شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی دکیمی – شرکت داروسازی کیمیدارو 

در تحلیل بنیادی دکیمی (شرکت داروسازی کیمیدارو) سعی شده است تا با اطلاعات در دسترس و با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد آن در آینده پیش‌بینی شود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید از اطلاعات مربوط به تحلیل بنیادی دکیمی و وضعیت فاندامنتال شرکت و صنعت داروسازی مطلع شوید.

صنعت داروسازی

سهم بخش سلامت از تولید ناخالص داخلی در سطح جهانی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ درصد بوده که از این مقدار، سهم بخش دارو حدود ۱۱ درصد یعنی چیزی در حدود یک تریلیون دلار بوده است. با توجه به افزایش جمعیت کشورهای در حال توسعه در سال های اخیر و پیش بینی رشد در سال های آتی نیاز به دارو و بخش سلامت بیشتر احساس می شود.

از طرفی در ایران به دلیل رو به پیری بودن بخش قابل توجهی از جمعیت تقاضای دارو در سال های آتی صعودی پیش بینی می شود. شرکت های داروسازی در ایران برای بالابردن بهره وری و رعایت استانداردهای جهانی نیاز به نوسازی و به روز رسانی ماشین آلات تولید دارند که به دلیل وجود تحریم ها این امکان کمتر شده و با هزینه های بالاتری امکان پذیر خواهد بود.

از طرفی در ایران سهم بخش تحقیق و توسعه در صنعت داروسازی بسیار پایین است و شرکت ها عمدتا تولید داروهای ژنریک را انجام می دهند.

معرفی شرکت کیمیدارو

شرکت سهامی عام صنعتی کیمیدارو به منظور فعالیت در زمینه تهیه، ساخت، تولید، تبدیل و توزیع محصولات دارویی، آرایشی بهداشتی، شیمیایی و انواع گازها، صادرات محصولات تولید داخلی به خارج از کشور، واردات مواد اولیه و مواد بسته بندی محصولات دارویی، آرایشی، بهداشتی، مواد شیمیایی، ماشین آلات و لوازم یدکی مورد نیاز شرکت، در سال ۱۳۴۴با نام شرکت صنعتی هوخست (سهامی خاص) تاسیس شد.

نام و موضوع شـرکت ابتدا به شـرکت صنعتی کیمیدارو (سهامی  خاص) تغییر یافته و متعاقب آن و بر مبنای مصوبه مجمع عمومی فـوق العـاده مـورخ ۱۳۷۰/۰۸/۲۸ به شرکت سهامی عام صنعتی کیمیدارو تبدیل و در آذر ماه ۱۳۷۰ در بـورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

در حال حاضر شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری شفادارو (سهامی عام) است و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا (سهامی خاص) می باشد. نشانی مرکز اصلی وکارخانه شرکت در کیلومتر ۳ جاده آبعلی واقع است.

سهام داران

سهامدارانتعداد سهامدرصد مالکیت
سرمایه گذاری شفا دارو۳۰۹,۶۰۰,۳۹۵۵۴%
دارویی و تجهیزات طبی پورا طب۸۲,۳۰۴,۵۹۱۱۴%
سرمایه گذاری دارویی پورادارو ایرانیان۱۳,۸۲۳,۷۲۸۲%
رادیس (سهامی خاص)۶,۳۰۰,۰۰۰۱%
بانک ملی ایران۶,۱۵۵,۹۶۱۱%
سایرین۱۵۷,۸۱۵,۳۲۵۲۷%
جمع۵۷۶,۰۰۰,۰۰۰۱۰۰%

اطلاعات تابلو معاملات

اطلاعات تابلو۱۴۰۱/۱۰/۲۷
نماددکیمی
تعداد سهام۵۷۶,۰۰۰,۰۰۰
ارزش هر سهم۳۳,۰۶۰
ارزش بازار۱۸,۳۶۲,۸۸۰
سهام شناور۲۷%
حجم مبنا۵۸۴,۱۱۲
P/E ttm۸.۵۵

تولید و فروش شرکت کیمیدارو

شرکت کیمیدارو در سبد تولیدی خود محصولات متنوعی دارد که در این بین قرص و دراژه از نظر مبلغ فروش بالاترین سهم را دارد. علاوه بر دارو، محصولات شیمیایی نیز در این شرکت تولید می شود.

محصولات تولید شرکت

گروه محصولمصارف
قرص و دراژهآنتی بیوتیک – ضد چربی – ضد حساسیت – مسکن – قلب و عروق – گوارشی – مغز و اعصاب
کپسولآنتی بیوتیک – ضد چربی – مسکن – ضد ویروس – گوارشی – مغز و اعصاب – مکمل
آمپولآنتی بیوتیک – مسکن – قلب و عروق – گوارشی – مغز و اعصاب – مکمل
قطرهگوارشی – ضد درد و مسکن – مغز واعصاب – مکمل
سوسپانسیونآنتی بیوتیک
شیماییرزین – نساجی

نکته مثبت در مورد صنعت دارو افزایش نرخ محصولات بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۱ و بعضا در سال ۱۴۰۰ بوده است. در این بین شرکت کیمیدارو  از تیر ماه ۱۴۰۱ افزایش نرخ قابل توجه گرفته که نتیجه آن را در مبلغ فروش ماهانه بعد از تاریخ مذکور را در گزارش های ماهانه شرکت شاهد بوده ایم. (نمودار پایین)

همانطور که در نمودار ماهانه مشاهده می کنید، از ماه تیر و بعد از افزایش نرخ، درآمد ماهانه شرکت جهش قابل توجه داشته است. ذکر این نکته مهم است که بخشی از افزایش مبلغ فروش در آذر ماه مربوط به افزایش مقدار فروش در این ماه بوده است. بخش قابل توجهی از موجودی اول دوره (به خصوص در قرص و دراژه) در ۹ ماه اول سال ۱۴۰۱ به فروش رسیده است.

در تحلیل حاضر فرض بر فروش شرکت به میانگین نرخ فروش ۵ ماه اخیر برای مابقی سال ۱۴۰۱ می باشد. همچنین برای نرخ های فروش ۱۴۰۲ به صورت میانگین افزایش نرخ ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی دکیمی - نمودار درآمد ماهانه شرکت کیمیدارو در ۴ سال اخیر

مبلغ فروش ۹ ماه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. همچنین در پاییز ۱۴۰۱ فروش شرکت نسبت به تابستان همین سال رشد ۸۸ درصدی داشته است.

بهای تمام شده

به طور میانگین ۷۰ درصد از مبلغ بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد اولیه است. در شرکت کیمیدارو در گزارش حسابرسی ۶ ماهه ۲۵۰ میلیارد موجودی مواد اولیه است که در تحلیل حاضر در نظر گرفته شده است.

از مبلغ مواد مصرفی شرکت در چند سال اخیر به طور میانگین ۸۰ درصد داخلی و ۲۰ درصد وارداتی بوده است. برای سال ۱۴۰۲ دو سناریو نرخ دلار ۲۸۵۰۰ تومان و دلار با فرض افزایش به اندازه تورم در نظر گرفته شده است.

سهم سربار در بهای تمام شده ۲۲ درصد و سهم دستمزد مستقیم ۸ درصد است.

سایر درآمد ها و هزینه عملیاتی و غیر عملیاتی

در این بخش بیشترین سهم را سود سرمایه گذاری ها دارد که سود دو شرکت پخش رازی و داروسازی دانا است. شرکت مالک ۲۵ درصد از شرکت پخش رازی و ۳ درصد از شرکت داروسازی دانا است. در نیمه ی اول سال ۱۴۰۱ مبلغ ۴۸ میلیارد تومان از سهام دو شرکت به فروش رسیده است.

هزینه مالی شرکت

در صنعت داروسازی با توجه به اینکه مبلغ قابل توجهی از مبادلات (فروش) با دولت است، دریافت نقد این صنعت را در سال های اخیر با مشکل مواجه کرده و همچنین نیاز به سرمایه در گردش بیشتر به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، این صنعت مجبور به استفاده از تسهیلات بوده که همین امر موجب پرداخت هزینه مالی قابل توجه در این صنعت شده است.

مفروضات استفاده شده در تحلیل بنیادی دکیمی

مفروضاتشش ماه دوم ۱۴۰۱سال ۱۴۰۲
نرخ تورم۳۵
درصد افزایش دستمزد۳۰
نرخ دلار (تومان)۲۸۵۰۰۲۸۵۰۰ و ۳۶۵۰۰
درصد افزایش نرخ۲۰

صورت سود و زیان – تحلیل بنیادی دکیمی

صورت سود و زیان (ارقام به م ریال)سال مالی ۱۳۹۹سال مالی ۱۴۰۰شش ماهه ۱۴۰۱پیش بینی ۶ ماهه دوم ۱۴۰۱پیش بینی ۱۴۰۱/۱۲پیش بینی ۱۴۰۲/۱۲
فروش۲,۴۱۴,۰۰۳۴,۶۸۷,۹۵۱۳,۴۱۴,۹۷۶۶,۵۱۲,۹۴۶۹,۹۲۷,۹۲۲۱۲,۷۴۵,۶۸۶
بهای تمام شده کالای فروش رفته۱,۵۱۸,۱۴۰۲,۴۱۲,۹۱۱۲,۲۹۰,۸۰۴۳,۸۱۴,۶۳۲۶,۱۰۵,۴۳۶۷,۸۴۵,۳۴۶
سود (زیان) ناخالص۸۹۵,۸۶۳۲,۲۷۵,۰۴۰۱,۱۲۴,۱۷۳۲,۶۹۸,۳۱۴۳,۸۲۲,۴۸۷۴,۹۰۰,۳۴۱
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی۱۶۴,۷۲۴۳۷۰,۵۸۰۲۳۲,۱۱۳۲۵۸,۶۴۷۴۹۰,۷۶۰۶۵۳,۵۴۵
خالص سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی۱۰,۹۸۲۶,۹۸۵۲۲,۷۸۴۱۹,۰۷۳۴۱,۸۵۷۲۰,۴۰۱
سود (زیان) عملیاتی۷۴۲,۱۲۱۱,۸۹۷,۴۷۵۸۶۹,۲۷۶۲,۴۲۰,۵۹۴۳,۲۸۹,۸۷۰۴,۲۶۷,۱۹۷
هزینه های مالی۲۶۷,۲۳۲۶۲۶,۴۰۸۴۶۸,۸۰۹۳۱۷,۳۶۶۷۸۶,۱۷۵۱,۲۶۷,۴۰۷
خالص سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی۳۰۹,۴۸۵۴۷۳,۵۱۰۶۸۴,۲۰۷۳۹,۲۲۰۷۲۳,۴۲۷۶۹۱,۵۰۰
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات۷۸۴,۳۷۴۱,۷۴۴,۵۷۷۱,۰۸۴,۶۷۴۲,۱۴۲,۴۴۸۳,۲۲۷,۱۲۱۳,۶۹۱,۲۹۰
مالیات۹۱,۰۸۵۲۳۲,۶۱۴۱۶۹,۲۲۹۳۴۰,۸۵۸۵۱۰,۰۸۷۵۸۷,۲۷۶
سود (زیان) خالص۶۹۳,۲۸۹۱,۵۱۱,۹۶۳۹۱۵,۴۴۵۱,۸۰۱,۵۸۹۲,۷۱۷,۰۳۴۳,۱۰۴,۰۱۴
سود هر سهم پس از کسر مالیات۱,۲۰۴۲,۶۲۵۱,۵۸۹۳,۱۲۸۴,۷۱۷۵,۳۸۹
سرمایه۵۷۶,۰۰۰۵۷۶,۰۰۰۵۷۶,۰۰۰۵۷۶,۰۰۰۵۷۶,۰۰۰۵۷۶,۰۰۰

نتیجه گیری تحلیل بنیادی دکیمی

بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای صنعت داروسازی (آزاد سازی نرخ ها) شاهد افزایش قیمت مواد اولیه برای این صنعت بوده‌ایم که نیاز این صنعت را به استفاده از تسهیلات برای تامین وجد نقد برای تامین سرمایه در گردش بیشتر کرده است. از طرف دیگر این آزاد سازی، موجب افزایش نرخ های قابل توجه در این صنعت شده است. شرکت داروسازی کیمیدارو هم از این قاعده مستثنی نبوده و همانطور که در طول گزارش تحلیل بنیادی دکیمی گفته شد، از تابستان ۱۴۰۱ نرخ ها به صورت قابل توجه بالا رفته و مبلغ فروش بیشتر شده است.

سود شرکت برای سال مالی ۱۴۰۱، ۴۷۱۷ ریال و برای سال مالی ۱۴۰۲، ۵۳۸۹ ریال پیش بینی می‌شود. با آمدن گزارش های ۹ ماهه تاثیر آزاد سازی بر مواد اولیه داروسازی‌ها بیشتر مشخص خواهد شد. در سناریوی دوم و با فرض عدم رشد دلار به اندازه تورم برای سال ۱۴۰۲ (نبود ارز ۲۸۵۰۰ تومانی تعیین شده توسط بانک مرکزی) سود شرکت ۵۰۴۶ ریال پیش بینی می شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: