شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی غدیس – شرکت پاکدیس

شرکت پاکدیس در سال ۱۳۵۰ بصورت شرکت سهامی خاص تاسیس و در سال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسید. مرکز اصلی شرکت در سال ۱۳۵۹ از تهران به ارومیه تغییر کرد و در سال ۱۳۹۴ نیز در بازار دوم فرابورس با نماد غدیس درج گردید. در حال حاضر شرکت پاکدیس جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا می‌باشد.

به طور کلی صنعت آبمیوه و کنسانتره را در ایران می­توان به عنوان یک صنعت جوان تلقی کرد که در گروه صنایع تبدیلی کشور قرار گرفته است. در حالی که قبل از سال ۱۳۶۵ تنها سه واحد تولیدی در کشور در این زمینه فعالیت داشتند، اکنـون تعـداد این واحـدها از مـرز ۲۵۰ واحد گذشته است.

آذربایجان غربی ، تهران ، البرز، مازندران ، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی بیشترین واحـدهای تولید آبمیـوه در سطـح کشـور را دارا هستند.

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از تهیه، تولید و کشت مواد اولیه غذایی، تاسیس کارخانجات بخصوص استحصال انگور و تهیه، توزیع و فروش انواع آبمیوه جات، مرباجات، کنسروجات و نوشابه های غیر الکلی در سراسر ایران و همچنین صادرات و واردات کلیه مایحتاج موضوع شرکت.

فعـالیت اصلـی شـرکت تولیـد انـواع آبمیــوه گازدار و بدون گاز ، کنسـانتره، پوره میوه جات رب گوجه فرنگی، روغن کنجـد، نوشـابه انرژی‌زا، الکل و سـرکه بالزامیک است. شرکت پاکدیس با بهره مندی از ۴ کارخانه تولیدی در سطح کشور نسبت به تولید انواع محصولات خود اقدام می کند.

لازم به ذکر است شرکت پاکدیس بعنوان اولین تولیدکننده آبمیوه گاز دار در کشور یکی از برترین تولید کنندگان انواع نوشیدنی سالم و با کیفیت و رقابتی در منطقه می‌باشد. نام های تجاری شرکت شامل ساندیس، وبس، ساندا، پاکدیس، قلعه گنج، بالدرلو، ساندیس مالت، نوژا و شهد سردشت می باشد که اکثر محصولات با برند معروف ساندیس به بازار مصرف عرضه می شود.

سهامداران شرکت پاکدیس

سهامداران تعداد سهامدرصد مالکیت
شرکت مادرتخصصی گسترش صنایع غذایی سینا-سهامی خاص۵۲۲ M۴۴.۶۶
بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی۲۵۳ M۲۱.۶۷
صندوق سرمایه گذاری ره آوردآبادمسکن۳۷ M۳.۱۴
BFMصندوق سرمایه­‌گذاری.ا.ب.سینا بهگزین۱۵ M۱.۲۴
سایر۳۴۲M۲۹.۲۹

تحلیل بنیادی غدیس – جدول تولید و فروش شرکت پاکدیس

همانطور که بالاتر اشاره شد، فعـالیت اصلـی شـرکت تولید انواع آبمیوه گازدار و بدون گاز، کنسانتره، پوره میوه جات رب گوجه فرنگی، روغن کنجـد، نوشـابه انرژی زا، الکل و سـرکه بالزامیک با ظرفیت‌هایی به شرح جدول زیر است.

محصولواحد اندازه گیریظرفیت اسمیمیانگین ظرفیت معمول ۶ ماههتولید واقعی ۶ ماهه ۱۴۰۱
انواع کنسانتره و پورهتن۱۳۰,۰۰۰۱,۵۵۵۱,۸۶۵
انواع الکل و محلول ضدعفونی کنندههزار لیتر۱,۸۰۰۱,۰۷۳۱,۱۰۳
انواع آبمیوه و مالشعیر و نوشابههزار لیتر۱۰۱,۱۷۲۶۰,۶۴۲۷۶,۰۹۳
محصولات روغن کنجدهزار لیتر۶۵۰۶۳
سرکه بالزامیکهزار لیتر۰۱۲۱۸
انواع پریفرم تولیدیهزار لیتر۱۱۵,۲۰۰۰۳۶,۵۸۲

شرکت پاکدیس در سال مالی ۱۴۰۰، بالغ بر هزار میلیارد تومان و در شش ماهه ۱۴۰۱، ۸۱۹ میلیارد تومان درآمد داشته و بیشترین فروش شرکت مربوط به انواع آب­میوه می‌باشد.

مطابق آئین نامه داخلی شرکت در مورد نحوه قیمت گذاری محصولات و درصد تخفیفات، کمیته‌ای شامل واحد فروش، واحد تحقیق و توسعه و واحد مالی عندالزوم نسبت به جمع آوری اطلاعات و تغییرات بازار، فرمولاسیون و قیمت تمام شده محصولات اقدام کرده و مدیریت شرکت در صورت لزوم با تشکیل کمیته قیمت گذاری شامل مدیر عامل، معاونت مالی و اقتصادی، مدیر بازاریابی و فروش و مدیر واحد مالی نسبت به بررسی و تجزیه تحلیل و تصمیم گیری در مورد قیمت های فروش و اعمال سیاست های تخفیفی برای گروه های مختلف مشتریان اقدام می نماید.

ساختار بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت متشکل از ۸۰% مواد مصرفی، ۵% دستمزد و ۱۵% سربار است. مواد اولیه برای تولید محصولات نیز شامل میوه جات، لوازم بسته بندی، اسانس، فروکتوز و سایر مواد مصرفی است که حدود ۹۹% درصد این مواد از داخل کشور تامین می­شود.

تحلیل بنیادی غدیس – جدول سود و زیان

صورت سود و زیانواحدکارشناسی ۱۴۰۲کارشناسی ۱۴۰۱کارشناسی نه ماه ۱۴۰۱سه ماهه ۱۴۰۱۱۴۰۰  
فروشمیلیون ریال۲۱,۴۶۸,۱۳۴۱۵,۳۷۴,۷۰۶۱۱,۰۰۶,۶۰۱۴,۳۶۸,۱۰۵۱۰,۱۰۱,۷۴۰
بهای تمام‌شده کالای فروش رفتهمیلیون ریال(۱۴,۶۵۰,۵۲۸)(۱۰,۵۹۳,۴۲۲)(۷,۴۸۰,۲۲۷)(۳,۱۱۳,۱۹۵)(۶,۸۳۳,۴۱۹)
سود (زیان) ناخالصمیلیون ریال۶,۸۱۷,۶۰۶۴,۷۸۱,۲۸۴۳,۵۲۶,۳۷۴۱,۲۵۴,۹۱۰۳,۲۶۸,۳۲۱
هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتیمیلیون ریال(۱,۵۷۲,۵۷۸)(۱,۱۷۱,۲۵۲)(۸۷۲,۲۹۹)(۲۹۸,۹۵۳)(۸۶۰,۸۶۶)
خالص سایر درآمدها (هزینه‌ها)ی عملیاتیمیلیون ریال۴۴,۱۲۲۳۹,۹۹۰۲۱,۴۲۳۱۸,۵۶۷۴۴,۹۷۲
سود (زیان) عملیاتیمیلیون ریال۵,۲۸۹,۱۵۰۳,۶۵۰,۰۲۳۲,۶۷۵,۴۹۹۹۷۴,۵۲۴۲,۴۵۲,۴۲۷
هزینه‌های مالیمیلیون ریال(۱,۰۶۰,۹۸۸)(۹۸۷,۷۲۲)(۷۵۹,۸۴۲)(۲۲۷,۸۸۰)(۷۴۱,۹۴۷)
خالص سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتیمیلیون ریال۹,۲۴۶۸,۳۲۴۴,۴۴۳۱,۵۶۹۲,۱۱۰
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیاتمیلیون ریال۴,۲۳۷,۴۰۸۲,۶۷۰,۶۲۵۱,۹۲۰,۱۰۰۷۴۸,۲۱۳۱,۷۱۲,۵۹۰
مالیاتمیلیون ریال(۴۴۰,۷۱۰)(۲۷۷,۷۵۷)(۲۱۵,۳۹۹)(۶۲,۳۵۸)(۲۰۶,۶۱۳)
سود (زیان) خالصمیلیون ریال۳,۷۹۶,۶۹۸۲,۳۹۲,۸۶۸۱,۷۰۴,۷۰۱۶۸۵,۸۵۵۱,۵۰۵,۹۷۷
سود عملیاتی هر سهمریال۴,۵۲۲۳,۱۲۱۲,۲۸۸۸۳۳۲,۰۹۷
سود ناخالص هر سهمریال۵,۸۲۹۴,۰۸۸۳,۰۱۵۱,۰۷۳۲,۷۹۵
سود خالص به ازای هر سهمریال۳,۲۴۶۲,۰۴۶۱,۴۵۸۵۸۶۱,۲۸۸
آخرین سرمایهمیلیون ریال۱,۱۶۹,۵۳۸۱,۱۶۹,۵۳۸۱,۱۶۹,۵۳۸۱,۱۶۹,۵۳۸۱,۱۶۹,۵۳۸
       
حاشیه سود ناخالصدرصد۳۲%۳۱%۳۲%۲۹%۳۲%
حاشیه سود عملیاتیدرصد۲۵%۲۴%۲۴%۲۲%۲۴%
حاشیه سود خالصدرصد۱۸%۱۶%۱۵%۱۶%۱۵%

مفروضات برآورد سود شرکت پاکدیس

  • تورم و رشد دستمزد برای سال ۱۴۰۲، برابر با ۳۵% فرض شده است.
  • تولید و فروش بر اساس گزارشات ماهانه پیش بینی شده است.
  • حاشیه سود ناخالص شرکت در سال‌های اخیر همواره حوالی ۳۰ درصد بوده است.
  • نرخ فروش محصولات در سال‌های اخیر حداقل به اندازه تورم و بصورت میانگین حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.

طرح­‌های توسعه شرکت پاکدیس

پروژه خط تولید پریفرم ساز:

شرکت در حال حاضر بیش از یکصد میلیون عدد انواع پریفرم مصرف دارد که نیاز خود با استفاده از تولید کارمـزدی و در شرکتهای تولیدی پریفـرم تامین می‌کند که این امـر علاوه بر تحمیل هزینه بالای تولید و حمـل از نظر کیفی نیز مناسب نمی‌باشد.

لذا شرکت در جهت تکمیل چرخه تولید و کاهش بهای تمام شده تصمیم به تامین و خرید خط پریفرم ساز نمود و در این راستا یک دستگاه پریفرم ساز از یکی از شرکتهای معتبر اروپایی تهیه و نصب نمود و در حال حاضر در حال کار می‌باشد. ‌

این دستگاه قادر است در ساعت حدود ۳۲۰۰۰ عدد انواع پریفرم را تولید و تحـویل نماید که در حال حاضر برای ظرفیت خطـوط تولید مناسب می باشد.

خط تولید آب­میوه گازدار:

این خط به جهت پوشش قسمتی از ظرفیت کاهش یافته خطوط تولید قبلی و همچنین افزایش ظرفیت تولید محصولات گازدار در بسته بندی پت یک لیتری و شیشه پیش‌بینی شده و با نصب و راه اندازی این خطـوط ظرفیت تولید عمـلی شـرکت در بسته بندی پت گازدار به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر و در بسته بندی شیشه نیز به حدود ۲۱ میلیون لیتر خواهد رسید که در صورت پیش بینی رشد فروش سالانه ۱۰% این امر در افزایش درآمد و سود شرکت به همان نسبت تاثیر مثبت خواهد داشت.

خط تولید آب­میوه بدون گاز: 

شرکت در جهـت تکمیل سبد کالایی محصولات خود و متناسب با سلیقه مصرف کنندگان در نظـر دارد نسبت به تولید آبمیوه بدون گاز در بسته‌­بندی پت یک لیتری اقـدام نماید و در این راستا اقـدام به تهیه خط کامل این محصول نمود. با راه اندازی این خط پیش بینی می شـود در سـال اول بیش از یک سـوم ظرفیت خط فروش داشته باشد که این امر باعث افزایش حدود ۱۵ درصد فروش مقداری و حدوداً به همان نسبت فروش ریالی باشد.

نتیجه ­گیری تحلیل بنیادی غدیس

شرکت پاکدیس اولین تولید کننده آبمیوه گازدار در ایران می باشد و دارای برندی معتبر و قدیمی و کیفیت مناسب محصولات است. مزیت شرکت پایداری تولید، در دست داشتن طرح­‌های توسعه و نیز چشم ­انداز رشد قیمت­‌ها متناسب با تورم است. ریسک شرکت می‌­تواند کاهش دسترسی به مواد اولیه یا کاهش قدرت خرید مردم برای استفاده از محصولات باشد.

در تحلیل بنیادی غدیس پیش بینی می­‌شود شرکت برای سال ۱۴۰۱، حدود ۲۰۰ تومان به ازای هر سهم و برای سال ۱۴۰۲، ۳۲۵ تومان برای هر سهم سود خالص داشته باشد.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: