شرکت سبدگردان زاگرس

برنامه ریزی مالی و اجزای کلیدی آن

شما در حال مطالعه‌ی قسمت 3 از 7 از سری مطالب آموزش سواد مالی هستید.
ما ترتیب زیر را برای مطالعه‌ به شما پیشنهاد می‌کنیم ولی با اینحال شما می‌توانید بر اساس نیاز خود از مطالب استفاده کنید:
 1. سواد مالی چیست و چرا اهمیت زیادی دارد؟
 2. برای افزایش سواد مالی به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟
 3. برنامه ریزی مالی و اجزای کلیدی آن
 4. میزان ریسک پذیری چیست و چطور محاسبه می‌شود؟
 5. کلاس دارایی و انواع آن در سرمایه گذاری
 6. بودجه بندی مالی شخصی و مدیریت درآمد با قانون ۲۰-۳۰-۵۰
 7. ریسک سیستماتیک چه معنا و مفهومی دارد؟

برنامه ریزی مالی یا Financial Plan سندی است که وضعیت مالی فعلی شما، اهداف و چشم اندازهای بلندمدت و استراتژی‌های دستیابی به آن‌ را نشان می‌دهد.

برنامه ریزی مالی بخشی از سواد مالی است که با بررسی دقیق و کامل وضعیت مالی و درآمدی فعلی، وضعیت خانوادگی، میزان پس‌انداز، میزان ریسک پذیری و انتظاراتی که از آینده دارید انجام می‌شود.

اصول و اجزای برنامه ریزی مالی

چه اینکه خودتان بخواهید برنامه ریزی مالی شخصی انجام دهید یا اینکه از یک متخصص یا حتی نرم‌افزار مالی استفاده کنید، اولین قدم در ایجاد پلن مالی فردی جمع آوری اطلاعات حساب و مخارجی است که دارید.

برای این منظور می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

دارایی خالص خود را حساب کنید

برای اینکه بتوانید میزان دارایی خالص خود را محاسبه کنید باید موارد زیر را لحاظ کنید:

لیست تمام دارایی‌ها: شامل خانه، ماشین، طلا، وجوه نقد و حساب‌های بانکی، صندوق‌های بورسی، سهام عدالت و هر چیز دیگری که سرمایه گذاری کرده‌اید و تحت مالکیت شماست.

لیست تمام بدهی‌ها: شامل اقساطی که پرداخت می‌کنید، هزینه تحصیل، رهن و اجاره، بیمه و هرچیزی که بابت آن پولی پرداخت می‌کنید.

تعیین میزان جریان نقدی

بدون اطلاع دقیق از اینکه چقدر، چطور و کجا خرج می‌کنید نمی‌توانید یک برنامه ریزی مالی خوب داشته باشید.

مستندسازی تراکنش‌های مالی ـریز مخارج و درآمدهاـ به شما کمک می‌کند که تعیین کنید چقدر پول برای مخارج ضروری ماهانه خود نیاز دارید، چقدر امکان پس‌انداز و سرمایه‌گذاری دارید و حتی کجاها مخارج غیرضروری دارید که با حذف آن‌ها بتوانید مدیریت سرمایه‌ی بهتری داشته باشید.

یکی از راه‌ها برای تعیین جریان نقدینگی گرفتن پرینت حساب بانکی به صورت منظم هفتگی و ماهانه است. البته این روش بخاطر اینکه ممکن است علت مخارج را فراموش کرده باشید چندان دقیق نیست. برای همین پیشنهاد می‌کنیم یک دفترچه حساب برای یادداشت کردن دستی مخارج و درآمدهای خود داشته باشید.

همچنین می‌توانید مخارج خود را به صورت ماهانه، فصلی و حتی سالانه بررسی کنید و عادات پول خرج کردن خودتان را پیدا کنید. فراموش نکنید که پول‌هایی که به صورت نقد پرداخت می‌کنید را هم یادداشت کنید.

در گام بعدی مخارج خود را دسته‌بندی کنید، برای مثال خرج منزل، اجاره بها، خرید لباس، خرج اتومبیل، مخارج مربوط به حمل و نقل، بیمه و خدمات پزشکی، مواد خوراکی، رستوران و غذای بیرون و…

ناگفته نماند که می‌توانید برای انجام بودجه بندی مالی شخصی و تمام موارد بالا را با نصب یک اپلیکیشن حسابداری شخصی برای ثبت دستی یا اتوماتیک درآمد و مخارج خود انجام دهید.

 اپلیکیشن‌های رایگان خوبی در این زمینه برای گوشی‌های اندروید و آیفون وجود دارد که می‌توانند گزارشات دقیقی در انتهای ماه و یا بازه‌های زمانی دلخواه به صورت دسته‌بندی شده به شما ارائه دهند و خروجی PDF‌ یا اکسل به شما تحویل بدهند.

وقتی به گزارش ماهانه‌ی مخارج خود نگاه کنید و آن‌را بررسی کنید احتمالا متوجه عادت‌هایی خواهید شد که پر خرج هستند و احتمال دارد که ضروری هم نباشند.

هدف از این کار این است که میانگین مخارج ماهانه‌ی خودتان را در حالت عادی بدست بیاورید و بدانید هر ماه برای چه چیزهایی و چقدر هزینه‌ می‌کنید.

اولویت‌های مالی خودتان را تعیین کنید

هسته‌ی مرکزی برای یک برنامه ریزی مالی کارآمد و منسجم تعیین اهداف شفاف است. در ادامه به چند نمونه از اهداف که می‌توانید آن‌ها را مورد توجه قراردهید اشاره می‌کنیم:

 • هزینه تحصیل دانشگاه فرزندان
 • خرید خانه یا خرید خانه‌ی بزرگ‌تر
 • خرید ماشین جدید
 • داشتن سرمایه کافی برای بازنشستگی به موقع
 • برجای گذاشتن ارثیه کافی برای فرزندان و نسل‌های بعدی

پس از نوشتن اهداف، آن‌ها را اولویت بندی کنید. گرچه اولویت‌ بندی اهداف کاری است که شما باید بر اساس نیازهایتان انجام دهید ولی در صورت لزوم می‌توانید در این زمینه مشاوره مالی بگیرید.

در برنامه ریزی مالی به چه چیزهایی توجه ویژه داشته باشیم؟

برنامه ریزی مالی شخصی است و چیزی نیست که بتوان برای آن یک قالب کلی برای همه در نظر گرفت.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برنامه ریزی مالی چیزی نیست که یکبار انجام شود بلکه احتمالا لازم باشد در آینده مجددا مورد بازبینی قرار بگیرد و تغییراتی در روش‌های کوتاه مدت آن اعمال شود تا برخی کاستی‌ها و حوادث زندگی مجددا بررسی شود.

موارد زیر جزو مواردی است که ممکن است نیاز به بازنگری داشته باشند:

 • استراتژی بازنشستگی: مهم نیست اولویت شما چه چیزهایی هستند، پلن مالی شما باید شامل پلن پس‌انداز برای دوران بازنشستگی برای رفع نیازهایتان باشد.
 • برنامه مدیریت ریسک جامع: شامل بیمه عمر و از کار افتادگی، بیمه پوشش مسئولیت‌های شخصی و حرفه‌ای کاری، بیمه دارایی‌ها و حوادث مترقبه و…
 • پلن سرمایه‌گذاری بلند مدت: یک پلن اختصاصی یا پرتفوی سرمایه گذاری تا در راستای اولویت‌بندی‌های مالی شما به افزایش میزان سرمایه اولیه کمک کند تا زودتر به توانمندی مالی دلخواه برسید. این پلن باید بر اساس میزان تحمل و ریسک‌پذیری شما باشد.
 • استراتژی برای پرداخت مالیات کمتر: با استفاده از راه‌های قانونی موجود باید برای پرداخت کمتر مالیات برنامه ریزی داشته باشید. به عنوان مثال سود سپرده بانکی مشمول پرداخت مالیات خواهد بود ولی در صورتی که همان مبلغ را در صندوق درآمد ثابت آوای فردای زاگرس قرار دهید، هم سود بیشتری خواهید داشت و هم از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

نتیجه گیری

یکی از مسائل بسیار مهمی که برای افزایش سواد مالی باید مد نظر داشته باشید، یادگیری برنامه ریزی مالی، نحوه انجام آن و همچنین عناصر و اجزای کلیدی و مهم آن است.

برای اینکه یک پلن مالی داشته باشید لازم است تا به صورت مکتوب درآمدها و مخارج خود را ثبت کنید و سپس با دسته‌بندی کردن آن‌ها مشخص کنید که جریان نقدینگی شما به چه صورت انجام می‌شود. سپس بر اساس اولویت‌ها، اهداف و چشم‌اندازی که دارید شروع به نوشتن یک پلن جامع مالی کنید و با اجرای آن وضعیت مالی خودتان را بهبود بخشید.

سوالات متداول در زمینه برنامه ریزی مالی شخصی

هدف از برنامه ریزی مالی چیست؟

پلن مالی به این منظور طراحی می‌شود که بتوانید با مدیریت مخارج، بهترین بازدهی را از درآمد خود کسب کنید و بتوانید به اهداف و چشم‌اندازهای بلند مدت خود در زندگی دست یابید.

چطور یک برنامه ریزی مالی شخصی بنویسم؟

اولین قدم محاسبه‌ی ارزش دارایی‌‌های فعلی و عادات خرج کردن شماست. برای همین لازم است ریز جزییات مخارج و درآمدهای خود را مکتوب کنید و سپس برای اهداف بلند مدت خود برنامه ریزی و اولویت بندی کنید.

اجزای اصلی و کلیدی در برنامه ریزی مالی چیستند؟

پلن شخصی یک فرمت مشخص ندارد که بتوان از آن برای همه استفاده کرد. با اینحال برخی عناصر کلیدی در تمام پلن‌های مالی یکسان هستند مانند: برنامه ریزی برای مدیریت ریسک، برنامه ریزی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت، داشتن پلان برای دوران بازنشستگی و همچنین پرداخت کمتر و هوشمندانه‌ی مالیات به صورت قانونمند.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی برای دوستانتان ارسال کنید

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره تماس خود را وارد کنید:

و یا با ما تماس بگیرید: