شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی درهآور – شرکت دارویی ره‌آورد تامین

در تحلیل بنیادی درهآور (شرکت دارویی ره‌آورد تامین) سعی شده است تا با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد و میزان سودآوری آن در آینده پیش‌بینی شود. توجه داشته باشید که این گزارش، صرفا جهت بررسی ارائه شده است و شرکت سبدگردان زاگرس هیچگونه مسئولیتی در قبال رفتار سرمایه‌گذاران برعهده نخواهد داشت.

معرفی شرکت دارویی ره‌آورد تامین

شرکت دارویی ره‌آورد تأمین ابتدا تحت نام شرکت شیمیایی ره‌آورد تامین در آبان سال ۱۳۸۳ تأسیس و در تاریخ ۱۲ تیر ۹۸ نزد شرکت فرابورس ثبت گردید. مرکز اصلی شرکت در تهران بخش مرکزی وردآورد و کارخانه در شهرستان ساوه شهرک صنعتی کاوه واقع شده‌است. این شـرکت در زمره واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین و واحد تجـاری نهـایی گـروه سـرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) می باشد.

اشکالرتبه سهم محصولات در بازار
پودر PVP۱۹۵%
پودر PVPi۱۹۷%
RT.COAT۱۷۰%
RT.FILM۱۶۵%
ضدعفونی کنندهها زیر 1%
محصولات تولیدیواحدظرفیت اسمی سالانه
پودر pvpتن۱۰۰۰
پودر pvpiتن۴۰۰
RT.COAT , RT.FILMتن۸۰۰
ضدعفونی کننده‌ها (پودری)تن۵۶۰

اطلاعات تابلو معاملات

اطلاعات تابلو۱۴۰۲/۰۶/۱۲
نماددرهآور
تعداد سهام۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰
ارزش هر سهم۷۲,۱۰۰
ارزش بازار۱۱,۸۹۲ B
سهام شناور۲۷.۴۲%
حجم مبنا۱
P/E ttm۶.۶۹

فهرست سهامداران

شستا۱۶۰.۸۶۹ M۶۴.۳۴%
آساس۶.۴۲۲ M۲.۵۶%
مدیریت سرمایه‌گذاری کوثربهمن۵.۶۳۳ M۲.۲۵%
البرز۵.۱۱۱ M۲.۰۴%
صندوق صبا گستر نفت و گاز تامین۳.۴۸۹ M۱.۳۹%
سایر۶۸,۴۷۶ M۲۷.۴۲%

تولید و فروش شرکت

محصولات تولیدی شرکت

درهآور جزو شش شرکت تولیدکننده مواد اولیه دارو در کشور است و به طور کلی چهار دسته محصول شامل PVP, PVPi, RT.COAT, RT.FILM تولید می‌کند که عمده کاربرد محصولات PVP, PVPi در صنایع دارویی و بهداشتی به عنوان بایندر قرص و اسپری مو، عامل ضد ته‌نشینی و ضد تشکیل کریستال و ساخت شوینده‌ها و محصولات RT.FILM، RT.COAT به عنوان روکش قرص‌ها و گرانول‌ها کاربرد دارند. شرکت فقط در تولید مواد اولیه PVPi درصد بیشتر بازار را دراختیار دارد و در تولید باقی محصولات انحصار بازار را دراختیار دارد از اینرو در زمره شرکت‌های برتر صنعت دارویی است.

درضمن تولید محصولات ضدعفونی که با شیوع ویروس کرونا از آغاز شده بود متوقف شده است. بازار اصلی شرکت بازار داخلی کشور است و تنها محصولات PVPi را صادر می‌کند. میزان تولید محصولات PVP، PVPi، RT.FILM و RT.COAT برای سال ۱۴۰۲ به‌ترتیب 699,354، 261,250، 115,163، 49,190 و برای فروش به‌ترتیب 648,848، 227,274 (17,806کیلوگرم صادراتی)، 112,456، 24,563 کیلوگرم پیش بینی شده‌است. درضمن افزایش ظرفیت RT.FILM در این تحلیل درنظر گرفته نشده است.

تحلیل بنیادی درهاور-نمودار تولید ماهیانه-محسن عسگری
تحلیل بنیادی درهآور-نمودار فروش ماهیانه

مبلغ فروش

بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شرکت بطور میانگین، مرکب سالانه تقریبا 50% افزایش نرخ داشته که یکبار آن برای کلیه محصولات در نیمه اول سال و افزایش نرخ دوم تنها برای محصولات PVP, PVPi در نیمه دوم سال صورت گرفته‌است. همچنین شرکت در ماه‌های اخیر تولید PVPi خود را افزایش داده‌است. مبلغ فروش محصولات PVP، PVPi، RT.FILM و RT.COAT برای سال ۱۴۰۲ به‌ترتیب 5,844,164،۲,۴۶۶,۶۷۸ (185,758 میلیون ریال صادراتی)، 878,650 و 87,651 میلیون ریال پیش بینی شده است. درضمن مبلغ 61,456 میلیون ریال (کمتر از یک درصد مبلغ فروش) به عنوان تخفیفات درنظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی درهاور - محسن عسگری - درآمد ماهیانه شرکت دارو ره آورد تامین

توجه داشته باشید که از درآمد 145,013 میلیون ریالی فروش PVPi شرکت در تیر ماه ۱۴۰۱، مبلغ 105,668 میلیون ریال از آن مربوط به فروش صادراتی است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده براساس حاشیه سود (Cost Plus) صورت مالی سه ماهه ۱۴۰۲بدست آمده که مواد مستقیم مصرفی با سهم تقریبی 76درصدی بیشترین سهم از بهای تمام شده را در اختیار دارد که عمده آن مربوط بهNVP می‌باشد که از کشور چین خریداری می‌شود. بعد از آن هزینه سربار با 14% و دستمزد مستقیم با 10% بیشترین سهم را دارند که عمده هزینه سربار نیز ناشی از هزینه دستمزد می‌باشد. همچنین از آنجا که عمده مواد اولیه شرکت از کشور چین خریداری میشود تخمین زده میشود شرکت در حدود 30% از مبلغ ارزی مورد نیاز خود را به صورت ترجیحی (۲۸۵,۰۰۰) دریافت می‌کند.

هزینه فروش، اداری و عمومی

هزینه حقوق و دستمزد بیشترین سهم از این طبقه هزینه را تشکیل می‌دهد.

سایر درآمدها (هزینه‌ها) عملیاتی و غیرعملیاتی

سود حاصل از فروش ارز، سپرده و بانکی و فروش ضایعات بیشترین سهم را از سایر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی را دارند.

هزینه مالی

با تقسیم سود ۹۵ درصدی و برخلاف پیشنهاد ۱۰ درصدی هیئت مدیره جهت تقسیم سود بمنظور افزایش ظرفیت RT.FILM هزینه مالی شرکت بر اساس تسهیلات مورد نظر برای تامین سرمایه در گردش موردنیاز پیش بینی شده است که هزینه آن براساس سال آخر میانگین 15% درنظر گرفته‌شده‌است.

مفروضات تحلیل بنیادی درهآور

مفروضات۱۴۰۲۱۴۰۳
نرخ دستمزد۲۵%۳۰%
نرخ تورم۴۰%۴۰%
دلار نیمایی۴۲۹,۰۱۴۶۰۰,۶۲۰
میانگین درصد افزایش نرخ۴۴%۴۴%

صورت سود و زیان

دوره مالیدوازده ماهه منتهی به ۱۴۰۲/۱۲دوازده ماهه منتهی به ۱۴۰۳/۱۲
فروش۹,۲۱۵,۶۸۷۱۲,۳۶۸,۳۶۸
بهای تمام شده کالای فروش رفته-۴,۲۹۰,۸۷۵-۵,۶۶۹,۱۳۴
سود (زیان) ناخالص۴,۹۲۴,۸۱۲۶,۶۹۹,۲۳۴
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی-۲۶۱,۳۰۸-۳۵۰,۴۴۷
سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی۰۰
سود (زیان) عملیاتی۴,۶۶۳,۵۰۴۶,۳۴۸,۷۸۷
هزینه های مالی-۵۳۹,۶۶۱-۷۲۴,۲۷۹
سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی۵۱,۱۰۷۶۸,۰۱۰
سود (زیان) خالص  قبل از مالیات۴,۱۷۴,۹۵۰۵,۶۹۲,۵۱۸
مالیات-۳۲۴,۹۹۴-۴۴۳,۰۳۴
سود (زیان) خالص۳,۸۴۹,۹۵۶۵,۲۴۹,۴۸۵
سود هر سهم پس از کسر مالیات۱۵,۴۰۰۲۰,۹۹۸
سرمایه۲۵۰,۰۰۰۲۵۰,۰۰۰
سود هر سهم بر اساس آخرین سرمایه۱۵,۴۰۰۲۰,۹۹۸
حاشیه سود  
ناخالص۵۳%۵۴%
عملیاتی۵۱%۵۱%
خالص۴۲%۴۲%

نتیجه‌گیری تحلیل بنیادی درهآور

همانطور که در ابتدای متن آورده شد، درهآور در تولید اکثر محصولات خود انحصار بازار را در اختیار دارد و بعد از حذف ارز ترجیحی شرکت مقدار سود زیادی را شناسایی کرده است. در سال‌های اخیر شرکت تقسیم سود 95% را در مجامع تصویب کرده‌است. برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به ترتیب 15,400 و 20,998 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی شده ‌است که P/E فوروارد شرکت برابر 5 می‌شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: