شرکت سبدگردان زاگرس

آشنایی با انواع بازارهای مالی

وقت سرمایه‌گذاری که می‌رسد، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد، انتخاب بازار مالی مناسب است. بازاری که با اهداف آنها از سرمایه‌گذاری مطابقت داشته باشد و بتواند سود بالاتری را نصیبشان کند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری، آشنایی با انواع بازارهای مالی اهمیت زیادی دارد. در این مطلب از مجله سبدگردان زاگرس سری به بازارهای مختلف می‎‌زنیم و به معرفی بازارهای مالی خواهیم پرداخت. همچنین به شما خواهیم گفت هر یک از این بازارها چه ویژگی‌هایی دارند تا راحت‌تر بتوانید بهترین بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. همراه ما باشید.

مفهوم بازارهای مالی

بازار مالی یا  Financial Markets، بازاری است که در آن دارایی‌ها و ابزارهای مالی مختلف معامله می‌شوند. تامین مالی یکی از بزرگترین وظایف این بازار است و بین سرمایه‌گذاران و کسانی که به سرمایه نیاز دارند، ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین بازار مالی نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشورها بازی می‌کند.

اوراق بهادار، سهام شرکت‌ها، سکه و طلا و دارایی‌هایی از این دست از جمله ابزارهای مالی هستند که در بازارهای مالی معامله می‌شوند. بازار مالی کارکردهای مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به تسهیل و روان‌تر شدن فرآیند دادوستد، جذب سرمایه‌های راکد و تخصیص بهینه آنها و توزیع و مدیریت ریسک اشاره کرد.

انواع بازارهای مالی

احتمالا همه شما اسم بازارهای مالی مختلفی را شنیده باشید. بازارهایی مثل بورس و فارکس که بخشی از انواع بازارهای مالی به‌شمار می‌روند. در این مطلب سری به این بازارها می‌زنیم و برای آشنایی با بازارهای مالی مختلف، ویژگی‌های هر یک از آنها را بررسی می‌کنیم. دقت داشته باشید که انواع بازارهای مالی جهانی هم تا حدود زیادی به این دسته‌بندی نزدیک هستند.

بازار سهام با بورس

آشناترین بازار مالی در میان عموم مردم بازار بورس است. در این بازار انواع اوراق بهادار مانند سهام شرکت‌های بورسی، گواهی سپرده کالایی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد معامله و خرید و فروش قرار می‌گیرند.

در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نماد در بازار بورس ایران وجود دارند و مورد معامله قرار می‌گیرد. یکی از مزایای این بازار، امکان حضور در آن با سرمایه‌های اندک است. سرمایه‌گذاران با حداقل ۵۰۰ هزار تومان می‌توانند به بازار سهام قدم بگذارند و نمادهای موردعلاقه‌شان را معامله کنند.

انواع بازارهای مالی

بازارهای پولی

یکی دیگر از انواع بازارهای مالی، بازار پول است. در این بازار اوراق با سررسید کوتاه‌مدت مورد معامله قرار می‌گیرند و به همین دلیل این بازار سهم زیادی در تامین نقدینگی در کوتاه‌مدت دارد. سررسید اوراق مورد معامله در بازار پول، معمولا کمتر از یک سال است! اسنادخزانه و گواهی سپرده از مهمترین ابزارهای بازارهای پولی به‌شمار می‌روند.

بازار فارکس

فارکس هم یکی از آن بازارهایی است که احتمالا اسمش را شنیده‌اید. فارکس یک بازار جهانی و محلی برای مبادله ارزهای کشورهای مختلف است. تبادل ارزها در فارکس، به‌صورت جفت انجام می‌شود و به همین دلیل به آنها جفت‌ارز گفته می‌شود. جفت ارزها در بازار فارکس به سه دسته جفت‌ارزهای اصلی مانند یورو_دلار آمریکا، جفت ارزهای فرعی مانند یورو_پوند انگلستان و جفت ارزهای غیرمعمول مانند ین ژاپن_کرون نروژ تقسیم‌می‌شوند.

انواع بازارهای مالی

بازار فارکس هیج وقت تعطیل نیست و ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم این بازار وجود اهرم یا لوریج است. با این امکان سرمایه‌گذار فارکس‌می‌تواند تنها با پرداخت بخشی از مبلغ، وارد یک معامله شود. معاملات فارکس در ایران غیرقانونی است.

 

بازار ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از انواع بازارهای مالی که به‌ویژه درسال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده، بازار ارزهای دیجیتال است. در این بازار که در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی داشته و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است، ارزهای دیجیتال یا همان پول قابل مبادله به وسیله الگوریتم‌های رمزنگاری شده مورد معامله قرار می‌گیرد. بیت کوین اولین رمز ارز مبتنی بر فناوری بلاکچین در دنیا است. از دیگر ارزهای دیجیتال محبوب و پرطرفدار می‌توان به اتریم و کاردانو اشاره کرد که از دسته آلت‌کوین‌ها به شمار می‌روند.

بازار ارزهای دیجیتال

بازار کالاها یا کامودیتی‌ها

در بازار کامودیتی‌ها کالاهای اولیه و موردنیاز انسان‌ها مانند طلا و نفت خرید و فروش و معامله می‌شوند. کامودیتی‌ها به دو دسته کالاهای سخت و نرم تقسیم می‌شوند. در ایران هم بورس کالا دارای همین ساز و کار است و کالاهای مختلف در آن مورد معامله قرار می‌گیرند.

بازار مشتقات

اوراق مشتقه، اوراقی هستند که از یک دارایی پایه مشتق شده‌اند و ارزش آنها کاملا بستگی به ارزش دارایی پایه دارد. بازاری که اوراق مشتقه در آن مورد معامله قرار می‌گیرد، بازار مشتقات می‌گویند. این دارایی پایه می‌تواند یک کالا مانند زعفران، سهام و … باشد.

انواع بازارهای مالی براساس زمان واگذاری

بازارهای مالی براساس زمان واگذاری به دو دسته بازارهای نقدی و آتی تقسیم ‌می‌شوند. در ادامه با این ‌دو بازار بیشتر آشنا می‌شویم:

بازار نقدی

بازار نقدی بازاری است که معاملات و تبادل پول و کالا در آن در زمان حال اتفاق می‌افتد و بین خریدار و فروشنده ردوبدل می‌شود. به بازار نقدی، بازار نقطه‌ای هم گفته می‌شود.

بازار آتی

بازار آتی بازاری است که برای خرید و فروش یک کالا در آینده شکل گرفته است و مبادله کالا و خدمات آن در آینده صورت می‌گیرد. در معاملات آتی یک قرارداد بین خریدار و فروشنده بسته می‌شود که به آن قرارداد آتی می‌گویند. در این قرارداد خریدار و فروشنده با هم توافق می‌کنند که مقدار مشخصی از یک کالای تعیین‌شده را در زمان معین و با مبلغ مشخص‌شده معامله کنند.

انواع بازارهای مالی براساس زمان واگذاری

انواع بازارهای مالی براساس ساختار سازمانی

بازارهای مالی براساس ساختار سازمانی به چهار بازار مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. این بازارها عبارتند از:

بازار رسمی، بازار خارج از بورس، بازار سوم و بازار چهارم

بازار رسمی

 بازار رسمی همان بازار سازمان‌یافته بورس اوراق بهادار است که سهام شرکت‌های مختلف و اوراق بهادار در آن مورد معامله و خرید و فروش قرار می‌گیرند.

بازار خارج از بورس

 بازار خارج از بورس، بازاری است که مکان فیزیکی ندارد. این بازار غیرمتمرکز جایی است که در آن کالا وسهام معامله می‌شوند. در این بازار خریدار و فروشنده به صورت مستقیم و رودررو با هم مذاکره می‌کنند و درباره قیمت به توافق می‌رسند.

بازار سوم

در این بازار شرکت‌هایی که مجوز دارند اما در بازار بورس یا خارج از بورس نمی‌توانند سهامشان را عرضه کنند، حضور دارند.

بازار چهارم

این بازار، مربوط به معاملات عمده و بلوکی است و کارگزاری در این بازار وجود ندارد.

 

انواع بازار مالی براساس سررسید ابزار مورد معامله

بر اساس سررسید ابزار مورد معامله هم، بازار مالی به دو دسته بازار پول و بازار سرمایه تقسیم می‌شود.

بازار پول

بازار پول را که پیش از این هم توضیح دادیم. بازاری است که دارایی‌های با سررسید کمتر از یک سال در آن مورد معامله قرار می‌گیرند. بازار سرمایه اما بازاری است که در آن دارایی‌ها و ابزارهای مالی بدون سررسید یا با سررسید بالای یک سال معامله می‌شوند.

انواع بازار مالی براساس سررسید ابزار مورد معامله

آموزش بازارهای مالی

نکته‌ای که درباره انواع بازارای مالی مختلف صدق می‌کند، این است که نباید بدون آموزش و آشنایی کامل با این بازارها به آنها قدم گذاشت. چرا که نه تنها امکان دارد سودی از معامله در این بازارها به دست نیاورید، احتمال از دست دادن کل سرمایه هم در بازارهای مالی وجود دارد و به همین دلیل آموزش بازارهای مالی از اهمیت زیادی برخوردار است. در این میان آموزش تحلیل تکنیکال بازارهای مالی اهمیت ویژه‌ای دارد. با یادگیری تحلیل تکنیکال شما می‌توانید به خوبی از آمار و ارقام نمودارهای معاملات، استفاده و وضعیت دارایی‌های مختلف را در آینده پیش‌بینی کنید.

اصطلاحات بازارهای مالی

در ادامه شما را با چند اصطلاح مهم بازارهای مالی که برای شروع کار در این بازارها لازم است با آنها آشنا باشید، معرفی می‌کنیم:

کارگزار: کارگزار واسط بین افراد و بازارهای مالی است و به نمایندگی از سرمایه‌گذاران اقدام به خرید و فروش سهام و سایر دارایی‌ها می‌کند. کار یک کارگزار، تسهیل معامله و خرید و فروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی است.

صندوق سرمایه‌گذاری: صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ابزارهای مالی نسبتا جدیدی هستند که با خرید آنها فرد مسئولیت مدیریت دارایی‌های خود را در بورس به مدیران حرفه‌ای و باتجربه صندوق‌ها می‌سپارد و خود به صورت مستقیم در بورس معامله‌ای نمی‌کند.

تحلیل تکنیکال: تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های مهم تحلیل بازارهای مالی است که در آن از اعداد و ارقام و نمودارها و آمار معاملات یک دارایی در گذشته برای پیش‌بینی وضعیت آینده آن استفاده می‌شود.

تحلیل بنیادی: در این روش فرد به صورت عمیق‌تر به تحلیل یک دارایی و وضعیت آن می‌پردازد و دارایی را خرید و فروش می‌کند که ارزش ذاتی بالاتری داشته باشد.

پرتفوی: پرتفوی به سبد دارایی‌های فرد در بازارهای مالی گفته می‌شود.

حد سود و حد ضرر: سرمایه‌گذاران بازارهای مالی برای مدیریت ریسک در این بازار باید برای خود حد سود و ضرر داشته باشند. یعنی مشخص کنند که بعد از چه مقدار سود یا چه مقدار ضرر و زیان باید از یک سهم خارج شوند و آن را بفروشند.

بازار گاوی و خرسی: در بازارهای مالی به بازار صعودی که تقاضا در آن بسیار زیاد است و قیمت‌ها در آن افزایش پیدا می‌کند، بازار گاوی و به بازار نزولی که در آن قیمت‌ها کاهش یافته و سرمایه‌گذاران نسبت به بازار دید مثبتی ندارند، بازار خرسی می‌گویند.

لوریج یا اهرم: اهرم ابزاری است که از سوی کارگزار در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و این امکان را به آنها می‌دهد که با چند برابر دارایی خود در بازارهای مالی به خرید و فروش بپردازند.

شناخت بازارهای مالی راهی مطمئن برای ورود به این بازارها

در این مطلب به آشنایی با انواع بازار مالی پرداختیم و گفتیم بازار سهام، ارزهای دیجیتال، بازار مشتقات، بازارهای پولی، فارکس از جمله انواع بازارهای مالی هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. سپس به بررسی انواع بازارهای مالی براساس زمان واگذاری، ساختار سازمانی و سررسید ابزار مورد معامله پرداختیم. همچنین چند اصطلاح مهم بازارهای مالی مانند حد سود و ضرر و اهرم را هم توضیح داده‌ایم. دقت داشته باشید برای شروع فعالیت در این بازارها، آموزش اهمیت بسیار زیادی دارد و نباید بدون دانش کافی به بازارهای مالی قدم گذاشت.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: