شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی خزامیا – شرکت زامیاد

در تحلیل بنیادی خزامیا (شرکت زامیاد) با بررسی وضعیت فاندامنتال و عملکرد شرکت، با درنظر گرفتن مفروضات بیان شده، میزان سودآوری شرکت برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ محاسبه شده است.

شما می‌توانید فایل صوتی تحلیل را از طریق فایل زیر گوش کنید و یا به صورت متنی در ادامه مطالعه کنید.

شرکت زامیاد در یک نگاه

نام شرکتزامیاد
نمادخزامیا
سال تاسیس۱۳۴۲/۲/۱۶
تعداد سهام- میلیارد۲۵.۶۷۳
eps ttm۳۸۱
سرمایه (میلیارد-ت)۲.۵۶۷
ارزش بازار (میلیارد-ت)۱۲.۳۵۶
سال مالیاسفندماه

معرفی شرکت

شرکت تولید کننده خودروهای تجاری زامیاد، در سال ۱۳۴۲ در سه راه آذری در تهران به عنوان اصلی ترین کارخانه گروه صنعتی رنا تاسیس گردید و فعالیت خود را با واردات، مونتاژ و تولید انواع خودروهای تجاری بنزینی و گازوئیلی مطابق با استانداردهای روز بین المللی آغاز کرد. این شرکت در سال ۱۳۵۰ با توجه به گسترش فعالیت‌ها و توسعه محصولات خود، به محل فعلی این شرکت واقع در کیلومتر ۱۵ جاده قدیم کرج انتقال یافت و با هدف افزایش بهره وری، دستیابی به تیراژ بالا در تولید خودروهای تجاری و توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری کشور فعالیت خود را تا به امروز ادامه داده است.

نام زامیاد برگرفته از اساطیر ایرانیان باستان است، بر این اساس، هر روز را فرشته‌ای نگهبان زمین بوده است. ایرانیان باستان، بیست‌وهشتم هرماه خورشیدی را به نام زامیاد فرشته پاکی‌ها و نگهبان پاکیزگی که زمین را در برابر آلودگی ها حفظ می‌کند نام نهاده‌اند.

درحال حاضر زامیاد، یکی از شرکت‌های بزرگ گروه خودروسازی سایپا می‌باشد. زامیاد بازوی توانمند گروه خودروسازی سایپا در حوزه تولید و عرضه انواع خودروهای تجاری محسوب می‌شود.

شرکت زامیاد در تولید خودروهای تجاری سنگین خود با شرکت (Iveco – Industrial Vehicle Corporation) همکاری می‌کند. ایویکو، یک شرکت خودروسازی ایتالیایی است که در زمینه تولید انواع کشنده، کامیون، اتوبوس و موتورهای دیزل فعالیت می‌کند، دفتر مرکزی و کارخانه اصلی آن، در شهر تورین ایتالیا قرار دارد.

این شرکت، شاخه‌ای از شرکت صنایع سی ‌ان ‌اچ محسوب می‌شود و از مشارکت و سرمایه‌گذاری چند شرکت اروپایی از جمله فیات، لانچیا و افیسینه مکانیکه، یونیک و ماگیروس تشکیل شده است.

امروزه شرکت ایویکو نقش بسزایی را در بازار خودروهای تجاری و موتورهای دیزلی دارد. بیشترین فروش این شرکت را خودروهای حمل مسافر، وسایل نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین تجاری، ماشین‌آلات نظامی و کامیون‌های ۳٫۵ تنی، تشکیل می‌دهند.

سهامداران شرکت

سهامداران تعداد سهامدرصد مالکیت
شرکت سایپا۱۰B۳۸.۶۰
شرکت سرمایه گذاری وتوسعه صنعتی نیوان ابتکار۲B۹.۱۱
شخص حقیقی۴۹۷M۱.۹۳
شرکت راهبران سرمایه کویر۲۶۰M۱.۰۱
سایر۱۲.۶B۴۹.۳۵
جمع۲۵.۶B۱۰۰

فروش شرکت

شرکت زامیاد در نه ماهه ۱۴۰۱ در حدود ۱۱.۷۰۰ میلیارد تومان فروش داشته است که به نظر تا انتهای سال به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌­رسد. با توجه به گزارشات ماهانه تا پایان بهمن ماه مبلغ فروش معادل با پانزده هزار و ششصد میلیارد تومان است. مقدار فروش شرکت در سال اخیر با رشد خوبی همراه بوده است به طوری که از فروش میانگین سالانه ۳۶ هزار دستگاه به حدود حداقل ۴۶ هزار دستگاه در سال جاری می‌رسد. نرخ‌های فروش شرکت در ماه‌های پایانی با رشد همراه بوده است و به نظر میرسد پتانسیل افزایش نرخ حداقل بیست درصدی برای سال آینده وجود دارد و شرکت می تواند برای سال آینده رشد مقداری فروش را با توجه به طرح‌های توسعه داشته باشد.

مبلغ فروش خالص ۱۳۹۹۱۴۰۰نه ماهه ۱۴۰۱
جمعمیلیون ریال۵۲,۰۱۹,۵۱۱ ۸۴,۸۷۴,۴۱۰ ۱۱۷,۸۴۰,۸۷۱

ساختار بهای تمام شده شرکت

بیش از هفتاد و پنج درصد از بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی است. بهای تمام شده خدمات ارائه شده بیش از ده درصد از کل بهای تمام شده را تشکیل می دهد. حدود پنج درصد دستمزد مستقیم و حدود ده درصد نیز سربار بهای تمام شده شرکت را تشکیل می دهد. در هزینه سربار حقوق و دستمزد بیشترین سهم را دارا می باشد.

جدول سود و زیان

صورت سود و زیان ۱۳۹۸۱۳۹۹۱۴۰۰نه ماهه ۱۴۰۱سه ماه باقی مانده۱۴۰۱ ۱۴۰۲۱۴۰۳
درآمدهای عملیاتیمیلیون ریال۲۹,۱۸۶,۳۵۶۵۲,۰۱۹,۵۱۱۸۴,۸۷۴,۴۱۰۱۱۷,۸۴۰,۸۷۱۴۹,۹۷۷,۷۸۸۱۶۷,۸۱۸,۶۵۹۴۵۹,۱۳۳,۹۲۰۵۸۵,۲۱۳,۱۲۰
بهای تمام ‌شده درآمدهای عملیاتیمیلیون ریال۲۵,۹۶۲,۶۲۰-۴۷,۳۹۲,۷۵۵-۷۴,۶۷۷,۹۳۶-۹۸,۸۶۹,۸۳۷-۴۰,۷۰۰,۵۶۵-۱۳۹,۵۷۰,۴۰۲-۳۹۱,۵۶۸,۴۷۵-۵۰۲,۱۳۱,۳۸۹-
سود (زیان) ناخالصمیلیون ریال۳,۲۲۳,۷۳۶۴,۶۲۶,۷۵۶۱۰,۱۹۶,۴۷۴۱۸,۹۷۱,۰۳۴۹,۲۷۷,۲۲۳۲۸,۲۴۸,۲۵۷۶۷,۵۶۵,۴۴۵۸۳,۰۸۱,۷۳۱
هزینه‌های فروش، اداری و عمومیمیلیون ریال۱,۵۶۱,۷۶۱-۲,۸۱۲,۷۴۶-۵,۳۵۸,۲۶۲-۶,۳۵۱,۹۲۶-۲,۱۳۱,۹۷۳-۸,۴۸۳,۸۹۹-۱۱,۴۵۲,۳۷۰-۱۴,۸۰۷,۹۰۴-
سایر اقلام عملیاتی۲۲۱,۴۸۳۶۴۴,۴۶۴-۱,۹۹۳,۳۲۴-۲,۱۰۷,۹۳۲-۱۳۶,۱۷۹۱,۹۷۱,۷۵۴-۲,۲۸۰,۲۸۸-۲,۶۴۴,۴۲۵-
سود (زیان) عملیاتیمیلیون ریال۱,۸۸۳,۴۵۸۱,۱۶۹,۵۴۶۲,۸۴۴,۸۸۸۱۰,۵۱۱,۱۷۶۷,۲۸۱,۴۲۸۱۷,۷۹۲,۶۰۴۵۳,۸۳۲,۷۸۷۶۵,۶۲۹,۴۰۲
هزینه‌های مالیمیلیون ریال۱,۰۳۹,۱۴۸-۱,۸۵۸,۶۲۶-۱,۳۴۹,۷۳۰-۱,۳۲۳,۲۰۳-۱,۲۱۱,۳۴۶-۲,۵۳۴,۵۴۹-۲,۷۲۰,۴۲۴-۳,۵۳۶,۵۵۱-
سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتیمیلیون ریال۲۸۷,۴۵۴۱۹۵,۹۳۴۳۱۷,۷۹۱۹۳۵,۱۷۷۰۹۳۵,۱۷۷۰۰
سود (زیان) عملیات در حال تداوم قبل از مالیات۱,۱۳۱,۷۶۴۴۹۳,۱۴۶-۱,۸۱۲,۹۴۹۱۰,۱۲۳,۱۵۰۶,۰۷۰,۰۸۲۱۶,۱۹۳,۲۳۲۵۱,۱۱۲,۳۶۳۶۲,۰۹۲,۸۵۱
مالیات بر درآمدمیلیون ریال۵۵,۷۰۲-۰۱۸۰,۱۴۴-۱,۸۷۴,۷۰۵-۱,۳۰۶,۹۲۶-۳,۱۸۱,۶۳۱-۱۰,۹۸۳,۷۵۶-۱۳,۳۱۲,۵۲۷-
سود (زیان) خالص۱,۰۷۶,۰۶۲۴۹۳,۱۴۶-۱,۶۳۲,۸۰۵۸,۲۴۸,۴۴۵۴,۷۶۳,۱۵۷۱۳,۰۱۱,۶۰۲۴۰,۱۲۸,۶۰۷۴۸,۷۸۰,۳۲۴
سود (زیان)هر سهم ۴۲۱۹-۶۴۳۲۱۱۸۶۵۰۷۱,۵۶۳۱,۹۰۰

پروژه‌ها و طرح‌های توسعه

پروژه وانت پادرا پلاس دو کابین P۲i (کارون)، پروژه تولید پیکاپ دو کابین زاگرس، پروژه پلتفرم جدید محصولات تجاری سبک Z۱V۱(فاز ۱)، پروژه توسعه موتور m۲۴پلاس، پروژه تولید وانت پادرا پلاس لانگ ( فاز ۱ و ۲)، پروژه ون زامیاد، پروژه تولید وانت نیسان اکستراکب و پروژه اتوبوس ckd از جمله پروژه‌های شرکت زامیاد است.

علاوه براین طبق خبرهای منتشر شده در خبرگزاری ها، کارخانه بزرگ «زامیاد۲» با چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهرستان شاهرود در سال آتی افتتاح می شود. این کارخانه قرار است خودروی سواری، سنگین و نیمه سنگین تولید کند، کارخانه زامیاد دو قادر به تولید ۱۰ هزار دستگاه ون در سال خواهد بود همچنین این کارخانه هفت هزار دستگاه کشنده و کامیون در سال تولید می کند که نشان از ظرفیت های بالای تولیدی آن دارد.

مفروضات برآورد سود تحلیل بنیادی خزامیا

 • مقدار تولید و فروش در سال ۱۴۰۲ برابر با ۷۰ هزار دستگاه و در سال ۱۴۰۳ برابر با ۷۲ هزار دستگاه در نظر گرفته شده است.
 • نرخ فروش نیسان NIB در سال ۱۴۰۲ برابر با ۴۰۰ میلیون تومان و در سال ۱۴۰۳ برابر با ۴۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • نرخ دلار در سالهای آتی به ترتیب برابر با ۴۰ و ۴۸ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
 • نرخ تورم در سال های آتی به ترتیب برابر با ۳۵ و ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.
 • نرخ رشد حقوق و دستمزد برای سال های آتی به ترتیب برابر با ۳۰ و ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.
 • بهای تمام شده در بخش مواد مستقیم مصرفی حداقل ۶۶ درصد از درآمدهای عملیاتی را تشکیل می دهد.

نتیجه‌­گیری تحلیل بنیادی خزامیا

شرکت زامیاد در مسیر رو به رشد و پیشرفت قرار گرفته است، مقدار تولید و فروش شرکت در سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و با توجه به پروژه های تعریف شده همچنان پتانسیل رشد شرکت از منظر مقداری و درآمدی وجود دارد. با توجه به مفروضات بیان شده در تحلیل بنیادی خزامیا، شرکت زامیاد در سال ۱۴۰۱ قابلیت تحقق سود ۵۰۷ ریالی به ازای هر سهم را دارا است. در سال ۱۴۰۲ با توجه به رشد مقداری تولید و فروش انتظار رشد سودآوری به ازای هر سهم برابر با ۱٬۵۶۳ ریال و در سال ۱۴۰۳ سود هر سهم برابر با ۱٬۹۰۰ ریال وجود دارد.

با توجه به پتانسیل‌های شرکت و پیشبرد پروژه‌های تعریف شده و بهره برداری ازکارخانه زامیاد ۲ در شهرستان شاهرود در سال آتی به نظر میرسد این شرکت قابلیت تحقق سودهای بیان شده در سال های آتی را داشته باشد و از منظر سودآوری و ارزشگذاری سهم مناسبی برای سرمایه گذاری می‌باشد.

خزامیا برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چه میزان سودآوری خواهد داشت؟

با توجه به مفروضاتی که در تحلیل بنیادی خزامیا گفته شد و با توجه به رشد مقداری تولید و فروش، در سال ۱۴۰۲ انتظار رشد سودآوری به ازای هر سهم برابر با ۱٬۵۶۳ ریال و در سال ۱۴۰۳ سود هر سهم برابر با ۱٬۹۰۰ ریال وجود دارد.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

5 پاسخ

 1. ضمن تشکر از تحلیلتون ، سه برابر شدن تولید و فروش با چه دیتا و ظرفیت و از همه مهمتر با چه ترکیب محصولی برآورد فرموده اید؟ شرکت امسال با تمام توان تولید کرده و سه برابر شدن تولید غیر ممکن بنظر میرسد مگر اینکه بالای پنجاه درصد محصولات سالجاری را از نوع خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین در نظر گرفته باشید که اونهم باز غیر ممکن مینماید لذا بنظر تحلیل با فاصله زیادی محقق نخواهد شد.

  1. با سلام
   شرکت در سال ۱۴۰۱ مطابق با گزارش ماهانه، ۴۷.۸۰۰ دستگاه خودرو فروش داشته که با توجه به پروژه های تعریف شده و اطلاعات گزارش تفسیری نه ماهه ۱۴۰۱، این شرکت احتمالا میتواند درسال ۱۴۰۲، ۵۷ هزار دستگاه فروش داشته باشد. فروش بیشتر از این مقدار، بستگی زیادی به طرح کارخانه زامیاد دو در شاهرود دارد که در ابتدای سال جاری کلنگ زنی شده است و احتمالا در پاییز امسال به بهره برداری برسد. در این صورت می توان انتظار رشد مقدار فروش به ۷۰ هزار دستگاه را داشت. در غیر این صورت محتمل ترین سناریو فروش ۵۷ هزار دستگاه در سال جاری است که سود هر سهم به حدود ۱۰۰ تومان میرسد.

 2. با سلام
  در جدول برآورد سود سال ۱۴۰۲ را ۱۵۶۳ ریال و برای سال ۱۴۰۳ ۱۹۰۰ ریال اعلام کرده‌اید.
  اما در متن سود ۱۴۰۲ را ۱۵۶۳ ریال و سود ۱۴۰۳ را ۱۹۰۰ تومان ذکر شده است.
  کدام عدد صحیح است؟
  با تشکر

  1. سلام خداقوت عزیزان
   امروز که در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ قرار داریم شاید کمی در مورد سودسازی شرکت زامیاد بر اساس گزارشات تفسیری نه ماهه و اتکا به کارخانه تازه کلنگ خورده زامیاد۲ و براورد در مدار قرار گرفتن با ظرفیت کامل کمی سخت باشد و اعلام فروش حدود ۴۶ همتی بر اساس نرخ دلاری که ذکر کردید و سبد محصولاتی که اشاره نکردید از جانب شما کمی جسورانه باشد
   لذابراوردهای من نشان میدهد اگر بخواهیم به صورت کلی اشاره کنیم زامیاد امکان فروش محدوده ۳۰ همتی و سود ۱۰۰ تومنی یعنی محدودده دو و نیم همتی با سرمایه فعلی را دارا می باشد(اعداد با اختلاف درصد مد نظرم میباشد)
   لازم به ذکر است از انجا که از اخبار نهانی شرکت اطلاعی ندارم میتواند تحلیل فوق به وقوع نپیوندد

   نقد و بررسی تحلیل فوق برای همه تحلیل گرانی که با عدد و رقم صحبت میکنند و تحلیلشان را در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر میکنند آزاذ است چون کلی گویی و رد یا تایید و یا ارایه تحلیل پس از روشن شدن نقاط مبهم در ماههای اینده توسط خود شرکت در گزارشات ماهانه ارائه میکردد

   در پایان از شما بابت ارائه تحلیل جسورانه تشکر میکنم و امیدوارم تحلیل شما با قطعیت به وقوع بپیوندد و کام سهامداران شیرین تر گردد

   با احترام
   حمیدرضا مجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: