شرکت سبدگردان زاگرس

مدیریت دارایی چیست؟ + کاربرد مدیریت دارایی

بورس بازار پیچیده‌ای است و لازمه موفقیت و کسب سود در این بازار، داشتن اطلاعات خوب از وضعیت معاملات در این بازار، شرایط مالی شرکت‌های مختلف و ارزش ذاتی آنها و تاثیر رویدادهای مختلف بر بازار سرمایه است. پس برای حضور در بورس باید حتما دانش بالایی از این بازار داشت؟ جواب به این سوال تا حدودی منفی است. روش‌های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری موفق و کسب سود مناسب از این بازار وجود دارد. در این مطلب از مجله زاگرس به سراغ این موضوع رفته‌ایم و به شما خواهیم گفت مدیریت دارایی چیست و چه کاربردی دارد، پس همراه ما باشید.

مدیریت دارایی چیست؟

مدیریت دارایی یکی از روش‌های جدید سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی به شمار می‌آید. در این روش شما دارایی خود را به ابزارهایی در بازار سرمایه اختصاص می‌دهید که توسط افراد متخصص و با تجربه در این بازار مدیریت می‌شوند. به عبارتی به جای اینکه شما به صورت مستقیم در بورس معامله کنید با استفاده از انواع روش های مدیریت دارایی، می‌توانید این کار را به افراد حرفه‌ای بازار سرمایه بسپارید.

مدیریت دارایی برای کسانی که دانش زیادی از بازار سرمایه ندارند یا زمان آنها برای پیگیری اتفاقات و رویدادهای این بازار کم است و حتی در شرایط مختلف بازار احساس می‌کنند به کمک افراد حرفه‌ای‌تر برای معامله نیاز دارند، روش بسیار خوبی محسوب می‌شود. همچنین با بهره گیری از مدیریت دارایی می‌توان با مدیریت ریسک، به کسب سود بیشتر از بازارهای مالی هم دست یافت. در ادامه به سراغ مزایای مدیریت دارایی می‌رویم و شما را با این روش جذاب سرمایه‌گذاری در بورس و کاربرد مدیریت دارایی برای سرمایه‌گذاران بیشتر آشنا می‌کنیم.

مزایای مدیریت دارایی چیست؟

تا اینجای مطلب، احتمالا با بعضی از مزایا و کاربرد مدیریت دارایی آشنا شده باشید، در ادامه شما را با مزایای این روش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مدیریت ریسک

سرمایه‌گذاری همیشه با ریسک همراه بوده و هرچه امکان کسب سود در این بازار افزایش پیدا کند، در کنار آن ریسک سرمایه‌گذاری بالاتر می‌رود. مدیریت دارایی به همراه متخصصان و افراد باتجربه، می‌تواند به سرمایه‌گذاران برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری کمک کند. حرفه‌ای‌های بازار به خوبی می‌توانند عواملی که باعث ضرر و زیان در بازار سرمایه می‌شوند را شناسایی و تحلیل کنند و یک سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر را پیش روی معامله‌گران بازار بورس قرار دهند.

استفاده از نیروهای متخصص و با دانش مالی بالا

تجربه و تخصص در بازارهای مالی حرف اول را می‌زند. افرادی که سال‌های زیادی در این بازار بودند و دانش بالایی از مفاهیم پایه و روش‌های مختلف تحلیل این بازار دارند، طبیعتا عملکرد موفق‌تری هم در بورس خواهند داشت. در روش مدیریت دارایی، افراد دارایی خود را به این افراد حرفه‌ای و باسابقه می‌سپارند که یکی از مهمترین مزایای مدیریت دارایی محسوب می‌شود.

مزایای مدیریت دارایی چیست؟

از دیگر کاربردهای مدیریت دارایی می‌توان به متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری، استفاده درست از زمان و مدیریت آن و افزایش بازدهی اشاره کرد.

انواع روش‌های مدیریت دارایی

مدیریت دارایی در بورس به دو روش انجام می‌شود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی. در ادامه با این دو روش و اینکه هر یک از آنها مناسب چه کسانی هستند، بیشتر آشنا می‌شویم: 

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری یکی از جدیدترین ابزارهای سرمایه‌گذاری در بورس هستند. این صندوق‌ها نهادهایی مالی محسوب می‌شوند که دارایی سرمایه‌گذاران را جمع‌آوری و در دارایی‌های مختلف مانند سهام، سپرده‌های بانکی، طلا و سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این صندوق‌ها با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت کرده و معمولا توسط تیمی از حرفه‌ای‌ها و افراد باسابقه بازار سرمایه مدیریت می‌شوند. همانگونه که گفتیم این صندوق‌ها برای افرادی که دانش بالایی از بورس ندارند یا نمی‌توانند وقت زیادی برای پیگیری اتفاقات این بازار بگذارند، ابزار بسیار خوبی برای مدیریت دارایی‌ها در بورس به حساب می‌آید. با توجه به قدرت ریسک افراد،‌ صندوق های سرمایه گذاری متنوعی شکل گرفتند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد

صندوق ‌های سرمایه گذاری و انواع آن

صندوق‌های سرمایه گذاری از نظر نحوه معامله در بورس و ترکیب دارایی به دو دسته تقسیم می‌شوند. صندوق های سرمایه گذاری بر اساس نحوه معامله در بورس را نیز،‌ می‌توان به دو دسته تقسیم کرد.

صندوق‌ های قابل معامله (ETF)

صندوق‌های قابل معامله، صندوق‌هایی هستند که خیلی راحت و به صورت آنلاین می‌توان واحدهای آنها را خرید و به فروش رساند. این صندوق‌ها دارای یک نماد در بازار بورس کشور هستند؛ معامله‌گران مانند سایر نمادهای بازار سرمایه از طریق کارگزار خود می‌توانند به‌راحتی واحدهای این صندوق‌ها را معامله کنند.

صندوق های صدور و ابطالی

دسته دیگر صندوق‌ها از نظر نحوه معامله، صندوق‌های صدور و ابطالی هستند. برای خرید و فروش واحدهای این صندوق‌ها در بورس باید درخواست صدور و ابطال واحدهای صندوق را داد. خرید و فروش واحدهای بسیاری از این صندوق‌ها هم در حال حاضر به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

صندوق های سرمایه گذاری از نظر ترکیب دارایی نیز به صندوق های زیر تقسیم می‌شوند.

صندوق درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت، یکی از پرطرفدارترین صندوق‌های بازار بورس ایران هستند. این صندوق‌ها که ریسک کمی دارند و معمولا سود بالاتری نسبت به بانک‌ها به سرمایه‌گذاران پرداخت خواهند کرد. عمده دارایی این صندوق‌ها به گواهی سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت اختصاص یافته و باقی آن را در سهام شرکت‌های بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از این صندوق‌ها به سرمایه‌گذاران سود نقدی به صورت دوره‌ای نیز می‌پردازند.

صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر برای کسانی مناسب هستند که نمی‌خواهند ریسک بالایی را در بورس متحمل شوند و به دنبال سود پایدار از این بازار هستند. ضمن اینکه این صندوق‌ها، زمانی که بورس وضعیت نزولی دارد هم ابزاری مناسب برای مدیریت ریسک محسوب می‌شوند.

صندوق سهامی

یکی دیگر از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سهامی است. در این صندوق‌ها عمده دارایی سرمایه‌گذاران به سهام شرکت‌های بورسی اختصاص داده می‌شود. به همین دلیل صندوق‌های سهامی معمولا ریسک بالاتری از صندوق‌های درآمد ثابت دارند اما به تبع ریسک بیشتر، بازدهی این صندوق‌ها هم بیشتر خواهد بود. داشتن یک تیم مدیریت حرفه‌ای و باتجربه از مهمترین مزایای صندوق‌های سهامی است.

صندوق‌ مختلط

نوع دیگری از صندوق‌های پرطرفدار بازار سرمایه، صندوق‌های مختلط هستند. ترکیب دارایی این صندوق‌ها چیزی مابین صندوق‌های درآمد ثابت و سهامی است؛ یعنی نیمی از دارایی‌ آنها در سهام شرکت‌های بورسی و نیم دیگر در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. طبیعتا ریسک و بازدهی این صندوق‌ها هم به همین صورت، مابین صندوق‌های سهامی و درآمد ثابت است.

صندوق ‌های سرمایه گذاری و انواع آن

صندوق‌ طلا

یکی دیگر از انواع صندوق‌های پرطرفدار بازار سرمایه، صندوق‌های طلا هستند. عمده دارایی این صندوق‌ها به دارایی‌هایی چون سکه طلا و اوراق بهادار مبتنی بر طلا اختصاص پیدا می‌کند. این صندوق‌ها پا به پای بازار طلا حرکت می‌کنند. مزایای صندوق طلا نسبت به خرید فیزیکی آن، این است که اولا می‌توان با سرمایه اندک هم در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرد. همچنین امکان سرقت یا گم شدن این صندوق‌ها برخلاف طلای فیزیکی وجود ندارد که یکی از مهمترین مزایای خرید صندوق طلا محسوب می‌شود.

از دیگر صندوق‌های محبوب و پرطرفدار بازار سرمایه کشور می‌توان به صندوق‌های اهرمی و صندوق‌های بخشی اشاره کرد.

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

یکی دیگر از انواع روش های مدیریت دارایی، سبدگردانی اختصاصی است. در این روش تیمی از حرفه‌ای‌های بازار سرمایه، مطابق قرارداد بسته‌شده، مدیریت دارایی‌های یک فرد را برعهده می‌گیرند و مطابق اهداف و شخصیت مالی هر فرد یک سبد دارایی متنوع و اختصاصی برای او تشکیل می‌دهند.

مشاوره با متخصصان سرمایه گذاری زاگرس

اولین و مهمترین قدم‌ برای موفقیت در بازار سرمایه، انتخاب روش سرمایه گذاری است. برای انتخاب این روش باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. یکی از آسان‌ترین و بهترین راه‌ها برای انتخاب روش سرمایه‌گذاری در بورس استفاده از خدماتی نظیر سبدگردانی اختصاصی یا انواع صندوق های سرمایه گذاری، مشاوره با متخصصان سرمایه گذاری زاگرس است. جایی که تیمی از حرفه‌های بازار سرمایه شما را برای انتخاب بهترین مسیر سرمایه‌گذاری در این بازار همراهی می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مطلب به شما گفتیم مدیریت دارایی چیست و درباره کاربرد آن با شما صحبت کردیم. گفتیم مدیریت دارایی روشی غیرمستقیم برای سرمایه‌گذاری در بورس است که در آن سرمایه شما را در این بازار افراد حرفه‌ای تر و باتجربه بالاتر مدیریت می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی دو روش مدیریت دارایی‌ها در بورس محسوب می‌شوند.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: