شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی عالیس – بهار رز عالیس چناران

در تحلیل بنیادی عالیس (شرکت بهار رز عالیس چناران) سعی شده است تا با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد و میزان سودآوری آن در آینده پیش‌بینی شود. توجه داشته باشید که این گزارش، صرفا جهت بررسی ارائه شده است و شرکت سبدگردان زاگرس هیچگونه مسئولیتی در قبال رفتار سرمایه‌گذاران برعهده نخواهد داشت.

معرفی شرکت بهار رز عالیس چناران

گروه شامل شرکت بهار رز عالیس چناران به عنوان شرکت اصلی (سهامی عام) و شرکت‌های فرعی آن شامل شرکت‌های چشمه نوشان خراسان، نیک رز چناران و بازوی حمل و نقلی گروه یعنی شرکت توسن پخش کیش میباشد. شرکت بهار رز عالیس در سال ۱۳۸۸ تاسیس و از سال ۱۳۹۴ شروع به بهره‌برداری نموده‌است. همچنین شرکت در سال ۱۴۰۰ نزد سازمان فرابورس ثبت گردید و در تاریخ ششم خرداد ۱۴۰۲ معاملات آن در بازار دوم فرابورس آغاز گردید. درحال حاضر مرکز اصلی شرکت در مشهد – احمدآباد – نبش طالقانی ۳ – پلاک ۱۰۸ و محل فعالیت اصلی آن در شهرک صنعتی شهرستان چناران واقع شده‌است.

اشکالرتبهسهم محصولات در بازار
دوغ۱۳۲%
ماءالشعیر۳۱۶%
شیر۴۱۶%
محصولات تولیدیواحدظرفیت اسمی شرکتظرفیت اسمی گروه
شیر طعم‌دارهزارلیتر۲۰,۰۰۰۲۰,۰۰۰
آبمیوههزارلیتر۵۶,۶۵۰۸۶,۶۵۰
شیرهزارلیتر۴۲,۰۰۰۴۲,۰۰۰
ماءالشعیرهزارلیتر۱۶,۶۵۰۴۶,۶۵۰
نوشابههزارلیتر۱۶,۶۵۰۱۲۴,۶۵۰
دوغهزارلیتر۳۳,۳۵۰۱۲۳,۳۵۰
آب معدنیهزارلیتر۰۴۰,۰۰۰

اطلاعات تابلو معاملات عالیس

اطلاعات تابلو۲۴/۰۷/۱۴۰۲
نمادعالیس
تعداد سهام۳,۰۰۰,۱۲۰,۰۰۰
ارزش هر سهم۲۱,۵۵۰
ارزش بازار۶۴,۶۵۳ B
سهام شناور۱۵.۳۳%
حجم مبنا۱
P/E ttm۷.۶۲

فهرست سهامداران

علی‌اصغر فیاض۷۵۱.۱۲۱ M۲۵.۰۳%
محمدتقی فیاض۷۵۱.۱۰۱ M۲۵.۰۳%
محمدرضا فیاض۷۵۱.۱۰۱ M۲۵.۰۳%
صندوق بازارگردانی ثروت پویا۲۸۷.۵۲۱ M۹.۵۸%
شخص حقیقی۳۰.۶۵ M۱.۰۲%
سایر۴۲۸,۶۲۶ M۱۴.۳۱%

تولید و فروش شرکت

محصولات تولیدی شرکت

عالیس از معدود شرکت‌های تولید کننده ترکیبی محصولات نوشیدنی و لبنی است و محصولات لبنی آن شامل شیر، شیر طمع‌دار و دوغ و محصولات نوشیدنی شامل آبمیوه ،نوشابه و ماءالشعیر میباشد. شرکت در فروش محصولات ماءالشعیر و انواع شیر سهم بالای بازار و فروش دوغ رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است. بیشتر وزن مبلغ فروش شرکت متعلق به فروش آبمیوه میباشد و فروش صادراتی درصد خیلی کمی از سبد فروش را به‌خود اختصاص داده و مقاصد صادراتی آن کشورهای همسایه است. همچنین با شروع نیمه دوم سال و سردشدن هوا تولید و فروش شرکت نسبت به نیمه اول سال کاهش می‌یابد. میزان تولید و فروش محصولات شرکت تقریبا برابر و برای پایان امسال و سال بعد ۴۸,۹۳۱ هزارلیتر و گروه ۲۷۸,۶۴۹ هزارلیتر، مبلغ فروش شرکت ۱۷,۰۳۹,۵۵۰، ۲۳,۸۴۲,۷۳۹ میلیون ریال و برای گروه ۴۳,۱۴۳,۵۹۶، ۶۰,۳۵۷,۷۳۲ میلیون ریال برآورد شده‌است.

مبلغ فروش

نرخ گذاری برای محصولات شیر، دوغ، ماءالشعیر و نوشابه توسط سازمان حمایت و مابقی محصولات توسط هیئت مدیره و با توجه به بهای تمام شده و کشش محصولات تعیین میشود. برای پیش بینی از آخرین نرخ‌های فروش شرکت استفاده شده است. مبلغ فروش شرکت برای پایان امسال و سال بعد ۱۷,۰۳۹,۵۵۰، ۲۳,۸۴۲,۷۳۹ میلیون ریال و برای گروه ۴۳,۱۴۳,۵۹۶، ۶۰,۳۵۷,۷۳۲ میلیون ریال برآورد شده‌است.

بهای تمام شده

مقدار مصرف براساس میانگین ضریب مصرف در سال‌های گذشته و نرخ مصرف براساس آخرین گزارش سه ماهه شرکت و رشد دادن آن براساس تورم تا پایان سال برآورد شده است. البته از آنجا که شیر و شکر سهم زیادی از مواد اولیه شرکت را به خود اختصاص داده و نرخ‌گذاری توسط سازمان حمایت و معمولا تنها یکبار در سال و آن‌همدر اوایل سال افزایش می‌یابد تنها براساس میانگین وزنی آخرین نرخ خرید شرکت و موجودی پایان دوره تخمین زده‌شده‌است. همچنین شرکت درصدی از کنسانتره و پوره خود را از کشورهای اروپایی وارد میکند. مواد مستقیم مصرفی با سهم تقریبی ۹۰ درصدی بیشترین سهم از بهای تمام شده را در اختیار دارد که عمده آن مربوط به شیر می‌باشد. بعد از آن هزینه سربار با ۷% و دستمزد مستقیم با ۳% بیشترین سهم را دارند.

هزینه فروش، اداری و عمومی

هزینه تبلیغات بیشترین سهم از این طبقه هزینه را تشکیل می‌دهد به طوری که شرکت در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۵۳۳,۰۳۷ میلیون ریال را به صدا و سیما پرداخت کرده است. البته این قرارداد به صورت کلی برای کل مجموعه انعقاد شده و این هزینه براساس میزان فروش شرکت‌ها تسهیم میشود.

سایر درآمدها (هزینه‌ها) عملیاتی و غیرعملیاتی

فروش ضایعات سهم اصلی شرکت از سایر درآمدهای عملیاتی است همچنین در سال ۱۴۰۲ جرائم ارزش افزوده مربوط به رسیدگی سازمان امور مالیاتی برای سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ موضوعیت پیدا کرده بود. سود دریافتی شرکت از زیرمجموعه ‌های خود سهم اصلی در سبد سایر درآمدهای عملیاتی شرکت را تشکیل می‌دهد که همین امر موجب افزایش حاشیه سود خالص شرکت میشود.

هزینه مالی

در مجمع فوق‌العاده شرکت افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته به تصویب رسید که این امر موجب اصلاح ساختار مالی و خروج وجه نقد از شرکت میشود با این حال براساس میانگین ۱۷ درصدی بهای تمام شده و نرخ ۱۸ درصدی کارمزد وام میزان تسهیلات و هزینه مالی برآورد شده‌است.

مفروضات تحلیل بنیادی عالیس

مفروضات۱۴۰۲۱۴۰۳
نرخ دستمزد۲۸%۳۵%
نرخ تورم۴۰%۴۰%
دلار نیمایی۴۰۲,۲۰۱۴۸۲,۶۴۱
میانگین درصد افزایش نرخ۴۰%۴۰%

صورت سود و زیان عالیس

دوره مالیدوازده ماهه منتهی به ۱۲/۱۴۰۲دوازده ماهه منتهی به ۱۲/۱۴۰۳
فروش۱۷,۰۳۹,۵۵۰۲۳,۸۴۲,۷۳۹
بهای تمام شده کالای فروش رفته-۱۱,۷۹۴,۴۹۰-۱۶,۰۷۴,۷۸۰
سود (زیان) ناخالص۵,۲۴۵,۰۶۰۷,۷۶۷,۹۵۹
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی-۱,۱۰۵,۳۲۱-۱,۵۲۳,۵۸۷
سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی۲۸۲,۱۶۳۳۹۵,۰۶۶
سود (زیان) عملیاتی۴,۴۲۱,۹۰۲۶,۶۳۹,۴۳۸
هزینه های مالی-۴۴۶,۹۰۴-۴۸۳,۱۴۸
سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی۵,۲۳۱,۳۱۶۷,۵۱۷,۴۱۶
سود (زیان) خالص  قبل از مالیات۹,۲۰۶,۳۱۴۱۳,۶۷۳,۷۰۶
مالیات۰۰
سود (زیان) خالص۹,۲۰۶,۳۱۴۱۳,۶۷۳,۷۰۶
سود هر سهم پس از کسر مالیات۳,۰۶۹۴,۵۵۸
سرمایه۳,۰۰۰,۱۲۰۳,۰۰۰,۱۲۰
سود هر سهم بر اساس آخرین سرمایه۳,۰۶۹۴,۵۵۸
حاشیه سود  
ناخالص۳۱%۳۳%
عملیاتی۲۶%۲۸%
خالص۵۴%۵۷%

نتیجه‌گیری تحلیل بنیادی عالیس

همانطور که در ابتدای متن آورده شده‌است عالیس از معدود تولید کننده‌های ترکیبی محصولات لبنی و نوشیدنی است و رتبه اول سهم بازار دوغ را در اختیار دارد و شرکت به مدت ۲۰ سال از معافیت مالیاتی بهره می‌برد. در آخرین مجمع شرکت تقسیم سود ۲۰% به تصویب رسیده‌است. برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به ترتیب ۳,۶۰۹ و ۴,۵۵۸ ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی شده‌است که P/E فوروارد شرکت برابر ۷ می‌شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: