برای دریافت کد بورسی و خرید سهام شرکت‌ها باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند.

آموزش ثبت نام بورس

همانطور که عنوان شد، برای دریافت کد بورسی باید یک کارگزاری انتخاب کنید. کارگزاری‌ها نهادهای مالی در نقش واسطه میان سرمایه‌گذاران و بازار سرمایه هستند که به نمایندگی از سوی مشتریان خود اقدام به خرید و فروش انواع اوراق بهادار، کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا می‌کنند.

برای ثبت نام در بورس ایران لازم است تا افراد ابتدا در کارگزاری ثبت نام کرده و احراز هویت خود را تکمیل کنند. لازمه ثبت نام در کارگزاری اقدام برای دریافت کد پیگیری سجام است. با دریافت این کد می‌توان برای دریافت کد سهامداری از کارگزاری مدنظر اقدام کرد.  امروزه ثبت نام بورس به صورت آنلاین انجام شده و افراد برای امضای نهایی و احراز هویت نیز نیازی به مراجعه حضوری به مراکز مالی یا دفاتر پیشخوان ندارند. 

در ادامه آموزش ثبت نام بورس ایران به صورت گام به گام را بررسی خواهیم کرد.

برای ثبت نام در بازار مالی بورس ایران مدارک لازم برای افراد حقیقی عبارت است از:

  • تصویر صفحه اول شناسنامه 
  • تصویر پشت و روی کارت ملی
  • اطلاعات شماره حساب بانکی
  • داشتن کد پیگیری سجام

آموزش ثبت نام در سجام

در این مرحله از ثبت نام در بورس لازم است تا به سایت سجام مراجعه کرده و با ارائه مدارک و تکمیل کردن فرم‌های قرار داده شده در سامانه، مراحل ثبت نام را پیگیری کنید تا در انتها یک کد 10 رقمی برای پیگیری ثبت نام بورس برایتان صادر شود. با استفاده از این کد می‌توانید برای دریافت کد بورسی از کارگزاری اقدام کنید. 

در ادامه آموزش ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی را بررسی می‌کنیم.

آموزش ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی

برای شروع ثبت نام در سجام به آدرس اینترنتی sejam.ir مراجعه کنید. صفحه‌ای را مقابل خود می‌بینید که گزینه‌های ویرایش اطلاعات، احراز هویت، ویرایش موبایل و… را دارد. در بین گزینه ها “ثبت نام در سجام” را انتخاب کنید.

حال وارد صفحه مربوط به وارد کردن شماره تلفن همراه می‌‌شوید، در این قسمت باید شماره تلفن همراه تحت مالکیت خود را وارد کرده، سپس پیامکی حاوی کد تایید را در قسمت مشخص شده وارد کنید تا به مرحله بعد بروید.

در این مرحله کدملی خود را وارد و بر روی آیتم شخصیت حقیقی یا حقوقی کلیک کنید.

 در مرحله بعد وارد صفحه پرداخت می‌شوید. در این قسمت باید هزینه ثبت نام در سامانه سجام را به صورت آنلاین بپردازید. بعد از پرداخت هزینه ثبت نام، نوبت به تکمیل فرم‌های آنلاین در رابطه با اطلاعات هویتی، ارتباطی، بانکی، شغلی و سایر موارد می‌رسد.

اگر مشکلی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته باشد، نتیجه استعلام اطلاعات شما موفق خواهد بود و کد ده رقمی تحت عنوان کد پیگیری سجام برایتان صادر خواهدشد. پس از دریافت کد ده رقمی سجام باید یا به صورت حضوری یا به صورت غیرحضوری احراز هویت خود را انجام دهید.

خوب است بدانید در روش حضوری برای احراز هویت باید با مدارک شناسایی به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا مراکز مورد تایید سجام مراجعه کنید. همچنین برای انجام احراز هویت غیرحضوری سجام باید با استفاده از نرم‌افزارهای مورد تایید سامانه فرآیند احراز هویت تکمیل شود.

ثبت نام کد بورسی

در گذشته برای ثبت نام کد بورسی نیاز به مراجعات حضوری به کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان بود. اما امروزه مراحل دریافت کد بورسی به صورت آنلاین انجام می‌شود. برای دریافت کد سهامداری ابتدا باید بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنید. تنها با استفاده از خدمات یک کارگزار می‌توانید به خرید و فروش سهام بپردازید. بنابراین ابتدا باید در کارگزاری ثبت نام کرده تا کد بورسی و کد معاملاتی منحصر به فرد به شما اختصاص داده شود.

بازیابی کد بورسی

گاهی ممکن است به دلایل مختلف کد بورسی خود را فراموش کنید. نگران نباشید! در این شرایط از سه طریق می‌توانید نسبت به بازیابی کد بورسی خود اقدام کنید.

 استعلام آنلاین: برای استعلام آنلاین کد بورسی کافیست تا از طریق سایت سامانه سجام اقدام کنید. با ورود به سایت اطلاعات کد ملی، شماره شناسنامه، شماره موبایل و کد امنیتی را در فیلدهای مشخص پر کرده و بر روی گزینه جستجو کلیک کنید تا کد بازیابی و نمایش داده شود.

استعلام حضوری: روش دیگر روش استعلام حضوری کد بورسی است که توسط آن می‌توانید با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان و با در دست داشتن مدارک خود برای بازیابی کد بورسی اقدام کنید.

پیگیری تلفنی: برای استعلام تلفنی کد بورسی همچنین می‌‎توانید با شماره تلفن کارگزاری خود تماس گرفته و درخواست خود را جهت بازیابی کد بورسی اعلام کنید. حتی این امکان وجود دارد که با کد معاملاتی خود وارد حساب کاربری خود در کارگزاری شوید و در آنجا کد بورسی را مشاهده کنید.

ثبت نام در بورس و خرید سهام

بعد از دریافت کد بورسی، شما می‌توانید از طریق دو روش مستقیم و غیرمستقیم سرمایه گذاری خود را بازار بورس شروع کنید. برای سرمایه‌گذاری مستقیم، شما به عنوان سرمایه‌گذار اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌ها می‌کنید. خرید و فروش مستقیم سهام نیازمند دانش و تجربه معاملاتی است که  ریسک بالایی دارد.

در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیاز به تخصص یا دانش معاملاتی تخصصی ندارد چون طی این روش شما به عنوان یک سرمایه‌گذار تنها سرمایه را در اختیار افراد آگاه و متخصص قرار می‌دهید. روش غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار شامل انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‎ها می‌شود. در این روش نقدینگی خود را در یکی از صندوق‌ها یا سبدها سرمایه‌گذاری کرده و یا به دست افراد خبره و متخصص در بازار بسپارید. شرکت سبدگردان زاگرس را به دلیل مدیریت حرفه‌ای و دارا بودن نیروهای تخصص می‌توان یکی از شرکت های سبدگردان معتبر معرفی کرد. پس دیگر نیاز نیست تا نگران معاملات و کسب سود یا زیان باشید. می‌توانید بدون نگرانی نسبت به وضعیت بازار و چالش‌های آن یا صرف زمان زیاد برای رصد بازار از سرمایه‌گذاری در بورس کسب سود کنید.

ثبت نام رایگان سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام باید هزینه‌ای را به صورت آنلاین پرداخت کنید. اما امروزه با هدف فراهم کردن رفاه بیشتر برای مشتریان برخی از کارگزاری‌ها شرایطی را فراهم کرده‌اند تا فرآیند ثبت نام و احراز هویت سجام به صورت رایگان انجام شود. بنابراين برای ثبت نام رایگان سجام می‌توانید از طریق این کارگزاری‌ها برای دریافت کد بورسی و ثبت نام در سجام اقدام کنید.

با ثبت نام در بورس، سرمایه گذاری خود را شروع کنید

بازار بورس یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری است که امکان سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم را فراهم می‌کند. به عنوان یک سرمایه‌گذاری بی‌دردسر و پرسود می‌توانید از خدمات سبدگردان زاگرس شامل صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق طلا و سهامی و همچنین سبدگردانی اختصاصی استفاده کنید. برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید کد بورسی خود را با تکمیل مراحل ثبت نام بورس دریافت کنید. لازمه این کار ثبت نام غیرحضوری سجام است که در این متن فرآیند آن را به طور کامل بررسی کردیم.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: