شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی خاور – شرکت ایران خودرو دیزل

در تحلیل بنیادی خاور (شرکت ایران خودرو دیزل) سعی شده است تا با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد آن در آینده پیش‌بینی شود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید از اطلاعات مربوط به تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو دیزل (نماد خاور) مطلع شوید. توجه داشته باشید که این گزارش صرفا جهت بررسی ارائه شده است و شرکت سبدگردان زاگرس هیچگونه مسئولیتی در قبال رفتار سرمایه‌گذاران برعهده نخواهد داشت.

معرفی شرکت ایران خودرو دیزل

شرکت ایران خودرو دیزل در سال ۱۳۳۸ به نام گروه صنعتی خاور شروع به فعالیت کرده و در سال ۱۳۷۳ در بورس اوراق بهادار، در صنعت خودرو و ساخت قطعات پذیرفته شده است. موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۳ اساسنامه، عمدتا در زمینه‌ی تولید و فروش انواع خودروهای سبک و سنگین، مینی بوس، خودروی سواری ون و اتوبوس است.

اطلاعات تابلو معاملات

اطلاعات تابلو۱۴۰۱/۰۲/۱۸
نمادخاور
تعداد سهام۸۶,۳۶۰,۸۴۹,۰۰۰
ارزش هر سهم۵,۴۵۰
ارزش بازار۴۷۰,۶۶۶,۶۲۷
سهام شناور۰%
حجم مبنا۱
P/E ttm۰

سهام داران

سهامدارانتعداد سهامدرصد مالکیت
شرکت ایران خودرو (سهامی عام)۳۴,۶۷۴,۵۲۳,۸۷۴۴۰%
شرکت سرمایه گذاری سمند۲۱,۰۰۴,۳۴۴,۳۸۸۲۴%
شرکت سرمایه گذاری ترینان سهم (سهامی خاص)۴,۲۱۲,۰۸۴,۷۴۳۵%
سهامدار حقیقی۱,۴۰۰,۴۰۰,۰۰۰۲%
سایر سهام داران۲۵,۰۶۹,۴۹۵,۹۹۵۲۹%
جمع۸۶,۳۶۰,۸۴۹,۰۰۰۱

تولید و فروش شرکت

محصولات تولیدی شرکت

گروه محصولنوع خودرو
کامیون سنگینکامیون باری (کمپرسی بنز ۱۹۲۴)، کشنده H5، کشنده H4
اتوبوساتوبوس شهری آتروس و …
ون و پیکاپپیکاپ فوتون تونلند دیزلی، پیکاپ فوتون تونلند بنزینی اتومات و ون وانا

در گزارش شرکت محصولات تولیدی در سه دسته اصلی کامیون سنگین، اتوبوس و ون و پیکاب ارائه می‌شود.

میزان تولید در محصولات اصلی، به خصوص در گروه با اهمیت کامیون‌های سنگین از ۱۳۹۹ با رشد قابل توجهی همراه بوده است، به طوری که میزان تولید از ۹۱۸ دستگاه کامیون سنگین به ۱۳٬۱۹۵ دستگاه در سال ۱۴۰۱ رسیده است. همچنین میزان تولید اتوبوس نیز در طول سال‌های مورد اشاره رشد قابل توجه داشته است.

تولید ماهانه شرکت را در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در نمودارهای زیر ملاحضه می‌کنید که نشان از رشد بیشتر تولید در سال ۱۴۰۱ به خصوص از شهریور ماه دارد.

شرکت ایران خودرو دیزل در این مدت قراردادهای مهمی با ارگان‌های مختلف، مانند وزارت کشور، شهرداری‌ها و … داشته است. از شهریور ماه ۱۴۰۱ کامیون کشنده فوتون H5 هم به تولیدات شرکت اضافه شده است. ترکیب تولیدات از سال ۱۳۹۹ با تغییرات زیادی همراه بوده و بیشتر به سمت کامیون‌های سنگین رفته است.

میزان کل تولید برای سال ۱۴۰۱، ۱۸٬۰۵۱ دستگاه است. طبق گفته مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل، برنامه شرکت برای سال ۱۴۰۲ تولید به میزان ۳۹٬۵۰۰ دستگاه است، اما با توجه به فاصله زیاد اعداد گفته شده با تولید واقعی سال ۱۴۰۱، در این تحلیل میزان تولید ۲۷٬۰۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات در نظر گرفته شده است.

محصولات تولیدی ایران خودرو دیزل - نمودار مقایسه تولید کامیون سنگین در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
محصولات تولیدی ایران خودرو دیزل - نمودار مقایسه تولید اتوبوس در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
محصولات تولیدی ایران خودرو دیزل - نمودار مقایسه تولید ون و پیکاپ در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی وخاور - نمودار مقایسه درآمد ماهانه شرکت برای سال مالی ۱۴۰۰ و سال مالی ۱۴۰۱

همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، میزان درآمد شرکت در سال ۱۴۰۱ و به خصوص از شهریور ماه رشد قابل توجهی را به ثبت رسانده است.

طبق شفاف‌سازی شرکت، میزان نرخ فروش محصولات برای سال مالی ۱۴۰۲ حداقل به میزان ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

همچنین قراردادی با یک شرکت روسی برای صادرات محصول آتامان ایران خودرو دیزل به کشور روسیه بسته شده، اما تا زمان ارائه این گزارش محصول صادراتی در سبد محصولات وجود ندارد.

تحلیل‌های دیگر در همین حوزه:

تحلیل بنیادی خاور – بهای تمام شده

سهم مواد اولیه در بهای تمام شده شرکت ۸۹ درصد است. در گزارش‌ها، مواد اولیه به صورت مبلغی گزارش می‌شود، به این معنی که جزئیات مصرف اقلام مختلف مواد اولیه ارائه نمی‌شود.

بخش قابل توجهی از خرید مواد اولیه (چیزی در حدود ۵۰ درصد) وارداتی است که عمدتا از شرکت چینی فوتون خریداری شده است. در گزارش حاضر، مبلغ مصرف به نسبت فروش و تولید در نظر گرفته شده است. بدیهی است در صورت تغییرات با اهمیت در نرخ دلار و مواد اولیه، نرخ مصرف مواد می‌تواند تغییرات قابل توجهی داشته باشد. اما طبق گزارشات، در صورت تغییر در نرخ ارز، تلاش شرکت افزایش نرخ فروش محصولات خواهد بود.

سهم سربار در بهای تمام شده ۷ درصد است که دستمزد ۹۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد. همچنین سهم دستمزد مستقیم ۴ درصد است. تعداد پرسنل این شرکت در گزارش ۹ ماهه ۱۴۰۱، ۶٬۳۸۹ نفر گزارش شده است، بنابراین هزینه حقوق و دستمزد در این شرکت با اهمیت است.

هزینه‌های فروش، عمومی و اداری

مهمترین بخش هزینه‌های فروش، عمومی و اداری، کمیسیون فروش و هزینه‌های حقوق و دستمزد است. در این تحلیل میزان حقوق و دستمزد، با توجه به افزایش تولید و فروش شرکت رشد داده شده است.

سایر درآمدها و هزینه عملیاتی و غیر عملیاتی

در بخش سایر درآمدهای عملیاتی فروش ضایعات با اهمیت است.

در بخش اقلام متفرقه، سود سرمایه گذاری بانکی و سود ناشی از تسهیلات اعطایی به دیگران برای سال مالی ۱۴۰۱ مبالغ با اهمیتی هستند. سود اعطایی به دیگران بابت تسهیلات داده شده به شرکت‌های زیرمجموعه آیدم و چرخشگر بوده است.

هزینه مالی

هزینه مالی شرکت در طول سال ۱۴۰۱ با توجه به افزایش درآمد و سود شرکت کاهش قابل توجهی داشته که یک نقطه قوت با اهمیت برای شرکت محسوب می‌شود. مقداری از هزینه مالی، سود مشارکت پرداخت شده به خریداران محصول است.

مفروضات تحلیل بنیادی خاور

مفروضاتسال ۱۴۰۲سال ۱۴۰۳
نرخ تورم۴۰۳۵
درصد افزایش دستمزد۲۵۳۰
نرخ دلار (تومان)۴۰٬۰۰۰۵۴٬۰۰۰
میانگین درصد افزایش نرخ۱۷۳۵
میزان تولید (انواع خودرو)۲۷٬۰۰۰۲۷٬۰۰۰

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی خاور

صورت سود و زیان (ارقام به م ریال)پیش بینی ۱۴۰۱/۱۲پیش بینی ۱۴۰۲/۱۲پیش بینی ۱۴۰۳/۱۲
فروش۳۵۳,۴۴۲,۸۹۷۶۷۵,۵۶۱,۲۹۱۹۱۱,۶۸۴,۲۵۵
بهای تمام شده کالای فروش رفته(۲۶۲,۱۶۰,۳۶۰)(۵۳۲,۱۴۹,۵۰۰)(۷۱۴,۷۰۶,۷۷۵)
سود (زیان) ناخالص۹۱,۲۸۲,۵۳۷۱۴۳,۴۱۱,۷۹۲۱۹۶,۹۷۷,۴۸۱
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی(۱۶,۲۲۴,۳۵۵)(۲۹,۲۸۰,۲۷۹)(۳۹,۵۱۲,۸۶۸)
خالص سایر درآمدها (هزینه ها)ی عملیاتی(۲,۹۴۷,۲۷۴)۱۴,۲۰۸۱,۹۱۵,۶۲۰
سود (زیان) عملیاتی۷۲,۱۱۰,۹۰۸۱۱۴,۱۴۵,۷۲۱۱۵۹,۳۸۰,۲۳۳
هزینه‌های مالی(۳,۶۴۶,۹۳۲)(۶,۹۷۰,۶۴۸)(۹,۴۰۷,۰۳۷)
خالص سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی۷,۲۷۷,۳۲۲۷,۵۷۵,۴۱۸۱۰,۲۱۲,۶۰۲
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات۷۵,۷۴۱,۲۹۸۱۱۴,۷۵۰,۴۹۱۱۶۰,۱۸۵,۷۹۸
مالیات(۱۳,۴۵۶,۹۸۴)(۲۱,۲۲۹,۲۳۰)(۲۹,۶۳۴,۹۱۵)
سود (زیان) خالص۶۲,۲۸۴,۳۱۴۹۳,۵۲۱,۲۶۲۱۳۰,۵۵۰,۸۸۲
سود هر سهم پس از کسر مالیات۷۲۱۱,۰۸۳۱,۵۱۲
سود هر سهم بر اساس آخرین سرمایه۷۲۱۱,۰۸۳۱,۵۱۲
سرمایه۸۶,۳۶۰,۸۴۹۸۶,۳۶۰,۸۴۹۸۶,۳۶۰,۸۴۹
حاشیه سود ناخالص۲۶%۲۱%۲۱%

نتیجه گیری تحلیل بنیادی خاور

شرکت ایران خودرو دیزل در سال‌های اخیر تغییرات زیادی در ترکیب تولید داشته است. همان طور که در طول گزارش عنوان شد، از شهریور ۱۴۰۱ میزان تولید با گرفتن مجوز تولید خودروی سنگین جدید باز هم افزایش قابل توجه داشته است. از سال ۱۳۹۹ تحولات مثبتی در این شرکت اتفاق افتاده، به طوری که از یک شرکت زیان ساز به سودساز تبدیل شده است. در این تحلیل، میزان تولید برای سال ۱۴۰۲، ۲۷٬۰۰۰ دستگاه انواع خودرو در نظر گرفته شده است. نرخ‌های فروش برای ۱۴۰۲ به طور متوسط ۱۷ درصد رشد داده شده است.

با توجه به مفروضات گفته شده در تحلیل بنیادی خاور، سود شرکت ایران خودرو دیزل با سرمایه ۸۶٬۰۰۰ میلیارد ریالی برای سال ۱۴۰۱، ۷۲۱ ریال و برای سال ۱۴۰۲، ۱۰۸۳ ریال پیش بینی می‌شود. با سود سال ۱۴۰۱، شرکت از زیان انباشته ۲۰٬۰۰۰ میلیارد ریالی در پایان سال ۱۴۰۰ به سود انباشته تقریبا ۴۲٬۰۰۰ میلیارد ریالی خواهد رسید.

برآورد تحلیل‌گران شرکت سبدگردان زاگرس، تقسیم سود ۵۰ تا ۶۰ درصدی برای مجمع ۱۴۰۱ است. نسبت پی بر ای فوروارد شرکت با قیمت تاریخ ارائه تحلیل (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲) در محدوده ۴.۵ واحد و همچنین نسبت پی به اس فوروارد شرکت ۰.۷ است. بر اساس آنچه در تحلیل بنیادی خاور گفته شد، قیمت سهام شرکت در تاریخ ارائه این تحلیل برای سرمایه گذاری مناسب ارزیابی می‌شود.

سوالات متداول

پیش بینی سودسازی شرکت ایران خودرو دیزل (خاور) برای سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ چگونه است؟

با توجه به مفروضات گفته شده در تحلیل بنیادی خاور، سود شرکت ایران خودرو دیزل با سرمایه ۸۶٬۰۰۰ میلیارد ریالی برای سال ۱۴۰۱، ۷۲۱ ریال و برای سال ۱۴۰۲، ۱۰۸۳ ریال پیش بینی می‌شود.

آیا نماد خاور از منظر بنیادی برای سرمایه گذاری مناسب است؟

بر اساس آنچه در تحلیل بنیادی خاور گفته شد، قیمت سهام شرکت در تاریخ ارائه این تحلیل برای سرمایه گذاری مناسب ارزیابی می‌شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟