شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی شلرد – شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

در تحلیل بنیادی شلرد (شرکت پتروشیمی لردگان) سعی شده است تا با اطلاعات در دسترس و با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد آن در آینده پیش‌بینی شود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید از اطلاعات مربوط به تحلیل بنیادی شلرد و وضعیت فاندامنتال شرکت مطلع شوید.

تاریخچه شرکت

شرکت پتروشیمی لردگان واقع در چهار محال و بختیاری منطقه فلارد و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهرستان لردگان در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. هیئت وزیران در سال ۱۳۸۵ با هدف تولید کودهای شیمیایی بر پایه اوره به منظور توسعه کشاورزی و با توجه به عبور ۳ رشته خط لوله سراسری گاز طبیعی از استان چهارمحال و بختیاری مجوز ایجاد این پتروشیمی را با ظرفیت سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۰ هزار تن آمونیاک صادر نمود.

این مجتمع در سال ۱۳۹۰ نام آن از پتروشیمی لردگان به کودشیمیایی اوره لردگان تغییر یافت و تا سال ۱۳۹۴ به واسطه عدم تامین مالی پروژه پیشرفت چندانی نداشت (حدود ۱۰ درصد) و عملیات آن از سال ۱۳۹۴ مجددا آغاز گردید. در حال حاضر تعداد پرسنل شرکت ۳۲۵ نفر است.

لازم به ذکر است که این مجتمع به واسطه عبور ۳ خط لوله گاز سراسری از استان چهار محال و بختیاری، مشکلی در تامین خوراک به جز در فصل زمستان نخواهد داشت. طرح پتروشیمی لردگان در ۳ فاز برنامه ریزی گردیده بود که فاز اول شامل راه اندازی سرویس‌های جانبی پتروشیمی، فاز دوم شامل راه اندازی مجتمع آمونیاک و فاز سوم بهره برداری از واحد تولیدی اوره است.

از جمله چالش‌های اساسی این پتروشیمی در زمان بهره برداری، طولانی شدن راه اندازی رآکتورهای آمونیاک، اوره و مشکلات مربوط به تهیه کمپرسور از شرکت زیمنس بوده است و با توجه به حضور کارشناسان داخلی در راه اندازی این پروژه، دانش کسب شده در راه اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان به کار گرفته شده است.

در حال حاضر این پتروشیمی جز شرکت‌های فرعی شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، پترول (سهامی عام)، است و شرکت نهایی گروه، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (سهامی عام) است. شرکت پتروشیمی لردگان از سال ۱۳۹۰ در بازار سرمایه معامله شده است.

تحلیل بنیادی شلرد – سهامداران فعلی

نامتعداد سهمدرصد
شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان-سهام۵,۷۴۰,۰۴۴,۰۰۰۶۴%
BFM صندوق سرمایه گذاری.ا.ب.خلیج فارس۲۸۰,۲۱۶,۵۴۰۳%
شرکت مهندسی همپا-سهامی خاص۲۱۹,۷۹۸,۳۱۸۲%
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس-سهامی عام۱۸۵,۹۴۱,۸۸۲۲%
سایر۲,۵۷۳,۹۹۹,۲۶۰۲۹%
مجموع۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰۱۰۰%

نگاه اجمالی به شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

نمادشلرد
سرمایه ثبت شده (میلیارد تومان)۹۰۰
قیمت هر سهم (ریال)۸,۳۷۰
ارزش بازار شرکت (میلیارد تومان)۷,۵۳۳
سال تاسیس۱۳۸۷
سال بهره برداری۱۴۰۰
سال مالی۲۹ اسفند

لازم به ذکر است که پتروشیمی لردگان جزء واحدهای اوره و آمونیاکی کشورمان به حساب می‌آید و ظرفیت اسمی آمونیاک آن ۶۸۰ هزار تن و اوره یک میلیون و ۷۵ هزار تن در سال است.

در حال حاضر مجموع ظرفیت آمونیاک کشور ۶ میلیون و ۵۳۵ هزار تن و اوره ۸ میلیون ۶۹۲ هزار تن است. پتروشیمی لردگان از حیث ظرفیت اسمی مشابه پتروشیمی مسجد سلیمان و چهارمین واحد بزرگ آمونیاک و سومین واحد بزرگ اوره کشورمان است و با فرض راندمان ۶۰ درصدی در سال ۱۴۰۱، این مجتمع قادر است ماهیانه حدود ۳۴ هزار تن آمونیاک و ۵۴ هزار تن اوره تولید نماید.

پیش راه اندازی این مجتمع از اواخر ۱۳۹۹ بوده است و  با بررسی میزان تولید آمونیاک و اوره این مجتمع مشخص می‌گردد که از ابتدای سال ۱۴۰۲ و با شرط عدم قطع گاز طبیعی، تولید محصولات این پتروشیمی به ظرفیت عملیاتی برسد.

مجموع دارایی‌های ثابت شرکت حدود ۱ میلیارد دلار است و با توجه به فاینانس حدود ۳ میلیارد یوان (۴۵۰ میلیون دلار) از چین و سایر وام‌های دریافتی، هزینه مالی سنگینی هر ساله به شرکت وارد می‌گردد و این موضوع تا ۳ سال آینده وجود خواهد داشت.

در شش ماه اولی سال ۱۴۰۱ شرکت حدود ۸۰۰  میلیارد تومان هزینه‌های مالی مختلف پرداخت کرده است. در واقع شرکت با توجه به تامین مالی ارزی، هر ساله متناسب با نرخ ارز می‌بایست اقدام به شناسایی هزینه‌های مالی و نیز تسعیر ارز نماید.

در کنار تامین مالی از چین، سهامداران پتروشیمی لردگان (پترول و هلدینگ خلیج فارس) نیز تماما بر اساس یورو و یا درهم اقدام به تامین مالی این مجموعه کرده‌اند که همین امر هزینه مالی و زیان حاصل از تسعیر ارز مضاعفی را بر شرکت تحمیل خواهد کرد. شرکت در تاریخ  1401/09/26 اقدام به افشای اطلاعات نمود که این افشا به شرح ذیل می‌باشد:

بسمه تعالی
سهامداران محترم
موضوع: افشاء تاثیرافزایش نرخ ارز عملیاتی شرکت بیش از ۲۰% بر سود هر سهم
باسلام؛
احتراماً، همانگونه که استحضار دارند این شرکت طی سال گذشته با تلاش و کوشش فراوان و خودباوری متخصصین و کارشناسان ایرانی و با تکیه بر حمایت های بی دریغ سهامداران محترم و همراهی سازمان بورس به تولید مستمر رسیده و این حمایت ها بار مسئولیت شرکت و مدیران را برای پاسداشت از سرمایه های مالی و معنوی سهامداران دو چندان نموده است. با عنایت به مراتب فوق و نظر به اینکه بخش اعظم دیون و بدهی شرکت مربوط به تسهیلات ارزی بوده و افزایش مستمر نرخ ارز پس از بهره برداری، تاکنون موجب تحمیل هزینه مالی ناشی از تسعیر نرخ ارز شده لذا شناسایی بخشی از سود شرکت را غیر ممکن و گزارشگری مالی عملکرد واقعی شرکت را مخدوش نموده است. از آنجائیکه تفاوت نرخ ارز نیمایی پتروشیمی محاسبه شده در صورت مالی منتهی به سال مالی ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ (مبلغ هر دلار ۲۴۰،۱۳۳ ریال) به نسبت نرخ روز جاری ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ (هر دلار ۲۸۹،۹۷۱ ریال) بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است لذا در صورت ثبات این تفاوت نرخ ارز تا پایان سال مالی منتهی به ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ و در راستای رعایت استانداردهای حسابداری ایران (شماره ۱۶) مبلغ زیان شناسایی شده(مندرج در صورت های مالی میان دوره ای ) به مبلغ ۹،۳۴۶ میلیارد ریال، در پایان سال از سرفصل هزینه های دوره خارج و به حساب بهای تمام شده اموال و دارایی های مأخذ این بدهی منظور خواهد شد. شایان ذکر ( در صورت تثبیت نرخ ارز نیمای پتروشیمی حداقل معادل مبلغ ۲۸۹،۹۷۱ ریال به ازای هر دلار) زیان تسعیر ارز شرکت بر اساس صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده منتهی به ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ به مبلغ ۹،۳۴۶ میلیارد ریال کاهش و در صورت های مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ و سالانه ۱۴۰۱ تعدیل خواهد یافت. پیشاپیش از حمایت های شما کمال تشکر را دارد.

سایت کدال – افشای اطلاعات با اهمیت – شرکت کود شیمیایی اوره لردگان

 از این‌رو در این بررسی از آنجا که نرخ تسعیر ارز برای پایان سال ۱۴۰۱ برابر ۳۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است و این افزایش نرخ نسبت به نرخ تسعیر ارز در پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰ درصد می‌باشد این امر سبب شد زیان حاصل از تسعیر ارز به بهای تمام شده اموال و دارایی ها منتقل شده و متناسب با نرخ استهلاک، استهلاک اموال در بهای تمام شده تولید محاسبه شود.

لازم به ذکر است که پتروشیمی لردگان به دنبال طرح‌های پایین دستی نظیر کریستال ملامین و همچنین احداث پارک شیمیایی اوره به منظور تولید محصولاتی نظیر رزین اوره فرمالدهید و یا کود پوشش دار شده با گوگرد می‌باشد که این مهم در سال‌های آتی محقق خواهد شد، طبق گفتگوی مدیرعامل این شرکت این طرح ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

تحلیل بنیادی شلرد – مفروضات

مفروضات۶ ماه باقیمانده ۱۴۰۱۱۴۰۲۱۴۰۳
نرخ اوره صادراتی شرکت۴۲۰۴۰۰۴۰۰
نرخ گاز خوراک-سنت/مترمکعب۱۷۱۷۱۷
نرخ تورم۱۰%(نسبت به شش ماه قبل)۳۵%۳۵%
نرخ دلار۲۹۰,۰۰۰۳۶۰,۰۰۰۴۵۰,۰۰۰
نرخ دلار تسعیر ارز۳۲۰,۰۰۰۴۲۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰
نرخ دلار آزاد۴۲۰,۰۰۰۵۲۵,۰۰۰۶۵۶,۲۵۰
نرخ برابری یوآن به دلار۱۴%۱۴%۱۴%

پیش بینی صورت و زیان

سال۱۴۰۳۱۴۰۲۱۴۰۱۶ ماهه پایانی ۱۴۰۱ ۶ ماهه ۱۴۰۱۳ماهه ۱۴۰۱
صورت سود و زیان۴,۱۳۲۲,۴۴۶۱,۸۶۹۱,۳۷۴۴۹۵۴۱۷
فروش۱۶۱,۴۷۱,۲۴۱۱۲۹,۱۷۶,۹۹۳۹۵,۲۳۱,۰۷۹۵۰,۴۰۳,۷۹۸۴۴,۸۲۷,۲۸۱۳۱,۰۱۹,۷۷۲
بهای تمام‌شده کالای فروش رفته۸۳,۵۰۵,۰۹۸-۶۹,۰۲۱,۹۸۳-۴۵,۱۵۴,۵۵۳-۲۹,۹۷۴,۸۶۱-۱۵,۱۷۹,۶۹۲-۱۳,۷۷۳,۳۲۹-
سود (زیان) ناخالص۷۷,۹۶۶,۱۴۳۶۰,۱۵۵,۰۰۹۵۰,۰۷۶,۵۲۵۲۰,۴۲۸,۹۳۶۲۹,۶۴۷,۵۸۹۱۷,۲۴۶,۴۴۳
هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی۱۶,۶۴۰,۱۸۰-۱۲,۳۵۸,۰۴۰-۶,۹۲۶,۶۳۲-۴,۳۵۳,۱۷۳-۲,۵۷۳,۴۵۹-۲,۲۸۹,۶۱۹-
خالص سایر درآمدها (هزینه‌ها)ی عملیاتی۱۵,۴۹۵,۶۵۵-۱۳,۴۵۵,۵۹۷-۱۱,۳۷۹,۷۸۲-۶,۶۷۶,۳۶۱-۴,۷۰۳,۴۲۱-۵۲,۴۳۶-
سود (زیان) عملیاتی۴۵,۸۳۰,۳۰۸۳۴,۳۴۱,۳۷۲۳۱,۷۷۰,۱۱۱۹,۳۹۹,۴۰۲۲۲,۳۷۰,۷۰۹۱۴,۹۰۴,۳۸۸
هزینه‌های مالی۸,۶۴۵,۳۵۳-۱۲,۳۳۶,۴۹۱-۱۴,۹۵۴,۳۲۷-۶,۹۳۵,۶۱۰-۸,۰۱۸,۷۱۷-۳,۵۴۸,۹۶۴-
خالص سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی۶,۱۲۵۶,۱۲۵۶,۱۲۵۹,۹۰۶,۳۶۴۹,۹۰۰,۲۳۹-۷,۶۰۲,۳۳۵-
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات۳۷,۱۹۱,۰۸۰۲۲,۰۱۱,۰۰۶۱۶,۸۲۱,۹۱۰۱۲,۳۷۰,۱۵۷۴,۴۵۱,۷۵۳۳,۷۵۳,۰۸۹
مالیات۰۰  0 0۰۰ 
سود (زیان) خالص۳۷,۱۹۱,۰۸۰۲۲,۰۱۱,۰۰۶۱۶,۸۲۱,۹۱۰۱۲,۳۷۰,۱۵۷۴,۴۵۱,۷۵۳۳,۷۵۳,۰۸۹
سود عملیاتی هر سهم۵,۰۹۲۳,۸۱۶۳,۵۳۰۱,۰۴۴۲,۴۸۶۱,۶۵۶
سود ناخالص هر سهم۸,۶۶۳۶,۶۸۴۵,۵۶۴۲,۲۷۰۳,۲۹۴۱,۹۱۶
سود خالص به ازای هر سهم۴,۱۳۲۲,۴۴۶۱,۸۶۹۱,۳۷۴۴۹۵۴۱۷
آخرین سرمایه۹,۰۰۰,۰۰۰۹,۰۰۰,۰۰۰۹,۰۰۰,۰۰۰۹,۰۰۰,۰۰۰۹,۰۰۰,۰۰۰۹,۰۰۰,۰۰۰
حاشیه سود ناخالص۴۸%۴۷%۵۳%۴۱%۶۶%۵۶%
حاشیه سود عملیاتی۲۸%۲۷%۳۳%۱۹%۵۰%۴۸%
حاشیه سود خالص۲۳%۱۷%۱۸%۲۵%۱۰%۱۲%

ارزشگذاری بر مبنای مدل P/E

EPS کارشناسی ۱۴۰۲۲٬۴۴۶
درصد تقسیم سود ۱۴۰۱۲۰ درصد
P/E Forward۳٫۲

نتیجه گیری

 با توجه به اینکه مشکلات مالی فعلی شرکت با افزایش نرخ دلار و نیز اعمال سقف قیمتی برای گاز خوراک و همچنین بالا بودن نرخ اوره جهانی همزمان شده است و اینکه این شرکت بیش از ۷۵ درصد از محصولات خود را به سایر کشورها صادر میکند، این موضوع می‌تواند با افزایش بهره‌وری در این مجتمع، حاشیه سود را افزایش دهد و از هزینه‌های مالی فعلی بکاهد.

ضمن اینکه اجرای طرح‌های پایین دستی نظیر کریستال ملامین و همچنین احداث پارک شیمیایی اوره به منظور تولید محصولاتی نظیر رزین اوره فرمالدهید و یا کود پوشش دار شده با گوگرد، حتما به تحکیم سودآوری این مجموعه کمک شایانی خواهد کرد.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: