شرکت سبدگردان زاگرس

تحلیل بنیادی قرن – شرکت پدیده شیمی قرن

اگر در بازار لوازم شوینده دنبال شامپو، مایع ظرفشویی یا سایر شوینده‌ها برای بهداشت شخصی یا خانه بوده باشید احتمالا نام برند اکتیو، حیات و اخیرا برندهای رویا و پروشاین به چشمتان خورده است. در این گزارش، تحلیل بنیادی قرن (شرکت تولید کننده برند اکتیو) را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

فایل صوتی تحلیل بنیادی قرن

شما می‌توانید محتوای تحلیل بنیادی قرن را به صورت صوتی گوش کنید و یا به صورت متنی مطالعه کنید.

تاریخچه صنعت شوینده

در سال ۲۰۲۱ میزان فروش محصولات شوینده در جهان در حدود ۱۸۴ میلیارد دلار بوده است. در دنیای امروز با افزایش جمعیت و توجه به پاکیزگی به عنوان یکی از معیارهای توسعه یافتگی کشورها، پیش‌بینی‌ها افزایش میزان مصرف محصولات شوینده را بیان می‌کند.

سرانه مصرف شوینده‌ها در ایران به ازای هر نفر ۱۶ کیلوگرم است. کشور ایران هفتمین کشور پر مصرف در صنعت آرایشی و بهداشتی در جهان می‌باشد. [۱]

قدمت فعالیت مواد شوینده در ایران به صورت یک صنعت با خصوصیات تولید انبوه به بیش از صد سال می‌رسد. این صنعت ابتدا تحت عنوان صنایع صابون‌ساز شروع به فعالیت کرد. در دهه ۴۰ فناوری تولید محصولات به سمت بومی‌سازی پیش رفت. همزمان با توسعه فرهنگ شهرنشینی و اهمیت بهداشت در ایران، این صنعت به سوی ارائه تنوع در تولید محصولات گام برداشت.

در حال حاضر ۲۲۰ واحد تولیدی در زمینه مواد شوینده در کشور فعال هستند و حدود ۷۰ تا ۸۵‌درصد تولید داخلی این صنعت در اختیار ۱۵ واحد صنعتی بزرگ است. ظرفیت تولید داخلی این ۲۲۰ شرکت برابر ۴‌میلیون تن است ولی تنها ۵/ ۱‌میلیون تن تولید می‌شود و این تولید نه‌تنها بیش از دو برابر مصرف موردنیاز کشور است بلکه مقداری از محصولات موجود در بازار داخل نیز کاملا وارداتی هستند.[۲]

چالش اصلی صنعت شوینده در سال های اخیر میزان فروش بوده است. از دلایل این موضوع افزایش قیمت محصولات شوینده ذکر شده که همزمان با شرایط بد اقتصادی قدرت خرید افراد را کاهش داده است.

معرفی شرکت پدیده شیمی قرن

از زمان شروع به فعالیت شرکت پدیده شیمی قرن (سهامی عام) زمان زیادی نمی‌گذرد. شرکت در تاریخ ۱۳۸۹/۰۱/۲۸ بصورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت پدیده شیمی قرن از واحدهای فرعی هلدینگ پدیده شیمی پایدار (سهامی خاص) و واحد اصلی شرکت گروه صنعتی گلرنگ (سهامی خاص) می‌باشد.

مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه‌ها در شهرک صنعتی نوآوران زنجان و شهرک صنعتی اشتهارد واقع شده‌اند.

اطلاعات تابلو معاملات

اطلاعات تابلو۱۴۰۱/۱۱/۱۸
نمادقرن
تعداد سهام۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
ارزش هر سهم۱۰,۲۴۰
ارزش بازار۴۰,۹۶۰,۰۰۰
سهام شناور۱۷%
حجم مبنا۸۰۰,۰۰۰
P/E ttm۹.۱۵

سهامداران شرکت پدیده شیمی قرن

سهامدارانتعداد سهامدرصد مالکیت
شرکت پدیده شیمی پایدار۱,۶۰۸,۴۳۳,۶۳۱۸۰%
سایر سهامداران۳۹۱,۵۶۶,۳۶۹۲۰%
جمع۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰۱۰۰%

تولید و فروش شرکت

فعالیت اصلی شرکت در سایت‌های تولیدی زنجان، اشتهارد و واحدهای برون سپاری می‌باشد. در حال حاضر تعداد ۲۰ خط در حال تولید محصولات هستند که طبق گفته شرکت این خطوط در حال افزایش است. تعداد محصولات تولیدی شرکت بالغ بر ۱۴۴ کالا است.

محصولات تولید شرکت

گروه محصولمصارف
مایعات شویندهشامل انواع مایعات دستشویی، ظرفشویی، لباسشویی، شامپوهای سر و بدن، نرم‌کننده لباس، سفید کننده و جرم گیر، پاک کننده سطوح، صابون، شیشه شوی و مایعات ضدعفونی کننده
محصولات پودرشامل انواع پودرهای دستی و ماشینی شست و شوی البسه

در گزارش تحلیل بنیادی قرن (شرکت پدیده شیمی قرن) محصولات در سه گروه بهداشت شخصی، بهداشت البسه و بهداشت خانه ارائه می‌شود.

توزیع محصولات در داخل از طریق شرکت‌های پخش مویرگی، فروش نمایندگی و فروشگاه­های زنجیره‌ای از طریق شرکت پخش پدیده پایدار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش و پخش پدیده نوین انجام می‌شود.

درآمد ماهانه - تحلیل بنیادی شرکت پدیده شیمی قرن

همانطور که در نمودار ماهانه مشاهده می‌کنید، درآمد ماهانه از ابتدای سال ۱۴۰۱ افزایش داشته، که ناشی از افزایش نرخ‌ها در این شرکت است. در این تحلیل فرض شده است که این شرکت بتواند برای سال ۱۴۰۲ هم افزایش نرخ در حدود ۳۰ درصد داشته باشد که این افزایش نرخ در جدول تحلیل حساسیت برای حالت‌های مختلف ارائه شده است.

بهای تمام شده

سهم مواد اولیه در بهای تمام شده شرکت پدیده شیمی قرن در حد ۸۹ درصد است. سهم مواد اولیه و بسته بندی داخلی از کل مواد اولیه در حدود ۸۰ درصد است و مابقی، واردات است که چربی‌ها بیشترین وزن مواد وارداتی را تشکیل می‌دهند. مواد اولیه وارداتی بیشتر از کشورهای چین، ترکیه، اسپانیا، ایتالیا و هند تهیه می‌شوند.

بخش قابل توجهی از مواد اولیه شرکت در شرکت پدیده شیمی جم تولید می‌شود که از شرکت‌های زیر مجموعه قرن است. از طرفی برخی دیگر از مواد اولیه و مواد بسته بندی توسط شرکت‌های هم گروه، یعنی زیر مجموعه هلدینگ پدیده شیمی پایدار (شرکت سپهر پلاستیک) تامین می‌شود. همین عوامل، ریسک تامین مواد اولیه را در مقایسه با شرکت‌های هم گروه کم می‌کند.

بخش قابل توجهی از مواد اولیه شرکت آلکیل بنزن سولفونیک اسید (LABSA) است که از آلکیل بنزن خطی تولید می‌شود. از طرفی مواد اولیه آلکیل بنزن خطی هم نفت سفید است که نشان می‌دهد مواد اولیه این شرکت تحت تاثیر قیمت نفت است. از دیگر مواد اولیه شرکت سدیم لوریل اتر سولفات است که خاصیت کف‌زایی خوبی دارد.

سهم سربار در بهای تمام شده ۷ درصد و سهم دستمزد مستقیم ۴ درصد است.

سایر درآمدها و هزینه عملیاتی و غیر عملیاتی _ درآمد سرمایه گذاری‌ها

شرکت قرن مالک ۴۱ درصد از شرکت پدیده شیمی جم (تولید کننده مواد اولیه شوینده) است. در تحلیل بنیادی قرن، سود این شرکت زیر مجموعه در گزارش تحلیلی شرکت برای سه ماه آخر سال و سال های مالی بعد در نظر گرفته شده است. سود خالص پدیده شیمی جم برای سال ۱۴۰۱، ۳۰۸ میلیارد تومان و برای سال ۱۴۰۲ مبلغ ۴۴۲ میلیارد تومان برآورد می‌شود، درصد تقسیم سود هم ۸۰ درصد در نظر گرفته شده است. همچنین شرکت مالک ۵ درصد از شرکت بورسی آریان کیمیاتک (تولید کننده لوازم بهداشتی و آرایشی) است.

هزینه مالی

در سالیان گذشته مبلغ هزینه مالی شرکت پدیده شیمی قرن قابل توجه بوده که از دو طریق تسهیلات بانکی و اوراق مرابحه صورت گرفته است. به همین دلیل در این تحلیل برای سال‌های آتی مبالغ هزینه مالی افزایشی در نظر گرفته شده است.

مفروضات تحلیل بنیادی قرن

مفروضاتسه ماه آخر ۱۴۰۱سال ۱۴۰۲
نرخ تورم۳۵
درصد افزایش دستمزد۳۰
نرخ دلار (تومان)۲۸٬۵۰۰۳۶٬۵۰۰
درصد افزایش نرخ۳۰
درآمد عملیاتی فصلی - تحلیل بنیادی شرکت پدیده شیمی قرن

در نمودار بالا درآمدهای عملیاتی فصلی در طول ۱۱ فصل اخیر آورده شده است. از تابستان ۱۴۰۱ درآمد فصلی رشد خوبی را تجربه کرده، که از دلایل آن افزایش نرخ و متعادل شدن نرخ مواد اولیه و بهبود حاشیه سود عملیاتی شرکت است.

صورت سود و زیان در تحلیل بنیادی قرن

صورت سود و زیان (ارقام به م ریال)سال مالی ۱۳۹۹سال مالی ۱۴۰۰نه ماهه ۱۴۰۱پیش بینی سه ماهه آخر ۱۴۰۱پیش بینی ۱۴۰۱/۱۲پیش بینی ۱۴۰۲/۱۲
فروش۱۸,۰۴۴,۱۲۰۲۳,۱۱۲,۱۸۱۲۵,۴۵۵,۲۴۳۸,۸۰۳,۹۶۹۳۴,۲۵۹,۲۱۲۴۶,۰۲۷,۴۰۱
بهای تمام شده کالای فروش رفته(۱۲,۶۹۷,۰۹۰)(۱۷,۷۵۶,۸۲۹)(۱۷,۶۶۳,۰۷۸)(۶,۰۰۹,۳۸۴)(۲۳,۶۷۲,۴۶۲)(۳۲,۴۹۸,۰۸۷)
سود (زیان) ناخالص۵,۳۴۷,۰۳۰۵,۳۵۵,۳۵۲۷,۷۹۲,۱۶۵۲,۷۹۴,۵۸۵۱۰,۵۸۶,۷۵۰۱۳,۵۲۹,۳۱۴
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی(۱,۳۴۸,۸۷۷)(۲,۲۶۰,۷۴۶)(۲,۶۱۰,۶۹۸)(۸۹۰,۴۹۴)(۳,۵۰۱,۱۹۲)(۴,۵۳۴,۵۳۲)
خالص سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی۱۹۰,۱۲۵۶۲,۰۶۵(۶۳,۰۰۴)(۲۱,۰۰۱)(۸۴,۰۰۵)(۱۱۶,۹۰۵)
سود (زیان) عملیاتی۴,۱۸۸,۲۷۸۳,۱۵۶,۶۷۱۵,۱۱۸,۴۶۳۱,۸۸۳,۰۹۰۷,۰۰۱,۵۵۳۸,۸۷۷,۸۷۷
هزینه های مالی(۹۵۴,۵۸۸)(۱,۴۹۰,۶۱۵)(۱,۸۹۶,۳۳۳)(۵۹۲,۲۵۱)(۲,۴۸۸,۵۸۴)(۳,۲۴۹,۹۹۸)
خالص سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی۱,۰۹۰,۷۶۷۱,۱۸۲,۰۹۹۹۱,۵۵۷۱,۰۳۵,۸۶۰۱,۱۲۷,۴۱۷۱,۴۶۰,۵۴۴
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات۴,۳۲۴,۴۵۷۲,۸۴۸,۱۵۵۳,۳۱۳,۶۸۷۲,۳۲۶,۶۹۹۵,۶۴۰,۳۸۶۷,۰۸۸,۴۲۳
مالیات(۱۵۵,۵۲۹)(۱۲۸,۱۶۱)(۱۲۸,۹۳۰)(۱۰۷,۱۰۳)(۲۳۶,۰۳۳)(۳۲۶,۲۹۵)
سود (زیان) خالص۴,۱۶۸,۹۲۸۲,۷۱۹,۹۹۴۳,۱۸۴,۷۵۷۲,۲۱۹,۵۹۷۵,۴۰۴,۳۵۳۶,۷۶۲,۱۲۸
سود هر سهم پس از کسر مالیات۴,۱۶۹۱,۳۶۰۱,۵۹۲۵۵۵۱,۳۵۱۱,۶۹۱
سود هر سهم بر اساس آخرین سرمایه۱,۰۴۲۶۸۰۷۹۶۵۵۵۱,۳۵۱۱,۶۹۱
سرمایه۱,۰۰۰,۰۰۰۲,۰۰۰,۰۰۰۲,۰۰۰,۰۰۰۴,۰۰۰,۰۰۰۴,۰۰۰,۰۰۰۴,۰۰۰,۰۰۰
حاشیه سود ناخالص۳۰%۲۳%۳۱%۳۲%۳۱%۲۹%

تحلیل حساسیت ۱۴۰۲

تحلیل بنیادی قرن - تحلیل حساسیت ۱۴۰۲

نتیجه گیری تحلیل بنیادی قرن (شرکت پدیده شیمی قرن)

در چند سال اخیر چالش اصلی صنعت شوینده فروش بوده است. در برخی شرکت‌های این صنعت میزان فروش به صورت قابل توجه کاهش داشته است. شرکت قرن توانسته میزان فروش خود را حفظ کند که نسبت به شرکت های رقیب مانند پاکسان عملکرد بهتری را به جای گذاشته است. اما همان طور که در ابتدای تحلیل بنیادی قرن گفته شد بالا رفتن قیمت محصولات شیمایی ممکن است به کاهش بیشتر مصرف مواد شوینده منجر شود.

با توجه به مفروضات گفته شده در این تحلیل، سود شرکت قرن برای سال ۱۴۰۱ با سرمایه ۴۰۰۰ میلیاردی، ۱۳۵.۱ ریال و برای سال ۱۴۰۲، ۱۶۹.۱ ریال برآورد می‌شود.

پانویس:

[۱] بر اساس داده‌های آماری وبسایت Statista

[۲] روزنامه دنیای اقتصاد – پیش‌بینی رشد مصرف شوینده‌ها

سال مالی شرکت پدیده شیمی قرن چه تاریخی است؟

سال مالی شرکت پدیده شیمی قرن ۲۹ اسفند می‌باشد.

برآورد سود شرکت پدیده شیمی قرن (نماد قرن) برای سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

با توجه به مفروضات گفته شده در این تحلیل، سود شرکت قرن برای سال ۱۴۰۱ با سرمایه ۴۰۰۰ میلیاردی، ۱۳۵.۱ ریال و برای سال ۱۴۰۲، ۱۶۹.۱ ریال برآورد می‌شود.

به روز بمانید!

به منظور اطلاع از به‌روزرسانی‌ تحلیل‌ها و اخبار مهم مربوط به نمادهای تحلیل شده در کانال تلگرامی سبدگردان زاگرس عضو شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر پاسخی اضافه شد، شما را از طریق ایمیل مطلع کنیم؟

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: