شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی قاسم (شرکت قاسم ایران)

در تحلیل بنیادی قاسم (شرکت قاسم ایران) سعی شده است تا با اطلاعات در دسترس و با تجزیه و تحلیل داده‌ها و صورت‌های مالی شرکت، عملکرد آن در آینده پیش‌بینی شود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید از اطلاعات مربوط به تحلیل بنیادی قاسم و وضعیت فاندامنتال شرکت مطلع شوید.

اطلاعات کلی شرکت
نام شرکتقاسم ایران
نمادقاسم
سال تاسیس۱۳۶۳
تعداد سهام- میلیارد۵
eps ttm۸۴۵
پی بر ای فوروارد سهم۶.۵
سرمایه (میلیارد-ت)۵۰۰
ارزش بازار (میلیارد-ت)۳.۳۷۰
سال مالیاسفند

معرفی شرکت

شرکت قاسم ایران (سهامی عام) در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۳۶۳ به صورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی در تهران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۹۲ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۳۹۳ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت قاسم ایران (سهامی عام) جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت صنعتی مینو (سهامی عام) است و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان (سهامی عام) می‌باشد.

موضوع فعالیت شرکت انجام امور حمل و نقل جاده ای داخلی کالا، تهیه و تامین، فروش، پخش و توزیع در مورد مواد غذایی و کلیه اقلام دارویی، بهداشتی و آرایشی مجاز می­‌باشد. فعالیت شرکت توسعه فروشگاه های زنجیره ای پیوند نیز به عنوان شرکت فرعی در زمینه تاسیس و راه­اندازی و اداره امور فروشگاه های عرضه و فروش محصولات غذایی است.

سهامداران شرکت قاسم ایران

سهامداران تعداد سهامدرصد مالکیت
شرکت صنعتی مینو-سهامی عام-۴B%۸۳.۷۷
سایر سهامداران۸۱۱M%۱۶.۲۳
جمع۵B%۱۰۰

فروش شرکت

فعالیت اصلی شرکت پخش و توزیع محصولات غذایی، محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و محصولات آرایشی و بهداشتی و شوینده است. بیشترین درآمد حاصل مربوط به پخش محصولات غذایی است. بیش از ۷۰ درصد مبلغ درآمد از پخش محصولات غذایی حاصل می­شود.

فروش خالص ۱۳۹۹۱۴۰۰شش ماهه ۱۴۰۱
سایر محصولاتمیلیون ریال۷۵۴,۴۵۰۸۹۱,۳۴۸۷۹۵,۷۹۱
محصولات غذاییمیلیون ریال۲۶,۱۷۶,۱۹۳۴۶,۵۸۸,۲۸۳۴۲,۰۱۱,۸۸۹
محصولات دارویی و تجهیزات پزشکیمیلیون ریال۶,۶۱۹,۴۲۲۱۰,۳۲۹,۶۷۵۷,۴۹۸,۶۹۷
محصولات آرایشی و بهداشتی و شویندهمیلیون ریال۷,۱۰۴,۲۰۳۶,۹۸۰,۱۷۲۴,۸۰۲,۳۲۲

شرکت قاسم ایران در سال مالی ۱۴۰۰، بالغ بر شش هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، در شش ماهه سال ۱۴۰۱، بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان و در نه ماهه بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی از محل پخش محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی داشته است. قیمت فروش محصولات غذایی شرکتهای طرف قرارداد بر اساس اعلام شرکتهای تامین کننده و وضعیت بازار و مصوبات وزارت صمت با در نظر گرفتن مفاد قرارداد فی مابین و محصولات دارویی با توجه به الزامات نرخ گذاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعیین و ابلاغ می گردد. حاشیه سود حاصل برای پخش محصولات بسته به نوع کالا متغیر می باشد. حاشیه سود ناخالص برای گروه­های مختلف کالایی بین ده تا ۱۵ درصد است.

ساختار بهای تمام شده شرکت قاسم ایران

بهای تمام شده مربوط به کالای خریداری شده از تامین کنندگان به منظور پخش و توزیع آن است. نسبت بهای تمام شده به درآمد شرکت درسال­های مختلف بین ۸۷ تا ۹۰ درصد متغیر بوده است. در شش ماهه ۱۴۰۱، این نسبت برابر با ۹۰ درصد بوده است.

جدول سود و زیان – تحلیل بنیادی قاسم

صورت سود و زیان ۱۳۹۹۱۴۰۰شش ماهه ۱۴۰۱شش ماه باقی مانده ۱۴۰۱۱,۴۰۱ ۱,۴۰۲۱,۴۰۳
درآمدهای عملیاتیمیلیون ریال۴۰,۶۵۳,۹۴۵۶۴,۷۸۸,۸۶۳۵۰,۴۲۵,۸۰۸۶۰,۵۱۰,۹۷۰۱۱۰,۹۳۶,۷۷۸۱۴۹,۷۶۴,۶۵۰۱۷۹,۷۱۷,۵۸۰
بهای تمام ‌شده درآمدهای عملیاتیمیلیون ریال(۳۵,۴۷۲,۸۱۴)(۵۷,۰۵۲,۵۴۵)(۴۵,۴۸۸,۳۷۲)(۵۴,۴۵۹,۸۷۳)(۹۹,۹۴۸,۲۴۵)(۱۳۳,۲۹۰,۵۳۸)(۱۵۹,۹۴۸,۶۴۶)
سود (زیان) ناخالصمیلیون ریال۵,۱۸۱,۱۳۱۷,۷۳۶,۳۱۸۴,۹۳۷,۴۳۶۶,۰۵۱,۰۹۷۱۰,۹۸۸,۵۳۳۱۶,۴۷۴,۱۱۱۱۹,۷۶۸,۹۳۴
هزینه‌های فروش، اداری و عمومیمیلیون ریال(۳,۱۸۷,۳۰۳)(۴,۶۸۶,۷۶۴)(۳,۵۸۷,۳۶۲)(۳,۷۶۰,۱۰۷)(۷,۳۴۷,۴۶۹)(۹,۵۶۰,۶۶۶)(۱۱,۹۸۷,۸۷۱)
سایر اقلام عملیاتی(۲۵,۹۱۴)(۴۵,۹۶۸)۱,۱۰۷,۰۸۲۱,۱۰۷,۰۸۲۲,۲۱۴,۱۶۴۲,۹۸۹,۱۲۱۳,۸۸۵,۸۵۸
سود (زیان) عملیاتیمیلیون ریال۱,۹۶۷,۹۱۴۳,۰۰۳,۵۸۶۲,۴۵۷,۱۵۶۳,۳۹۸,۰۷۲۵,۸۵۵,۲۲۸۹,۹۰۲,۵۶۷۱۱,۶۶۶,۹۲۱
هزینه‌های مالیمیلیون ریال(۸,۸۵۹)(۹۷,۶۳۲)(۸۶,۲۰۰)(۸۶,۲۰۰)(۱۷۲,۴۰۰)(۲۲۹,۹۱۲)(۲۷۵,۸۹۴)
درامد حاصل از سرمایه گذاریهامیلیون ریال۱,۱۸۹,۱۱۱۲۴۲,۲۴۸۲۵۷,۹۰۹۲۹,۷۸۳۲۸۷,۶۹۲۳۵۵,۸۴۰۴۶۲,۵۹۲
سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتیمیلیون ریال۳۹,۷۱۳۱۲۱,۸۷۰۱۹۲,۹۰۱۰۱۹۲,۹۰۱۰۰
سود (زیان) عملیات در حال تداوم قبل از مالیاتمیلیون ریال۳,۱۸۷,۸۷۹۳,۲۷۰,۰۷۲۲,۸۲۱,۷۶۶۳,۳۴۱,۶۵۵۶,۱۶۳,۴۲۱۱۰,۰۲۸,۴۹۴۱۱,۸۵۳,۶۱۸
مالیات بر درآمدمیلیون ریال(۳۷۹,۴۴۴)(۶۰۵,۴۳۴)(۴۴۵,۳۴۸)(۵۳۳,۷۵۷)(۹۷۹,۱۰۵)(۱,۸۸۰,۲۴۶)(۲,۲۱۹,۴۶۹)
سود (زیان) خالص۲,۸۰۸,۴۳۵۲,۶۶۴,۶۳۸۲,۳۷۶,۴۱۸۲,۸۰۷,۸۹۸۵,۱۸۴,۳۱۶۸,۱۴۸,۲۴۹۹,۶۳۴,۱۴۹
سود (زیان)هر سهم ۵۶۲۵۳۳۴۷۵۵۶۲۱,۰۳۷۱,۶۳۰۱,۹۲۷

مفروضات برآورد سود – تحلیل بنیادی قاسم

  • نرخ تورم برای سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ برابر با ۳۵ درصد و ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.
  • نرخ رشد درآمدهای عملیاتی برای سال­های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ برابر با ۳۵ درصد و ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است. از آن­جایی که نرخ فروش محصولات غذایی در سال­ها اخیر حداقل به اندازه تورم و به­صورت میانگین حدود ۳۰ درصد رشد داشته است بنابراین نرخ رشد درآمدهای عملیاتی با رعایت اصل محافظه کاری در نظر گرفته شده است.
  • حاشیه سود ناخالص شرکت در سال های اخیر همواره بین ده تا دوازده درصد بوده است.
  • بیشترین بخش هزینه­ای در سرفصل هزینه­های عمومی و اداری، هزینه حقوق و دستمزد است که نرخ رشد حقوق و دستمزد برای سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به ترتیب برابر با ۳۰ و ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است.
  • شرکت قاسم ایران یک درصد سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان و چهار درصد شرکت صنایع غذایی مینو شرق را در اختیار دارد. علاوه براین شرکت کمتر از یک درصد سهام شرکتهای شرکت صنعتی مینو، شرکت پارس مینو و شوکوپارس را در اختیار دارد.

نتیجه­‌گیری

شرکت قاسم ‌ایران یکی از ۵ توزیع کننده برتر کالاهای مصرفی در ایران است. این شرکت وابسته به گروه صنعتی مینو بوده و ۸۳ درصد سهام آن متعلق به شرکت صنعتی مینو است که توزیع و پخش محصولات مینو را انجام می­دهد.

فرآیندهای تجاری و روش توزیع شرکت بصورت فروش مویرگی بدین گونه است که نسبت به خرید کالا از تامین کنندگان دریافت، انبارش و با اخذ سفارش از مشتریان شرکت توسط فروشندگان، کالا حمل و تحویل مشتری می­شود.

پیش‌بینی می­شود شرکت برای سال ۱۴۰۱، حدود ۱۰۳ تومان به ازای هر سهم و برای سال ۱۴۰۲، ۱۶۳ تومان برای هر سهم سود خالص داشته باشد. این شرکت برای سرمایه‌­گذاری گزینه مناسبی ارزیابی می­‌شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: