شرکت سبدگردان زاگرس

صندوق های سرمایه گذاری | از نحوه انتخاب صندوق تا سرمایه گذاری در آن‌ها

سرمایه‌گذاری روش‌های مختلفی دارد که نتیجه آن‎ها می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی به نظر برسد. اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند کشتی‌های محکمی برای حرکت در دنیای متلاطم سرمایه‌گذاری هستند. بازارهای مالی پر از فرصت‌های سودآور بوده؛ که ورود به این دنیا بدون دانش و تخصص کافی می‌تواند پرخطر باشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این مسیر به عنوان راهی مطمئن پا به عرصه گذاشته‌اند و با تنوع بی‌نظیر خود، امکان سرمایه‌گذاری در طیف وسیعی از دارایی‌ها را برای شما فراهم می‌کنند. این مطلب از مجله سبدگردان زاگرس یک راهنمای جامع از نحوه انتخاب صندوق تا سرمایه گذاری در آن‌ها است. تا انتهای متن همراه ما باشید.

مفهوم صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه‌گذاری به صورت قانونی برای جمع‌آوری سرمایه از افراد مختلف و هدایت این سرمایه‌ها به سمت خرید و فروش و فعالیت در زمینه اوراق بهادار، کالاها یا املاک و مستغلات،هستند. این صندوق‌ها توسط مدیران صندوق و با تصمیمات تخصصی آن‎ها اداره شده و در نهایت سود و زیان حاصل از سرمایه‌گذاری به نسبت سرمایه هر فرد، بین سرمایه‌گذاران تقسیم خواهد شد.

مفهوم صندوق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، راهی برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری و کاهش وابستگی به یک بازار مالی به خصوص است و به همین دلیل هم می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد. همچنین سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با مبالغ کم امکان‌پذیر بوده که این موضوع بر افزایش جذابیت خرید و نقدشوندگی واحدهای آن تاثیر، بسزایی دارد.

نحوه عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مرحله اول: جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران با خرید واحدهای صندوق.

مرحله دوم: سرمایه‌گذاری سرمایه حاصل، توسط مدیران صندوق در اوراق بهادار، کالاها، املاک و مستغلات و سایر کالاها.

مرحله سوم: تقسیم سود و زیان حاصل از سرمایه‌گذاری به نسبت سرمایه‌گذاری هر فرد بین سرمایه‌گذاران.

انواع صندوق‌ سرمایه گذاری در بورس

صندوق های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند؛ اما تقسیم‌‌بندی اولیه این ابزارهای مالی بر اساس نحوه معامله و ترکیب دارایی آن‌ها انجام می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری به خصوص برای سرمایه‌گذارانی که زمان و دانش کافی برای سرمایه گذاری ندارند می‌تواند بهترین گزینه برای کسب سود و حفظ سرمایه از تورم باشد. اما به شرط آن که بهترین نوع صندوق متناسب با سرمایه و میزان ریسک پذیری خود انتخاب کنید. صندوق درآمد ثابت، صندوق سهامی، صندوق طلا،‌صندوق مختلط و صندوق اهرمی از مهم ترین صندوق های سرمایه گذاری به حساب می‌آیند.

بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری

نرخ سود هر صندوق انعکاسی از دارایی‌های نهفته در آن است. به عنوان مثال یک صندوق سهامی، با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های مختلف، می‌تواند سودهای چشمگیری را در بلندمدت به ارمغان بیاورد؛ اما نوسانات بازار سهام، ریسک این نوع صندوق‌ها را نیز افزایش می‌دهد. در طرف مقابل یک صندوق کالایی تمرکز خود را بر نوسانات قیمت کالاها گذاشته و به همین دلیل فرصتی برای کسب سود در شرایط مختلف اقتصادی را فراهم می‌کند.

یک صندوق‌ درآمد ثابت نیز با سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی و شرکتی، سودی ثابتی به شما ارائه می‌دهد. صندوق مختلط نیز سهام و اوراق بهادار را در ترکیب دارایی‌های خود داشته و به همین دلیل باعث ایجاد تعادلی بین سودآوری و ثبات می‌شود.

بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری

بنابراین میزان بازدهی صندوق‎ها با توجه به نوع آن‎ها متفاوت است. مقایسه سود انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گامی ضروری در انتخاب نهایی بهترین صندوق برای سرمایه گذاری برشمرده می‌شود. انتخاب صندوق با میزان سود معقول، کلید موفقیت در سرمایه‌گذاری بوده و خوشبختانه تنوع صندوق‌های موجود امکان انتخابی سازگار با اهداف و سطح تحمل ریسک شما را فراهم می‌سازد.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

تا به اینجا در خصوص صندوق‎های سرمایه‌گذاری توضیحاتی ارائه دادیم. اما در این قسمت قصد داریم تا مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری را به طور مختصر بررسی کنیم. این مزایا عبارتند از:

کاهش ریسک: امنیت سرمایه، دغدغه اصلی هر سرمایه‌گذاری است که این مورد به عنوان مزیت اصلی صندوق های سرمایه گذاری شناخته می‌شود. مدیریت حرفه‌ای و تنوع دارایی‌ها در صندوق‌ها، ریسک سرمایه‌گذاری را به میزان زیادی کاهش می‌دهد و خیال شما را از بابت حفظ سرمایه و کسب سود از آن آسوده می‌کند.

مدیریت حرفه‌ای: مدیریت دارایی‌های خود را به متخصصان صندوق سرمایه گذاری بسپارید! تیم‌های تحلیل‌گر و مدیران باتجربه در صندوق‌ها، با دانش خود هدایت سرمایه شما را به دست گرفته و در جهت افزایش سود و کاهش ریسک تلاش می‌کنند.

بازدهی چشمگیر: مقایسه بازدهی صندوق‌ها با سایر دارایی‌های بازار، خود انگیزه‎ای خوب برای سرمایه گذاری در صندوق‌ها است. بسیاری از صندوق‌ های سهامی، با عملکردی درخشان، بازدهی عالی را به ارمغان می‌آورند که حتی بیشتر از رشد شاخص کل بازار بورس است.

تنوع بی‌نظیر: دنیای صندوق‌ها از نظر نوع دارایی متنوع است. از طلا و زعفران تا ملک و سهام و… در سبد سرمایه‌گذاری صندوق‌ها جای می‌گیرند. این تنوع به شما امکان می‌دهد تا با مبالغ اندک، در انواع مختلفی از دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنید. به این ترتیب می‎توانید سبد سرمایه‌گذاری با بهترین تنوع‌بخشی داشته باشید.

شفافیت کامل: اطلاعات صندوق‎ها دقیق و به‌روز است. بی جهت نیست اگر بگوییم شفافیت اطلاعات یکی از کلیدهای موفقیت در سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. صندوق‌ها به طور مداوم صورت وضعیت دارایی و پرتفوی خود را منتشر می‌کنند. این شفافیت به سرمایه‎گذار کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر در مسیر سرمایه‌گذاری قدم بردارد.

نقدشوندگی بالا: یک سرمایه گذاری خوب باید قابلیت نقدشوندگی یا امکان دسترسی سریع به سرمایه را ایجاد کند. بازارگردان‌ها نقدشوندگی را به بالاترین سطح خود رسانده و به شما اطمینان می‌دهند که در هر زمان که نیاز داشته باشید، سرمایه‎تان در دسترستان قرار گیرد.

ارکان صندوق سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدایت ارکان اصلی خود به دنبال سودآوری سرمایه در بازارهای مالی هستند. ارکان صندوق سرمایه گذاری در یک نگاه عبارتند از:

مجمع صندوق: بالاترین رکن صندوق، متشکل از سهامداران که وظایفی مانند انتخاب ارکان و نظارت بر عملکرد آن‎ها را بر عهده دارد.

مدیر صندوق: مدیر صندوق مسیر حرکت سرمایه را تعیین می‌کند.

ضامن: ضامن صندوق تضمین‌کننده تعهدات صندوق در قبال دارندگان واحدها، مانند پرداخت سود یا بازخرید واحدها است.

کارگزار: واسطه معاملات اوراق بهادار برای صندوق است که خرید و فروش اوراق را طبق دستور مدیر صندوق انجام می‌دهد.

مدیر ثبت: مدیر ثبت به عنوان متولی امور ثبتی مربوط به صدور و ابطال واحدهای صندوق شناخته می‌شود.

حسابرس: حسابرس در نقش بازرسِ عملکرد مالی صندوق برای ارائه گزارش به سازمان بورس و سهامداران عمل می‌کند.

متولی: متولی نیز همان امین اموال صندوق، مسئول حفظ و حراست از دارایی‌های صندوق و نظارت بر عملکرد مدیر صندوق است.

انواع صندوق های سرمایه گذاری براساس نحوه معامله

صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نحوه معامله به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

1. صندوق‌های قابل معامله (ETF):

از مهم ترین مزیت های صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF می‌توان به قابلیت معامله آن‎ها درست مانند سهام در بورس اوراق بهادار اشاره کرد. به همین دلیل می‌توانید به راحتی و در هر زمان واحدهای این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید.

از دیگر مزایای صندوق ETF می‌توان قیمت واحدهای ETF بر اساس عرضه و تقاضا در بازار را نام برد. این امر به شما کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری اقدام به خرید و فروش واحدهای صندوق کنید.

همچنین امکان معامله سریع صندوق ETF همراه با نقدشوندگی بالای آن از دیگر خصوصیات صندوق های سرمایه گذاری به شمار می‌رود.

2. صندوق‌های صدور و ابطالی:

واحدهای این صندوق‌ها در بورس اوراق بهادار معامله نمی‌شوند و برای خرید و فروش باید به طور مستقیم به شرکت سرمایه‌گذاری یا از طریق وب‌سایت صندوق مراجعه کنید.

برخلاف صندوق‎های قابل معامله در بورس قیمت واحدهای این صندوق‌ها سریع به روز نشده و همراه با تاخیر چند روزه منتشر خواهد شد.

در نهایت برای انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری از نظر نوع معامله باید اهداف سرمایه‌گذاری، میزان تحمل ریسک و افق سرمایه‌گذاری خود را در نظر بگیرید.

انواع صندوق های سرمایه گذاری بر اساس دارایی‌ها

شناخت ترکیب دارایی‌های یک صندوق به شما کمک می‌کند تا صندوق مناسب خود را انتخاب کنید. بازده صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ماهیتی که دارند متفاوت خواهد بود. در ادامه با ترکیب دارایی برخی از محبوب ترین انواع صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا شده و نحوه عملکرد و بازدهی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت به عنوان صندوقی بدون ریسک و با سود ثابت شناخته می‌شود. در صندوق ثابت عموما بین 70 تا 90 درصد از دارایی را اوراق با درآمد ثابت، سپرده بانکی و دیگر انواع دارایی‌های با ریسک پایین تشکیل می‌دهند. به همین دلیل این نوع دارایی سرمایه‌گذاری امنی شناخته شده که مناسب افراد با سطح ریسک‌پذیری پایین است.

صندوق‌های درآمد ثابت به دو دسته با تقسیم سود ماهانه و بدون تقسیم سود ماهانه تقسیم می‌شوند. به عبارتی یا در طول سال به‌ طور مستمر سود نقدی دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم کرده و یا از درآمد حاصل از رشد ارزش دارایی‌هایشان (NAV) منتفع می‌شوند.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟

صندوق های درآمد ثابت به دلیل پوشش نرخ تورم و پرداخت سود بالاتر از محبوبیت بیشتری بین سرمایه گذاران برخوردار هستند که در ادامه مزایای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را باهم بررسی خواهیم کرد.

 • کاهش ریسک: سرمایه‌گذاری در سبد متنوعی از اوراق بهادار با درآمد ثابت، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.
 • ثبات درآمد: این صندوق‌ها سود ثابتی را به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند، که برای افرادی که علاقه‌ای به ریسک پذیری ندارند و یا افراد بازنشسته مناسب است.
 • دسترسی آسان: سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها با مبالغ کم امکان‌پذیر بوده و واحدهای آن نقدشوندگی بالایی دارند.
 • پوشش تورم: برخی از صندوق‌های با درآمد ثابت، سودی معادل یا بیشتر از نرخ تورم ارائه می‌کنند که این مورد می‌تواند قدرت خرید سرمایه‌گذاران را حفظ کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

این صندوق‌ها سبدی متنوع از اوراق بهادار موجود در بازار سرمایه تشکیل می‌دهند. سهم سهام و اوراق با درآمد ثابت در این صندوق‌ها می‌تواند در طول زمان تغییر کند. اما به طور کلی، حداقل 40 درصد و حداکثر 60 درصد از دارایی صندوق سهام و مابقی آن اوراق با درآمد ثابت خواهد بود. صندوق‌های مختلط را می‌توان حد میانی سرمایه‌گذاری از نظر ریسک و بازده دانست.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری مختلط چیست؟

با توجه به ترکیب دارایی و بازدهی این صندوق، از مزایای صندوق سرمایه گذاری مختلط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا از سود طیف وسیعی از اوراق بهادار بهره‌مند شوید.
 • کسب بازدهی بیشتر: به طور متوسط، صندوق‌های مختلط بازدهی بیشتری نسبت به سپرده‌های بانکی و صندوق‌های درآمد ثابت در بلندمدت ارائه می‌دهند.
 • مدیریت ریسک: با وجود پتانسیل بازدهی بالاتر، این صندوق‌ها حدود نیمی از دارایی خود را در اوراق با ریسک پایین سرمایه‌گذاری می‌کنند و از این نظر رویکرد محافظه کارانه دارند.
 • کاهش ضرر در افت بازار: در صورت افت بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها به دلیل ترکیب اوراق با درآمد ثابت و سهام، ضرر کمتری نسبت به صندوق‌های سهامی متحمل می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی

صندوق سهامی یکی دیگر از انواع صندوق سرمایه‌گذاری است که حداقل 70 درصد از دارایی خود را در سهام و مابقی آن را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین این صندوق را می‌توان به عنوان سبدی از سهام، اوراق مشتقه و اختیار در نظر گرفت. صندوق‌های سهامی انواع مختلفی دارند:

صندوق اهرمی: صندوق اهرمی سازوکار مشخصی دارد که باعث می‌شود سرمایه ‎گذار به صورت اهرمی از نوسانات قیمت سهام سود ببرد. در صندوق اهرمی سرمایه‌گذار می‌تواند حتی با چند برابر سرمایه خود سرمایه‌گذاری کند.

صندوق شاخصی: این صندوق روی شاخص مشخصی تعریف شده و همواره سعی می‌شود تا تغییرات قیمتی آن بسیار نزدیک به شاخص مربوطه باشد. برای مثال شاخص هم وزن یا شاخص کل.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چیست؟

 • سودهای چشمگیر: پتانسیل کسب بازدهی بیشتر از صندوق با درآمد ثابت در بلندمدت.
 • تنوع‌بخشی: کاهش ریسک با سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های مختلف.
 • مدیریت حرفه‌ای: واگذاری انتخاب و تحلیل سهام به متخصصان به خصوص هنگامی که دانش کافی یا زمان برای تحلیل سهام بازار نیست.
 • نقدشوندگی بالا: خرید و فروش آسان واحدهای صندوق در هر زمان ممکن است.
 • سرمایه‌گذاری با مبالغ کم: شروع سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه اولیه.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی

صندوق‌های کالایی، دروازه‌ای به سوی سرمایه‌گذاری در کالاهای فیزیکی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا هستند. همانطور که از نام آن‎ها پیداست، این صندوق‌ها دارایی خود را در طلا، فلزات گرانبها، محصولات کشاورزی و سایر کالاها سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب، دارندگان این نوع صندوق می‌توانند همزمان با نوسان قیمت این کالاها در بازار آزاد، کسب سود کنند.

صندوق‌های کالایی کشاورزی و طلا از انواع صندوق‌های کالایی قابل معامله در بازار سرمایه هستند. این صندوق‌ها مناسب افرادی‎ست که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه کالا باشند.

مزایای صندوق‌ سرمایه‌گذاری کالایی چیست؟

 • تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی، راهی برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری و کاهش وابستگی به نوسانات بازار سهام است.
 • پوشش تورم: قیمت کالاها معمولا با نرخ تورم همبستگی دارد، بنابراین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کالایی می‌تواند قدرت خرید را در برابر تورم حفظ کند.
 • سود از نوسانات قیمت: دارندگان صندوق‌های کالایی می‌توانند از نوسانات قیمت کالاها در بازار کسب سود کنند.
 • دسترسی آسان: انتخاب صندوق‌های کالایی به نوعی سرمایه‌گذاری در کالاهای متفاوت و ارزشمند اما با مبالغ کم و نقدشوندگی بالا است.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

 خرید و نگهداری طلای فیزیکی، چالش‌های خاص خود را دارد. اما صندوق‌ های سرمایه‌گذاری طلا، راه حلی نوآورانه برای سرمایه‌گذاری در طلا ارائه می‌کنند. این صندوق‌ها با جمع‌آوری سرمایه از افراد در ابزارهای مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب امکان سرمایه‌گذاری آسان، امن و سودآور در این فلز گرانبها فراهم می‌شود.

برخلاف خرید طلای فیزیکی، صندوق‌های طلا نیازی به نگهداری در منزل یا بانک، نگرانی در خصوص سرقت و پرداخت هزینه‌های اضافی ندارند. همچنین سرمایه‌گذاری در طلا، تنوع را به سبد سرمایه‌گذاری شما می‌آورد و ریسک را کاهش می‌دهد. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها با مبالغ کم امکان‌پذیر است و نقدشوندگی بالایی دارد.

نحوه عملکرد صندوق‌های طلا

 • حداقل 70% از دارایی‌های این صندوق‌ها در ابزارهای مبتنی بر طلا مانند گواهی سپرده سکه طلا، سلف سکه، گواهی سپرده شمش طلا سرمایه‌گذاری می‌شود.
 • مابقی دارایی‌ها به دارایی‌های کم ریسک مانند سپرده‌های بانکی، اوراق درآمد ثابت اختصاص می‌یابد.
 • قیمت واحدهای صندوق با نوسانات قیمت طلا در بازار ارتباط مستقیم دارد.

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

انتخاب یک گزینه در میان صندوق‌های موجود در بازار، کار ساده‌ای نیست. با این حال، می‌توان به ویژگی‌های مهم یک صندوق طلا توجه کرد و انتخاب را بر مبنای این ویژگی‌ها انجام داد. سبد دارایی با ارزش صندوق، سابقه و عملکرد صندوق، مدیران حرفه‎ای و متخصص، توجه به حباب لحظه‌ای قیمت، شفافیت در عملکرد، کارمزد کم و … از ویژگی‎هایی هستند که بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا را مشخص می‌سازند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

صندوق‌های جسورانه یا سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital)، دروازه‌ای به سوی سرمایه‌گذاری در ایده‌های نو و خلاقانه در مراحل اولیه رشد این ایده‎‌ها است. این صندوق‌ها با شناسایی استارت‌آپ‌های مستعد و ورود سرمایه به آن‌ها، به رشد و شکوفایی ایده‌ها کمک می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه ریسک‌های خاص خود را نیز دارد، مانند احتمال شکست استارت‌آپ‌ها، نقدشوندگی پایین و دوره صبر طولانی که ما را ملزم به تحقیق و شناخت قبل از سرمایه‌گذاری می‌کند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه چیست؟

پتانسیل سودآوری بالا: استارت‌آپ‌های موفق می‌توانند سودهای زیادی برای سرمایه‌گذاران تولید کنند.

حمایت از نوآوری و خلاقیت: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه، به توسعه ایده‌های خلاقانه کمک می‌کند.

تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه، راهی برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری بوده و به نوعی حتی می‌تواند راهی برای کاهش وابستگی به بازارهای مالی سنتی باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان

صندوق‌ زمین و ساختمان، پلی بین سرمایه‌گذاران و بازار املاک و مستغلات است که با جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران، در پروژه‌های ساختمانی مانند ساخت آپارتمان‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری یا اداری سرمایه‌گذاری می‌کند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق زمین و ساختمان چیست؟

کاهش ریسک: سرمایه‌گذاری در یک پروژه ساختمانی به تنهایی می‌تواند ریسک‌های بالایی داشته باشد، اما سرمایه‌گذاری در صندوق‌های زمین و ساختمان این ریسک را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

مدیریت حرفه‌ای: مدیران باتجربه با انتخاب پروژه‌های مناسب تلاش می‌کنند تا حداکثر سود را برای سرمایه‌گذاران ارمغان آورند.

محافظت در برابر تورم: قیمت مسکن معمولا با نرخ تورم همبستگی دارد، بنابراین سرمایه‌گذاری در صندوق‌های زمین و ساختمان می‌تواند قدرت خرید سرمایه‌گذاران را در برابر تورم حفظ کند.

کسب سود از رشد بازار مسکن: در صورت رشد بازار مسکن، ارزش واحدهای صندوق نیز افزایش می‌یابد.

منظور از ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟

در دنیای صندوق‌ های سرمایه‌گذاری، اصطلاحی کلیدی به نام NAV یا ارزش خالص دارایی وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است. این مفهوم، ارزش واقعی دارایی‌های یک صندوق را نشان می‌دهد.

انواع NAV

سه نوع NAV وجود دارد:

NAV صدور: قیمت هر واحد صندوق در زمان خرید را نشان می‌دهد؛ مبلغی که شما باید برای خرید هر واحد در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال پرداخت کنید.

NAV ابطال: قیمت هر واحد صندوق در زمان فروش را نشان می‌دهد. این مبلغ پس از انصراف از سرمایه‌گذاری به ازای هر واحد به شما پرداخت می‌شود.

NAV آماری: در شرایطی خاص، مانند افزایش ناگهانی تقاضای فروش برای برخی از دارایی‌های صندوق، ممکن است قیمت به طور موقت کاهش یابد. در این حالت، مدیران صندوق برای حفظ ثبات و جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه‌گذاران، اقدام به تعدیل قیمت برخی از دارایی‎‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری می‌کنند. به ارزش خالص دارایی گزارش‌شده در این شرایط، NAV آماری گفته می‌شود.

اهمیت خالص ارزش دارایی‌ها چیست؟

ارزیابی عملکرد صندوق: این معیار به طور اساسی برای ارزیابی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری در طول زمان به کار گرفته می‌‎شود.

مقایسه صندوق‌ها: با مقایسه NAV صندوق‌های مختلف، می‌توان عملکرد آن‎ها را با یکدیگر مقایسه کرد.

تصمیم‌گیری آگاهانه: این معیار به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا با اطلاعات کامل و تصمیم‌گیری آگاهانه، اقدام به خرید، فروش یا نگهداری واحدهای صندوق کنند.

سرمایه گذاری etf چیست؟

 ETF مخفف Exchange-traded fund  است. همانطور که پیشتر عنوان کردیم سرمایه گذاری ETF به معنی صندوق قابل معامله در بورس است. ETFها درست مانند یکی از سهام بازار در بورس معامله می‌شوند و قیمت آن‌ها نیز در طول روزِ معاملاتی تغییر می‌کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای این صندوق‌ها را همانند سهام خرید و فروش کنند و در کنار آن مزیت نقدشوندگی زیاد دارایی را نیز داشته باشند.

بهترین صندوق سرمایه گذاری کدام است؟

برای پاسخ به این سوال، باید به چند ویژگی کلیدی توجه کنیم که موفقیت و سودآوری سرمایه‌گذاری در صندوق و در واقع انتخابِ بهترین را تضمین می‌کنند.

سابقه عملکرد صندوق

اولین گام در انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری، بررسی سابقه عملکرد آن است که به نوعی بهترین پیش‌بینی‌کننده عملکرد آینده خواهد بود. اگر در انتخاب خود به دنبال صندوق‌هایی باشید که در دوره‌های مختلف زمانی، بازده و سودآوری ثابت یا مثبتی داشته‌اند، با احتمال بیشتری می‎توانید به سمت موفقیت مالی حرکت کنید.

مدیران باتجربه و متخصص

نقش مدیریت همواره تعیین کننده است. به خصوص که این نقش در یک صندوق سرمایه گذاری که سرمایه جمع آوری شده را هدایت می‌‎کند، بیشتر به چشم می‌آید. در انتخاب صندوق سرمایه گذاری حتما به سابقه مدیران،‌تجارب و مهارت آنان دقت کنید.

کارمزد پایین صندوق

هزینه‌های سرمایه ‎گذاری در صندوق مانند کارمزد و سایر هزینه‌های جانبی، سود نهایی شما را کاهش می‌دهند. به دنبال صندوق‌هایی باشید که ساختار هزینه‌ شفاف و کارمزدهای پایین‎تری دارند تا به این ترتیب سود بیشتری نصیب شما شود.

تناسب با اهداف سرمایه‌گذاری

اهداف سرمایه‌گذاری شما نقش زیادی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری دارد. میزان ریسک‌پذیری، افق زمانی سرمایه‌گذاری و نیازهای مالی را باید در نظر داشته باشید تا در نهایت بهترین صندوق متناسب با اهداف و شرایط خود را انتخاب کنید.

نقدشوندگی واحدهای صندوق

به دنبال صندوق‌هایی باشید که نقدشوندگی بالایی دارند تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کرده و آن را برداشت کنید.

شفافیت و گزارش‌دهی

شفافیت و گزارش‌دهی دقیق مسئولین صندوق به اعضای آن اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب می‌کند. به دنبال صندوق‌هایی باشید که اطلاعات کاملی از عملکرد، دارایی‌ها، ریسک‌ها و چشم‌انداز آینده خود ارائه می‌کنند.

چه روش‌هایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد؟

برای سرمایه‌گذاری در بورس دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. سرمایه گذاری مستقیم در بورس نیاز به صرف زمان و تخصص دارد. اما اگر بخواهید به‌ طور غیر مستقیم به این حوزه وارد شوید، می‌توانید این کار را با سهولت بیشتری انجام دهید.

منظور از ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟

در ادامه روش مستقیم و غیر مستقیم سرمایه گذاری در بورس را مختصرا بررسی خواهیم کرد.

سرمایه گذاری مستقیم

در سرمایه‎گذاری مستقیم به صورت آنلاین می‌توانید اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌های حاضر در بورس کنید. برای این روش شناخت کافی از بازار بورس و ابزارهای معامله‌گری و البته صرف زمان برای رصد بازار ضروری ا‎ست. این روش افراد غیرحرفه‌ای را با ریسک و چالش‌های زیادی مواجه می‎سازد.

سرمایه گذاری غیر مستقیم

ابزار سرمایه گذاری‌ غیر مستقیم در بورس شامل صندوق سرمایه گذاری‌ و سبدگردانی اختصاصی بورس می‌شود. با استفاده از این روش‎ها با اتکا به سابقه مدیران زبده، سرمایه‌تان را در یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری یا تحت اختیار سبدگردان می‎گذارید و عملا کاری به وضعیت بازار یا چالش‌های ممکن ندارید. به این ترتیب ضرورتی ندارد زمان زیادی صرف رصد بازار کرده یا حتی نگران شرایط مختلف سیاسی و اقتصادی باشید.

سبدگردانی اختصاصی سبدگردان زاگرس به صورت تخصصی به بررسی بازارها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری پرداخته و در مسیر هدایت سرمایه شما به سمت سوددهی بر اساس اهداف و میزان ریسک‌پذیری شما بهترین گزینه‌های موجود سرمایه‌گذاری را به شما معرفی می‌کند.

با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مطمئن به بازار بورس ورود کنید

سرمایه گذاری یک ضرورت برای حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم است. یکی از راه‌های سرمایه گذاری انتخاب صندوق سرمایه گذاری‎ است. در این متن به طور کامل مفاهیم صندوق‌های سرمایه گذاری و انواع آن را بررسی کرده و از مزایا و نحوه عملکرد صندوق‌های مختلف گفتیم. در صندوق‌ های سرمایه گذاری، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک فراهم است؛ به این ترتیب می‌توانید با مبلغی کم جزئی از یک حرکت بزرگ باشید. هر شخص نیز به میزان سرمایه خود متحمل سود یا ضرر از صندوق می‌شود. در نهایت شما می‌توانید با توجه به میزان ریسک پذیری خود در هر کدام از انواع مختلف صندوق‌ها سرمایه گذاری کرده و به دنیای بازارهای مالی وارد شوید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: